Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 11. do 17. února 2019? Dozvíte se, kam míří Český národní symfonický orchestr na své měsíční turné nebo, že PKF – Prague Philharmonia a Jonas Kaufmann pokračují v turné s áriemi a instrumentálními čísly z francouzských oper. Osvětlíme vám program České filharmonie, Collegia 1704 či Filharmonie Hradec Králové. Představíme premiéry Národního divadla moravskoslezského či Slezského divadla v Opavě a samozřejmě neopomeneme novinky z rádia Classic Praha.
Collegium 1704, Serenády (zdroj FB C1704)

Zahraničí
Již dnes 11. února vyjede podruhé Český národní symfonický orchestr na turné po Spojených států. Návrat je naplánován až na 5. března. Tentokrát výhradně s hudbou Leonarda Bernsteina, pod taktovkou Johna Mauceriho. Společně se symfoniky se představí mezzosopranistka Isabel Leonard. Od Floridy po New York, v patnácti městech zazní mimo jiné Symfonické tance z West Side Story.

Jonas Kaufmann a PKF – Prague Philharmonia pokračují i v tomto týdnu ve svém zahraničním turné. Ve čtvrtek 14. února se představí v mnichovském Gasteigu a v neděli 17. února v Kuppelsaalu hannoverského Congress Centra. Program je totožný jako minulý týden, tedy árie a instrumentální čísla z francouzských oper.

Dvě velké serenády dvou velkých skladatelů, představitelů různých stylových epoch, opět zazní v podání Collegia 1704 a Václava Lukse na koncertě zasvěceném zvuku dechových nástrojů. Tentokrát ve švýcarském St. Gallenu v Kirche St. Mangen v neděli 17. února od 17:00 hodin.

Jiří Bárta & Terezie Fialová (foto Jaroslav Kučera)

Praha
V úterý 12. února budou v Kostele sv. Šimona a Judy (19:30 hodin) kompletně provedeny Beethovenovy violoncellové sonáty v podání violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové.

Ve Smetanově síni Obecního domu se ve čtvrtek 14. února v 19:30 hodin představí Pavel Černoch se svým Gala. Ten se zaskví ve svých oblíbených rolích – Princ, Cavaradossi či Don José. Pavla Černocha doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Jaroslava Kyzlinka, ředitel Opery Národního divadla v Praze a v duetech s ním zazáří sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

Příznivce velikána klasické hudby Wolfganga Amadea Mozarta čeká hudebně-literární večer s názvem Mozart v Praze, a to ve čtvrtek 14. února v Divadle Viola. Začátek je plánován na 20:00 hodin. Tentokrát bude hudba doplněna neméně krásnými texty dvou českých mistrů poezie. Vladimír Holan věnoval Mozartovi hned dva básnické cykly, které společně vyšly u příležitosti 250. výročí narození jako sbírka Mozartiana. Jaroslav Seifert pak ve svých verších zdokumentoval právě Mozartův pobyt v Praze. Účinkují klavíristka Kristina Marková Stepasjuková a houslista Jakub Marek, mluveným slovem doprovodí Rudolf Kvíz a Hana Kofránková.

Hned po návratu z belgického a německého turné, ve dnech 13. až 15. února, uvede Česká filharmonie pod vedením svého šéfdirigenta Semjona Byčkova Concertino Leoše Janáčka, Devátou symfonii Franze Schuberta a Třetí klavírní koncert Petra Iljiče Čajkovského, v němž jako sólista vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina dobře známý Kirill Gerstein. Začátky koncertů jsou naplánovány na 19:30 hodin.

Sobota 16. února bude ve Dvořákově síni Rudolfina (19:30 hodin) patřit Gershwinově opeře Porgy & Bess. Dnes se jedná o klasickou a snad nejhranější americkou operu, která dokazuje, že z kombinace jazzu a evropské operní tradice může vzniknout mimořádně silné a mnohovrstevnaté dílo. Na příběhu o lásce žebráka Porgyho k Bess ve slumech Charlestonu v současnosti nenacházíme nic kontroverzního. Účinkují Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Pražský filharmonický sbor pod dirigentským vedením Wayna Marshalla. Jako sólisté se představí Angela Renee Simpson, Indira Mahajan, Ronald Samm, Kevin Short.

Čtyřnotová opera (foto Martin Popelář)

Ostrava
Národní divadlo moravskoslezské uvede ve čtvrtek 14. února v 19:00 hodin v Divadle 12 premiéru Čtyřnotové opery. Může být opera napsána na čtyřech tónech? Na tuto otázku kladně odpověděl již v roce 1972 americký skladatel Tom Johnson. Stačily mu k tomu tóny a, b, d, e, pět sólistů a klavír a vzniklo úspěšné, dodnes po celém světě často uváděné pozoruhodné dílo, plné inteligentního humoru vycházejícího z hudby a s ní propojeného, neméně vtipného textu. V obsazení této hodinové opery se pak v alternacích potkají posluchači oboru zpěv na Fakultě umění Ostravské univerzity a sólisté opery Národního divadla moravskoslezského, z nichž mnozí jsou zároveň i jejich pedagogové.

V ten samý den čeká ostravské posluchače večer věnovaný Ludwigu van Beethovenovi, a to v Domě kultury města Ostravy (19:00 hodin). Večer nese název Ludvík sem, Ludvík tam s podtitulem Láska na první poslech a představí se v něm klavírista Jan Bartoš, Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem a Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením Ernesta Hoetzla.

Opava
Ve Slezském divadle Opava je na neděli 17. února (19:00 hodin) naplánována premiéra dvou oper, Rachmaninovo Aleko a Leoncavallovi Komedianti. Jednoaktová opera Sergeje Rachmaninova je milostné drama z prostředí cikánského tábora na námět novely Alexandra Sergejeviče Puškina. Opera Ruggiera Leoncavalla z roku 1892, kterou skladatel napsal na vlastní libreto podle skutečné události. Milostný trojúhelník v divadelní společnosti se vyřeší během divadelního představení dvojí vraždou. Režie se ujala Jana Andělová Pletichová a za dirigentský pult se postaví Petr Šumník.

Hradec Králové
Večer z děl či úryvků Johanna Strausse ml., Huga Alfvéna, Franze Lehára a Richarda Strausse je připraven na čtvrtek 14. února (19:30 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové. Hudební doprovod zajistí Filharmonie Hradec Králové po vedením Kaspara Zehndera a sólisty budou sopranistka Elodie Kimmel s tenoristou Loïce Félixem.

Joyce DiDonato (zdroj joycedidonato.com / foto Pari Dukovic)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2