Hudební delikatesy Kateřiny Javůrkové

Skladby Brahmse, Mozarta, Debussyho a Respighiho zazní na koncertě Janáčkovy filharmonie Ostrava příhodně nazvaném Hudební delikatesy 29. listopadu 2018 v Domě kultury města Ostravy. Ostravský orchestr bude dirigovat jeden z předních dirigentů své generace Ital Sergio Alapont, vyhlášený nejlepším operním dirigentem v Itálii pro rok 2016.
Kateřina Javůrková (zdroj JFO)                                        

Zároveň s ním do Ostravy zavítá ještě jeden významný host, a tím je Kateřina Javůrková, která, patří mezi hornisty ke světové špičce. Její kariéra měla raketový start – už v 18 letech hrála v PKF – Prague Philharmonia, o tři roky později se stala členkou České filharmonie. Je laureátkou Pražského jara (2013). Hrála japonské císařovně na festivalu v Kusatsu, kam je pravidelně zvána. Uspěla i na nejprestižnější soutěži dechových nástrojů (Mezinárodní soutěž ARD v Mnichově) v roce 2016, kde se podělila o druhé místo, když první nebylo uděleno. S Janáčkovou filharmonií vystoupí poprvé.

Když se řekne Ostrava, co Vás napadne jako první?

Janáček a kultura všeobecně. Je úžasné, jaké množství rozmanitých kulturních akcí se na Ostravsku pořádá, všechny ty festivaly snad nedokážu z hlavy ani vyjmenovat.

S Janáčkovou filharmonií jste ještě nehrála. Máte o ní nějaké reference?

Na naši první spolupráci se moc těším a nejen tu hudební. V Ostravě mám spoustu přátel, i mezi členy orchestru, se kterými se nevidím tak často, jak bych si přála. Na koncertě se navíc hraje mé oblíbené Moře, tak se moc těším, že si po delší době užiju i roli posluchače.

Jaký je Váš vztah k Mozartovi a proč jste si vybrala pro ostravský koncert zrovna jeho Koncert pro lesní roh č. 4?

Mozart je naprostý základ pro nás hornisty. Každý z nás si prožil období, kdy Mozarta doslova nesnášel, kdy ho musel cvičit na každou soutěž, na každý konkurz, na zkoušky… A pak přijde to vysvobození, kdy už máte po soutěžích a po konkurzech a už “toho Mozarta” hrát nemusíte. Přirozeně se tedy stane, že ho začnete mít rádi. A jeho koncert č. 4 je můj nejoblíbenější.

Kromě hudby je vášní Kateřiny Javůrkové i pečení. Do České knihy rekordů se dostal její dort upečený u příležitosti 70. narozenin dirigenta Jiřího Bělohlávka se 123 figurkami členů České filharmonie. Na internetu provozuje virtuální cukrárnu Za Rohem.

Během večera kromě již zmíněného Mozartova koncertu zazní ještě Brahmsovy Variace na téma Josepha Haydna, slavné Debussyho Moře a Římské pinie z dílny dirigentova rodáka Ottorina Respighiho.