Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Jaké události ze světa tance přinese týden od 9. 10. 2018? Nebude asi překvapivé, že vás zveme především na premiéru baletu Národního divadla, která se koná tento čtvrtek (a pátek) a bude ve znamení díla Jiřího Kyliána, který je bezpochyby naším světově nejznámějším choreografem. Přinášíme ale i tipy z domácího pole současného tance.
KYLIÁN, Mosty času, zkouška (foto Martin Divíšek)

Událost týdne: premiéra Baletu ND a znovu výstava Celebrating Kylián

První premiéra nové sezony Baletu Národního divadla s názvem KYLIÁN – Mosty času je především poctou významnému českému choreografovi Jiřímu Kyliánovi a jeho rozsáhlé tvorbě, která inspirovala tvůrce po celém světě. Zároveň jí balet slaví českou státnost, svobodu a 100 let existence republiky. Slavnostní premiéra se uskuteční 11. a 12. října 2018 v historické budově ND. Oslavy vzniku republiky znamenají oslavu svobody a svoboda tvorby, je to, co mají všechny formy umění společné. Jiří Kylián vybral do programu Národního divadla čtyři svá díla – Žalmová symfonie, Bella Figura, Petit Mort a Šest tanců.

KYLIÁN, Mosty času, zkouška (foto Martin Divíšek)

Jiří Kylián je jedním z našich nejuznávanějších a nejrespektovanějších umělců, a to v celosvětovém měřítku. Jeho práce je nesmírně rozmanitá a kreativní, ve své tvorbě vždy hledal nové cesty a způsoby vyjádření. Kyliánovo široké umělecké dílo, které čítá více než sto kusů, překvapuje emoční hloubkou, vnitřním rozechvěním, silnou dramatickou linkou, ale i hravostí a velikou muzikálností, citem pro detail a pro kompozici nejen choreografie, ale také scény, světel a dalších složek, na jejichž souhru Jiří kylián vždy dbá. Dominantními tématy pro něj vždy byly motivy lásky a smrti a vše mezi tím, vztahy mezi mužem a ženou, které diváci rozeznávají i v těch nejabstraktnějších dílech.

KYLIÁN, Mosty času, zkouška (foto Martin Divíšek)

Jako choreograf je velmi úzce spjat s Nizozemským tanečním divadlem (Nederlans Dans Theater NDT). V roce 1975 se stal jeho uměleckým šéfem, za jeho vedení se z tohoto souboru stala vlajková loď současného tance ve světovém kontextu, a na této pozici působil do roku 1999. Až do roku 2009 však zůstal ještě kmenovým choreografem souboru. Coby ředitel divadla uvedl na evropskou scénu mnohé dnes světově uznávané choreografy, jako je Mats Ek či Ohad Naharin. Mezi tanečníky, které inspiroval i k tvorbě, pak byli Nacho Duato, Paul Lightfoot, Patrick Marin, Johan Inger, z Čechoslováků pak Mário Radačovský, Jiří Pokorný nebo Lukáš Timulák. Kyliánova díla jsou inscenována napříč kontinenty.

KYLIÁN, Mosty času, zkouška (foto Martin Divíšek)

Letos Jiří Kylián oslavil 70. narozeniny a stal se členem francouzské Akademie des beaux-arts, což je nejvyšší pocta, kterou lze ve světě umění získat. Doposud se členství v této prestižní akademii udělovalo v sedmi uměleckých disciplínách, 25. dubna 2018, kdy byl zvolen Jiří Kylián, se choreografie (a tanec) stala její novou kategorií. V současné době se Jiří Kylián věnuje mimo choreografii také tanečním filmům a fotografii.

Kyliánovo choreografické dílo je v Čechách známé. Pokud jde o jeho přebírání do repertoáru českých divadel (pomiňme několik málo návštěv samotného souboru v Praze), poprvé byly jeho choreografie uvedeny v Národním divadle a dlouho bylo ND také jediné, kdo jej mohl mít na repertoáru, ale v posledních letech další soubory již s nastudováním jeho děl následovaly (ND Brno, Národní divadlo moravskoslezské, Jihočeské divadlo České Budějovice). V minulosti uvedlo ND choreografie Návrat do neznámé země, Polní mše, Dítě a kouzla, Petite Mort nebo Last Touch.

KYLIÁN, Mosty času, zkouška (foto Martin Divíšek)

Znovu byla nainstalovaná také výstava Celebrating Kylián, kterou můžete navštívit v Provozní budově B patřící k areálu Národního divadla. Od 11. do 25. 10. bude volně přístupná všem zájemcům. Projdete na ní nejen milníky v Kyliánově tvorbě, uvidíte opět velkoformátové fotografie a ukázky kostýmů z inscenací, ale také malou videotéku. V Praze se výstavu podařilo realizovat za spolupráce Baletu ND, Tance Praha a Kyliánova nadačního fondu v Praze / Kylián Fund Prague. Instalace tím také završuje první rok existence Kyliánova nadačního fondu. Expozice byla připravena už na počest 70. narozenin Jiřího Kyliána v loňském roce v nizozemském Haagu. (Iniciovali ji Holland Dance Festival, Kylian Productions, divadlo Korzo, NDT a Zuiderstrandtheater). Poprvé ND ve své provozní budově výstavu na týden otevřelo v červnu tohoto roku, v době, kdy probíhal festival Tanec Praha, a nyní bude pro diváky druhá šance. Výstavu doplní český koutek, ohlédnutí za Kyliánovým repertoárem na českých jevištích.

Balet Národního divadla připravil pro zájemce ještě baletní dílnu s názvem Just Kylián, která představí tvůrčí období tohoto renesančního umělce. Uskuteční se 21. října, je třeba se na ni nahlásit mailem na [email protected] nebo [email protected] Dílna se bude konat v prostorách Baletu ND (Anenské nám. 2, Praha 1) a je vhodná pro dospělé a děti od 12 let, cena bude 180 Kč.

Sunday Neurosis (foto Robert Benschop)

V souvislosti s dílem Jiřího Kyliána bychom rádi upozornili také na jedno z představení v divadle Ponec, a sice na reprízu (možná jedinou) společné choreografie Jiřího Pokorného, současného choreografa působícího především v zahraničí, který pochází právě z Kyliánovy líhně v NDT, a mima Radima Vizváryho: Sunday Neurosis. Premiéru měla už v roce 2017 v Haagu, v červnu pak českou na Tanci Praha. Choreografie jednak zkoumá symbiózu současného tance a moderní pantomimy a klade otázku, zda se tyto zdánlivě vzdálené styly prolnout a obohatit navzájem. Tvůrci si pak obsahově pro svůj výzkum vybrali téma neurózy, projevu selhání lidské mysli, která se nedokáže vyrovnat se současnou společností, narušování mezilidských vztahů se symptomy duševní nerovnováhy, stresu, pocitů emoční tísně. Čtyřicetiminutové představení se koná 14. října. Jiří Pokorný letos na podzim uvede premiérovou choreografii s Národním divadlem Moravskoslezským.

 

Lenka Vagnerová & Company od října 2018 v divadle Komedie

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2