Hudební festival Antonína Dvořáka odtajnil program 53. ročníku

  1. 1
  2. 2
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram se stal již neodmyslitelnou součástí regionu Příbramska. Po dvou letech přesunů a komplikací snad letos festival opět v jarních měsících přivede do příbramského regionu řadu vynikajících sólistů i ansámblů.

Soirée na Svaté Hoře, 27. ledna 2022 (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)
Soirée na Svaté Hoře, 27. ledna 2022 (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)

Dne 27. ledna v rámci Soirée na Svaté Hoře byl partnerům festivalu a VIP hostům představen program 53. ročníku ředitelkou festivalu paní Albínou Dědičík Houškovou spolu s Mistrovým pravnukem Petrem Dvořákem a předsedkyní poroty kompoziční soutěže paní Sylvií Bodorovou. Závěr večera pak patřil vzpomínce na jeden ze stěžejních koncertů minulého ročníku prostřednictvím strhujícího vystoupení mladých umělců Kláry Klánské a Adama Klánského.

Ve dnech od 12. dubna do 7. června se uskuteční celkem patnáct klasických koncertů včetně Benefičního koncertu pro vilu Rusalku s mimořádným otevřením vily pro veřejnost. Zahájení festivalu v podání České filharmonie předznamenává, že je opravdu na co se těšit. V programové nabídce najdeme dále řadu jmen, která jsou zárukou vynikajících virtuosních výkonů: Terezii Fialovou, Jiřího Bártu, Lubomíra Brabce, Jiřího Vodičku, Julii Svěcenou, Jiřího Rajniše či Annu Paulovou. Bude se konat i oblíbený piknikový open air koncert na Svaté Hoře s dirigentem Debashishem Chaudhurim či vystoupení amerického sboru Morningside Choir. Zajímavým zpestřením budou zajisté i programy, v nichž se propojí hudba s mluvenými slovem. Závěrečný večer festivalu pak bude patřit současné hvězdě operních pódií Petru Nekorancovi v rámci operního galavečera, na kterém ho bude doprovázet PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Roberta Jindry.

Pro dětské publikum se chystají dvě operní představení a výtvarná soutěž pro děti 1. stupně ZŠ. Nebude chybět ani tradiční projekt pro širokou veřejnost Den s Antonínem Dvořákem, který představí cca dvacet samostatných koncertů a doprovodných pořadů pro děti i dospělé. Jeho součástí jsou také dva Koncerty přátelství, na nichž vystoupí ansámbly z partnerských měst Příbrami – německého Freibergu a italského Valle di Ledro. Předprodej vstupenek bude zahájen dne 1. března.

Propagační materiály Hudebního festivalu Antonína Dvořáka (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)
Propagační materiály Hudebního festivalu Antonína Dvořáka (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)

Program 53. ročníku:

12. dubna 2022
Slavnostní zahájení Hudebního festivalu A. Dvořáka Příbram
Divadlo A. Dvořáka Příbram
Česká filharmonie, Jiří Vodička – housle, diriguje: Petr Altrichter
Česká filharmonie se v Příbrami představí po 46 letech Koncertem pro housle a orchestr D dur, op. 35 P. I. Čajkovského a Symfonií č. 9 e moll, op 95, „Z Nového světa“ A. Dvořáka.

14. dubna 2022
Terezie Fialová a Jiří Bárta
Zámek Dobříš, Zrcadlový sál
Klavírní virtuoska T. Fialová a violoncellový virtuos J. Bárta vystoupí na koncertě, který patří svým prostředím i volbou repertoáru k těm noblesním.

21. dubna 2022
Trio Českého Rozhlasu a Svatopluk Schuller
Galerie Františka Drtikola Příbram
Program zahrnující kombinaci hudebních skladeb a básní od předních českých básníků Seifert – Čapek. Vrcholem koncertu je melodram – skladba od Tomáše Ille – „Přísloví Šalamounova“, kterou napsal a věnoval Triu Českého rozhlasu.

23. dubna 2022
Střípky ze života Dvořákova
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Třebsku
Pásmo slova a hudby v podání Jitky Baštové (akordeon) a Jindřicha Macka (loutna), věnované životu a dílu Antonína Dvořáka.

28. dubna 2022
Kchun: Purgation
Kostel sv.Jakuba, Příbram
Ojedinělý audiovizuální projekt „Purgatio“ inspirovaný Danteho Božskou komedií, který kombinuje lidský hlas, mluvené slovo a kresbu světlem a ožívá na oltářním obraze či v presbytáři.

10. května 2022
Mucha trio
Památník A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami
Ojedinělé seskupení tří mladých skvělých umělkyň: Anny Paulové, Johanny Hanikové a Ludmily Pavlové.

14. května 2022
Napolitan Songs
Městské muzeum / Galerie L. Kuby, nádvoří, Březnice
Atraktivní program sestavený z italských písní a populárních melodií. Účinkují Jiří Rajniš – baryton, Napolitan Quartet.

17. května 2022
Lubomír Brabec – Romantické skladby
Dům Natura, Příbram
Sólový koncert kytarového virtuosa Lubomíra Brabce sestavený v duchu května – měsíce lásky.

21. května 2022
Benefiční koncert pro vilu Rusalka
Galerie Františka Drtikola Příbram
Koncert Julie Svěcené s hudebním doprovodem akordeonisty Ladislava Horáka.
Před tímto koncertem je možné zdarma navštívit mimořádně otevřenou vilu Rusalka ve Vysoké u Příbrami (14:00-17:30 hod.)

24. května 2022
Morningside Choir (USA)
Svatá Hora u Příbrami, Basilica Minor
Univerzitní sbor ze státu Iowa se představí s populárním chrámovým a gospelovým programem, který bude doplněn o světovou premiéru varhanní skladby vítěze 6. ročníku kompoziční soutěže pořádané naším festivalem (M. Baklík: Tokáta pro velké varhany).

25. května 2022
J. Teml: Kocour v botách
Divadlo A. Dvořáka Příbram
Inscenace Národního divadla Brno. Uzavřená představení pro žáky příbramských škol.

28. května 2022
Koncert laureátů
Památník A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami
Laureáti Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka přednesou písně A. Dvořáka a árie z oper A. Dvořáka, P. I. Čajkovského, G. Pucciniho ad. Účinkují: Magdaléna Heboussová, Daniel Kfelíř, klavírní doprovod: Ahmad Hedar.

5. června 2022
Amerika po Dvořákovi – od klasiky po ragtime
Svatá Hora u Příbrami, nádvoří
Open air koncert Karlovarského symfonického orchestru pod taktovkou Debashishe Chaudhuriho a sólistou Martinem Kotem (akordeon). Program plynule navazuje na populární Immersive koncerty a komponovaný pořad „A. Dvořák a jeho vliv na americkou hudbu“. V odlehčené podobě představí dílo Dvořákových žáků a generace amerických skladatelů, kteří byli tvorbou A. Dvořáka ovlivněni.

6. června 2022
Den s Antonínem Dvořákem – 6. ročník
Celodenní doprovodný program pro děti i širokou veřejnost, na kterém se podílí příbramské Základní umělecké školy a žáci mateřských, základních a středních škol.
Součástí programu jsou dva Koncerty přátelství, na kterých v kostele sv. Jakuba v Příbrami vystoupí ansámbly z partnerských měst – Smyčcové trio Filharmonika Středního Sasska z německého Freiburgu a pěvecký sbor z italského Valle di Ledro.
Koncerty jsou upořádány ve spolupráci s městem Příbram a zahraničními partnerskými městy. Vstup zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments