Soubor Pavel Haas Quartet se chystá na zahraniční turné

Soubor Pavel Haas Quartet nahrál loni v listopadu v pražském studiu Domovina nové album Brahmsových kvintetů a nyní se chystá na zahraniční turné.
Pavel Haas Quartet (foto Boris Giltburg)
Pavel Haas Quartet (foto Boris Giltburg)

Album, které by mělo vyjít letos v květnu, bude obsahovat Smyčcový kvintet č. 2 G dur a Klavírní kvintet f moll Johannese Brahmse. Podobně jako v případě titulu s kvintety Antonína Dvořáka si Pavel Haas Quartet přizval speciální hosty – svého bývalého člena a violistu Pavla Nikla a klavíristu Borise Giltburga.

“V České republice zájemci soubor uslyší 2. února na koncertu v Brně, poté se vydá na turné po Evropě a Severní Americe,” uvedl Vladan Drvota z vydavatelství Supraphon.

Pavel Haas Quartet zavítá do prestižních koncertních sálů v Gentu, Štýrském Hradci, Vídni, Hamburku, Norimberku, Berlíně, Amsterdamu či v Londýně a zúčastní se předních hudebních festivalů. V březnu kvarteto čeká sedm koncertů v Kanadě a USA.

Od loňského roku má soubor novou členku Luo-ša Fang, která vystřídala violistu Jiřího Kabáta. Uznávaná houslistka a violistka čínského původu, laureátka významných mezinárodních soutěží, bývá zvána k orchestrům jako sólistka, ale je i zkušenou komorní hráčkou. Vedle ní tvoří Pavel Haas Quartet violoncellista Peter Jarůšek, houslistka Veronika Jarůšková a houslista Marek Zwiebel.

Soubor byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase (1899–1944). Za sedmnáct let působení na hudební scéně dosáhl pozice mezinárodní interpretační elity. Od roku 2004 získalo kvarteto řadu prestižních cen – mimo jiné vítězství v mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro nebo vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani. V roce 2018 kvarteto pošesté obdrželo “Oscara klasické hudby” – ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone za nahrávku Kvintetů op. 81 a 97 Antonína Dvořáka. České album bodovalo v kategorii Komorní hudba.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments