Státní filharmonie Košice uvede s kontrabasistou Romanem Patkoló Bottesiniho koncert

Státní filharmonie Košice připravila koncert s výjimečným programem a obsazením. Kontrabasista Roman Patkoló bude sólistou v Bottesiniho Koncertu pro kontrabas a orchestr č. 2. Ve druhé polovině večera zazní dramatická Čtvrtá symfonie Petra Iljiče Čajkovského.
Roman Patkoló (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Roman Patkoló (zdroj Štátna filharmónia Košice)

O přirozeně velkém talentu Romana Patkoló svědčí skutečnost, že ve třinácti letech začal studovat hru na kontrabas, o rok později byl přijat na konzervatoř v Žilině a v témže roce zvítězil v soutěži studentů slovenských konzervatoří a zahájil studium na Hudební univerzitě v Mnichově. V letech 1999–2011 byl stipendistou Nadace pro podporu mladých talentů světoznámé houslistky Anne-Sophie Mutter. Na její popud měl možnost hrát pro takové hudební osobnosti, jako byl sir A. Previn, D. Barenboim, K. Penderecki, J. Levine, Z. Mehta nebo K. Masur. Ve svých 24 letech byl jmenován profesorem a začal vyučovat na univerzitě v Mnichově. V současné době vyučuje na Hudební univerzitě ve švýcarské Basileji a pořádá mistrovské kurzy v Evropě a Asii. Roman Patkoló získal řadu ocenění doma i v zahraničí, hrál s předními umělci a soubory na nejprestižnějších koncertních pódiích. S Anne-Sophie Mutter koncertoval v Evropě, Asii a Americe. V oblasti komorní hudby spolupracoval se S. Changem, D. Trifonovem, se sesterským klavírním duem K. a M. Marielle Labèque a dalšími. Roman Patkoló hraje na kontrabas italského mistra N. Gagliana z roku 1725, který dříve patřil legendárnímu dirigentu Kusevickému.

Kromě sólisty bude program koncertu lákavý. Zahájí ji elegantní předehra z Rossiniho opery Straka zlodějka a zakončí Čtvrtá symfonie Petra Iljiče Čajkovského. “Říká se jí také ‘Osudová symfonie’, ale ne ve stejném smyslu jako Beethovenově. Motiv osudu je zde jakýmsi Damoklovým mečem, který se v průběhu symfonie neustále vrací, aby nekompromisně zmařil všechny vznikající emoce touhy, lásky, radosti nebo naděje, takže nikdy nedojdou naplnění. Je to boj s nepřemožitelnou silou, kterou nelze překonat, i když se o to stále snažíme…,” říká o symfonii dirigent Maroš Potokár. Symfonie vznikla v těžkém období skladatelova krátkého a neúspěšného manželství a tato zkušenost se v ní odráží. Sám skladatel ji však považoval za jedno ze svých nejlepších děl.

Koncert Státní filharmonie Košice se uskuteční ve čtvrtek 3. února 2022 od 19:00 hodin v Domě umění, v režimu OP, s 50% kapacitou a patří do abonentního cyklu A.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1.5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments