Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram připravil bohatý program

Novosvětská v podání Česká filharmonie, koncerty hlubokého duchovního rozměru i oslnivé oslavy života, vyvrcholení čtyřletého cyklu koncertů na téma Antonína Dvořáka v Americe či připomínka dvoustého výročí vzniku prvního akordeonu, to a ještě mnohem více přinese 53. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram.

Julie Svěcená, Ladislav Horák (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)
Julie Svěcená, Ladislav Horák (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)

Programová skladba 53. ročníku odráží vnímání posledních dvou let ve všech sférách lidského života ovlivněných pandemií covidu. Je až překvapivé, jak v programu festivalu  samozřejmě bez předchozího záměru rezonují události posledních dnů, v nichž do našich životů vstoupila válka na Ukrajině.

„Poslední dva roky žijeme život, jaký jsme si dříve neuměli představit. Život plný omezení a komplikací. Lidstvo má ale jednu ohromnou, báječnou vlastnost – dokáže přes všechny překážky jít dál. Program 53. ročníku je odrazem těchto dvou let. Najdete v něm koncerty plné duchovní síly a rozjímání i koncerty rozjásané oslavou života. Vstupte spolu s námi 12. dubna do světa hudby a nechte se alespoň na chvíli unést do míst, kde je vše, jak má být.“ říká Albína Dědičík Houšková, ředitelka Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram.

Spektrum programové nabídky tak nabízí koncerty s hlubokým duchovním rozměrem, jakými jsou unikátní zpracování Božské komedie v hudebně – vizuálním projektu dua Kchun Purgatio a rovněž koncert Tria Českého rozhlasu doplněný básněmi J. Seiferta a K. Čapka v přednesu Svatopluka Schullera.  Gospelový a sakrální program rozezní také v rámci koncertu amerického sboru Morningside Choir nádherný prostor Basiliky Minor na Svaté Hoře. Vedle těchto koncertů, zaměřených na duchovní prožitky, stojí koncerty oslavující život, radost a štěstí, ve které všichni věříme a doufáme: romantické skladby v podání našeho předního kytarového virtuosa Lubomíra Brabce a neapolské písně v podání jednoho z největších talentů mladé pěvecké generace, hosta řady předních světových operních scén, Jiřího Rajniše v doprovodu Napolitan Quartetu.

Semjon Byčkov, Česká Filharmonie (foto Petra Hajská)
Semjon Byčkov, Česká Filharmonie (foto Petra Hajská)

Ve dnech od 12. dubna do 7. června se uskuteční celkem 15 klasických koncertů včetně Benefičního koncertu pro vilu Rusalku, spojeného již tradičně s mimořádným otevřením vily pro veřejnost. Pro dětské publikum jsou připravená dvě operní představení Národního divadla Brno: Kocour v Botách (J. Teml) s navazujícím 6. ročníkem výtvarné soutěže pro děti prvního stupně základních škol. Dětem a mládeži je rovněž určena zásadní část doprovodného programu soustředěného do Dne s AD, který již od roku 2016 doplňuje řadou projektů a malých open air koncertů programovou nabídku festivalu.   

Zahájení festivalu proběhne ve znamení České filharmonie, která do Příbrami zavítá po dlouhých 46 letech. Vedle již zmíněných umělců se návštěvníci festivalu můžou těšit na Terezii Fialovou a Jiřího Bártu, Julii Svěcenou v doprovodu Ladislava Horáka, Mucha trio v čele s klarinetistkou Annou Paulovou a mnohé další skvělé interprety.

Oblíbeným piknikovým open air koncertem na Svaté Hoře vyvrcholí čtyřletý cyklus dirigenta Debashishe Chaudhuriho věnovaný pobytu A. Dvořáka v Americe, respektive jeho vlivu na americkou hudbu. Cyklus přiblížil divákům skladby Dvořákových žáků i jejich následovníků. Velkolepé finále na Svaté Hoře nás zavede od Dvořáka až ke Gershwinovi. 

Jiří Bárta, Terezie Fialová (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)
Jiří Bárta, Terezie Fialová (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram)

Spojovacím prvkem čtyř koncertů, dvou doprovodných open air malých koncertů a programu pro studenty gymnázií je nástroj často opomíjený, ale velmi zajímavý: akordeon, který letos slaví dvousté výročí svého vzniku. Představí nám ho zejména Ladislav Horák spolu se svými velice nadanými žáky, ověnčenými již přes velmi mladý věk řadou vítězství v mezinárodních soutěžích: Martinem Kotem a Martinem Šulcem.

Součástí festivalu je i 7. ročník Kompoziční soutěže pro skladatele do čtyřiceti let, z níž za šest let existence vyšla již řada velmi kvalitních skladeb. Světová premiéra vítězné skladby loňského ročníku – Toccaty pro velké varhany od Miroslava Baklíka – se uskuteční v podání autora 24. května v rámci koncertu Morningside Choir.

Závěrečný večer festivalu pak bude patřit současné hvězdě operních pódií Petru Nekorancovi v rámci operního galavečera, na kterém ho bude doprovázet PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Roberta Jindry.  Součástí koncertu bude předání Ceny města Příbrami.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments