Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram vstupuje do závěrečné částí

Letošní rok je pro všechny obdivovatele díla a osobnosti Antonína Dvořáka výjimečný. Právě letos si připomínáme 180. výročí skladatelova narození, a jak lépe tuto vzácnou událost oslavit než kvalitní klasickou hudbou. Právě teď je ideální příležitost navštívit některý z koncertů 52. ročníku Hudebního festivalu A. Dvořáka Příbram.

Karel Dohnal a Smyčcové trio České filharmonie (zdroj HFAD)
Karel Dohnal a Smyčcové trio České filharmonie (zdroj HFAD)

18. září se přední český klarinetista Karel Dohnal představí publiku spolu se Smyčcovým triem České filharmonie na koncertě v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Třebsku. Kostelík, do něhož chodil velmi často hrát na varhany A. Dvořák, se jistě stane místem nevšedního zážitku.

V pátek 24. září proběhne již pátý ročník open air akce Den s Antonínem Dvořákem. Opět je připraveno několik zajímavých koncertů situovaných do staré Příbrami a více než desítka pořadů pro děti z mateřských i základních škol a gymnázií. 

25. září upřete pozornost na příbramskou Galerii Františka Drtikola, která bude hostit koncert Zemlinského kvarteta. V pondělí 27. září se pak program festivalu přesune do sálu Domu Natura, kde posluchače v podání Unique kvartetu potěší celá plejáda skladeb v rozmezí Humoresky A. Dvořáka přes melodie L. Armstronga, Beatles, A. Piazzolli nebo R. Charlese až po Adele či Metallicu.

Pražští komorní sólisté (foto Lucie Čermáková)
Pražští komorní sólisté (foto Lucie Čermáková)

Na závěr měsíce, 30. září, si můžete naplánovat výlet na zámek Dobříš. Právě tady, v noblesních prostorách Zrcadlovém sálu, se odehraje koncert PKS. Pražští komorní sólisté jsou naším nejdéle působícím smyčcovým orchestrem. Od roku 2013 ansámbl působí pod vedení světově proslulého hornisty a dirigenta Radka Baboráka, koncertním mistrem a uměleckým vedoucím je Jan Mráček, koncertní mistr České filharmonie. Kvůli několikanásobným přesunům termínu koncertu je Jan Mráček v daný termín vázán v České filharmonii a svou pozici pro tento koncert přenechá jinému velice úspěšnému houslovému virtuosovi, Adamu Novákovi, koncertnímu mistru Vienna Chamber Orchestra.

Covidová opatření a s nimi související změny způsobily, že slavnostní závěrečný koncert byl původně plánovaný jako koncert zahajovací. To však nemění vůbec nic na skutečnosti, že 12. října proběhne v Divadle A. Dvořáka Příbram velké představení. Vystoupí zde slovenští pěvci Lenka Máčiková Kusendová a Ondrej Šaling v doprovodu Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba Kleckera. Součástí koncertu bude obnovená premiéra díla moravského skladatele poloviny 20. století Rudolfa Heidera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments