Hudební festival Janáček Brno 2016 nabídne 25 produkcí

Mezinárodní divadelní a hudební festival Janáček Brno 2016, jehož pátý ročník se koná od 7. do 18. října, nabídne pětadvacet představení ve dvanácti brněnských sálech. Tři programové linie zahrnují operní inscenace, sborovou tvorbu a žánrové přesahy díla Leoše Janáčka. Festival zahájí nové nastudování Káti Kabanové kanadského režiséra Roberta Carsena.

Leoš Janáček: Káťa Kabanová (zdroj janacek-brno.cz)
Leoš Janáček: Káťa Kabanová (zdroj janacek-brno.cz)

„Národní divadlo Brno bude prvním divadlem v České republice, ve kterém bude nastudována inscenace tohoto světoznámého režiséra a stane se kmenovou součástí jeho repertoáru,“ uvedl umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman.

V operní části festivalu se například představí Státní divadlo Norimberk s operou Z mrtvého domu v režii Španěla Calixta Bieita. Opera Göteborg ve spolupráci s brněnským operním domem uvede v jednom večeru dvě navazující inscenace Očekávání Arnolda Schönberga a Modrovousův hrad od Bély Bartóka v režii Davida Radoka. „Schönberg a Bartók svým způsobem k Janáčkovi patří. Zatímco Bartókova opera je na hranici tonality a atonality, v případě Schönberga se jedná o absolutní atonalitu,“ podotkl Radok.

Ve sborové linii zazní tvorba Janáčka, jeho současníků i následovníků v podání těles, jakými jsou Český filharmonický sbor, Pražský filharmonický sbor, sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno a vídeňský Arnold Schönberg Choir. Dále program nabídne recitál tenoristy Iana Bostridge v doprovodu klavíristy Julia Drakea.

V rámci orchestrálního koncertu se představí PKF-Prague Philharmonia. Na žánrové přesahy Janáčkova díla poukážou jazzový klavírní virtuóz Emil Viklický, zpěvačka a houslistka Iva Bittová nebo Marta Töpferová.

„K Janáčkovi jsem našla cestu poměrně nedávno. Zvolím nezvyklý přístup, pojímám ho spíše z lidové stránky než z operní,“ uvedla Töpferová, která se souborem Milokraj nabídne úpravy Janáčkových zpracování lidové moravské poezie.

Milokraj a Marta Töpferová (zdroj janacek-brno.cz)
Milokraj a Marta Töpferová (zdroj janacek-brno.cz)

Rozpočet festivalu se pohybuje kolem 25 milionů korun, je dvakrát větší než loni. Z větší části je podporován z veřejných peněz. Předprodej vstupenek byl zahájen 1. února, některé akce jsou již vyprodané. Další informace jsou na stránkách festivalu Janáček Brno.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat