Hudební festival Janáček Brno 2016 nabídne 25 produkcí

Mezinárodní divadelní a hudební festival Janáček Brno 2016, jehož pátý ročník se koná od 7. do 18. října, nabídne pětadvacet představení ve dvanácti brněnských sálech. Tři programové linie zahrnují operní inscenace, sborovou tvorbu a žánrové přesahy díla Leoše Janáčka. Festival zahájí nové nastudování Káti Kabanové kanadského režiséra Roberta Carsena.

Leoš Janáček: Káťa Kabanová (zdroj janacek-brno.cz)
Leoš Janáček: Káťa Kabanová (zdroj janacek-brno.cz)

„Národní divadlo Brno bude prvním divadlem v České republice, ve kterém bude nastudována inscenace tohoto světoznámého režiséra a stane se kmenovou součástí jeho repertoáru,“ uvedl umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman.

V operní části festivalu se například představí Státní divadlo Norimberk s operou Z mrtvého domu v režii Španěla Calixta Bieita. Opera Göteborg ve spolupráci s brněnským operním domem uvede v jednom večeru dvě navazující inscenace Očekávání Arnolda Schönberga a Modrovousův hrad od Bély Bartóka v režii Davida Radoka. „Schönberg a Bartók svým způsobem k Janáčkovi patří. Zatímco Bartókova opera je na hranici tonality a atonality, v případě Schönberga se jedná o absolutní atonalitu,“ podotkl Radok.

Ve sborové linii zazní tvorba Janáčka, jeho současníků i následovníků v podání těles, jakými jsou Český filharmonický sbor, Pražský filharmonický sbor, sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno a vídeňský Arnold Schönberg Choir. Dále program nabídne recitál tenoristy Iana Bostridge v doprovodu klavíristy Julia Drakea.

V rámci orchestrálního koncertu se představí PKF-Prague Philharmonia. Na žánrové přesahy Janáčkova díla poukážou jazzový klavírní virtuóz Emil Viklický, zpěvačka a houslistka Iva Bittová nebo Marta Töpferová.

„K Janáčkovi jsem našla cestu poměrně nedávno. Zvolím nezvyklý přístup, pojímám ho spíše z lidové stránky než z operní,“ uvedla Töpferová, která se souborem Milokraj nabídne úpravy Janáčkových zpracování lidové moravské poezie.

Milokraj a Marta Töpferová (zdroj janacek-brno.cz)
Milokraj a Marta Töpferová (zdroj janacek-brno.cz)

Rozpočet festivalu se pohybuje kolem 25 milionů korun, je dvakrát větší než loni. Z větší části je podporován z veřejných peněz. Předprodej vstupenek byl zahájen 1. února, některé akce jsou již vyprodané. Další informace jsou na stránkách festivalu Janáček Brno.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář