Zemřel scénograf Jaroslav Malina

Ve věku 79 let náhle v sobotu zemřel v Českých Budějovicích malíř, scénograf, kostýmní výtvarník, grafik a pedagog, Jaroslav Malina. Jeho tvorba zahrnovala realizace pro činohru, operu, loutkové divadlo, film a televizi. Doma i v zahraničí vytvořil přes čtyři stovky scénických výprav. Jaroslav Malina zemřel nečekaně uprostřed příprav výstavy svých maleb z posledních pěti let.

Jaroslav Malina (foto archiv)
Jaroslav Malina (foto archiv)

Jaroslav Malina se narodil 5. prosince 1937, v letech 1952—1957 studoval soukromě u profesora Zdenka Sklenáře a pak do roku 1961 výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity u Cyrila Boudy, Martina Salcmana, Karla Lidického a Zdeňka Sýkory. V letech 1961 až 1964 studoval na Katedře scénografie pražské DAMU. Po listopadu 1989 do roku 2000 na AMU vyučoval, v letech 1996—1998 byl jejím rektorem.

Od roku 1964 byl Malina scénickým výtvarníkem Divadla F. X. Šaldy v Liberci, odkud v roce 1980 odešel jako scénograf do divadla v Hradci Králové. Po roce 1982 byl výtvarník ve svobodném povolání. Jako scénograf spolupracoval mimo jiné s divadlem ve Zlíně, s někdejším Realistickým divadlem (později Labyrint) v Praze a v neposlední řadě i s operními soubory: vedle libereckého především s operou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Jako výtvarník se podílel na několika filmech.

Leoš janáček: Její pastorkyňa - DFXŠ Liberec 1967 - scénický návrh Jaroslava Maliny (foto archiv)
Leoš Janáček: Její pastorkyňa — DFXŠ Liberec 1967 — scénický návrh Jaroslava Maliny (foto archiv)

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář