Zemřel scénograf Jaroslav Malina

Ve věku 79 let náhle v sobotu zemřel v Českých Budějovicích malíř, scénograf, kostýmní výtvarník, grafik a pedagog, Jaroslav Malina. Jeho tvorba zahrnovala realizace pro činohru, operu, loutkové divadlo, film a televizi. Doma i v zahraničí vytvořil přes čtyři stovky scénických výprav. Jaroslav Malina zemřel nečekaně uprostřed příprav výstavy svých maleb z posledních pěti let.

Jaroslav Malina (foto archiv)
Jaroslav Malina (foto archiv)

Jaroslav Malina se narodil 5. prosince 1937, v letech 1952—1957 studoval soukromě u profesora Zdenka Sklenáře a pak do roku 1961 výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity u Cyrila Boudy, Martina Salcmana, Karla Lidického a Zdeňka Sýkory. V letech 1961 až 1964 studoval na Katedře scénografie pražské DAMU. Po listopadu 1989 do roku 2000 na AMU vyučoval, v letech 1996—1998 byl jejím rektorem.

Od roku 1964 byl Malina scénickým výtvarníkem Divadla F. X. Šaldy v Liberci, odkud v roce 1980 odešel jako scénograf do divadla v Hradci Králové. Po roce 1982 byl výtvarník ve svobodném povolání. Jako scénograf spolupracoval mimo jiné s divadlem ve Zlíně, s někdejším Realistickým divadlem (později Labyrint) v Praze a v neposlední řadě i s operními soubory: vedle libereckého především s operou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Jako výtvarník se podílel na několika filmech.

Leoš janáček: Její pastorkyňa - DFXŠ Liberec 1967 - scénický návrh Jaroslava Maliny (foto archiv)
Leoš Janáček: Její pastorkyňa — DFXŠ Liberec 1967 — scénický návrh Jaroslava Maliny (foto archiv)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na