Hudební festival Rosa Bohemica rozezní místa s poutavými příběhy

Zážitek z hudby spojený s atmosférou historických míst nabídne letos už třetí ročník festivalu Rosa Bohemica, který začne 10. června, potrvá po celé léto a pokračuje až do 21. listopadu. Jeho součástí je čtrnáct akcí, které se opět uskuteční v pomyslné růžici v okolí Prahy, jejich dějišti se ale stanou i místa v Ústeckém a Jihočeském kraji. Koncertovat se bude letos poprvé třeba na poutní Makové hoře na Příbramsku, v anglickém parku zámku Krásný Dvůr a v kostele svatého Jakuba v Cítolibech. Festival zavítá také do Blatné, města růží.
Gabriela Eibenová, zakladatelka hudebního festivalu Rosa Bohemica (foto René Volfík)
Gabriela Eibenová, zakladatelka hudebního festivalu Rosa Bohemica (foto René Volfík)

„Smyslem festivalu je oživovat krásnou, kvalitně interpretovanou hudbou pozoruhodná historická místa se silným geniem loci. Posluchačům i letos představíme inspirativní umělce a připomeneme poutavé příběhy z minulosti,“ říká sopranistka Gabriela Eibenová, zakladatelka festivalu.

„Festival zahajujeme 10. června v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou měli hodně přátel z hereckého světa – Adinu Mandlovou, Hugo Haase, Jiřinu Šejbalovou a další. Na Strži bývali častými hosty a tradicí se zde staly koncerty na hrázi přilehlého rybníka. Zpívalo se a Jiřina Šejbalová coby vynikající zpěvačka a hudebnice hrála na akordeon. Připomínkou těchto hereckých sešlostí bude letošní úvodní koncert festivalu, na němž vystoupí Rozálie, zpěvačka, herečka a akordeonistka, která si pro Strž připravila své sólové vystoupení,“ láká do Památníku Gabriela Eibenová. Koncert se zde uskuteční v rámci Muzejní noci.

Barokní hudba v růžemi vonící Blatné, Sólo pro violu v Krásném Dvoře

Další z koncertů se uskuteční 1. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Blatné jako součást tamější Výstavy růží. „Letos jsme pozvali soubor Capella Ornamentata a na programu bude raně barokní hudba. Zazní při ní i jedinečný zvuk vzácného barokního dechového nástroje jménem cink. Ten se v dávných dobách těšil nesmírné popularitě a díky jeho lahodné barvě ho přirovnávali k lidskému hlasu,“ vypráví Gabriela Eibenová.

Gabriela Eibenová,  zakladatelka hudebního festivalu Rosa Bohemica (foto René Volfík)
Gabriela Eibenová, zakladatelka hudebního festivalu Rosa Bohemica (foto René Volfík)

Ve stejný den jako blatenská výstava růží se na zámku v Krásném Dvoře koná další festivalová událost spojená s tamějšími zahradními Slavnostmi Jana Rudolfa. „Pro cestovatele a hudební nadšence jsme koncerty v Blatné a v Krásném Dvoře připravili v takovém časovém odstupu, aby je bylo možné stihnout oba,“ uvádí Eibenová.

„Jan Rudolf Černín, majitel zámku v době klasicismu, byl milovníkem vědy, hudby a umění. Studoval v Salcburku a osobně se znal s Mozartem i Haydnem. Zajímal se také o nejnovější trendy v budování zámeckých parků, a právě v Krásném Dvoře založil největší anglický park na našem území. V jednom ze zahradních pavilonů i sám hrával na violu. Koncert jsme proto věnovali právě tomuto významnému šlechtici. Nazvali jsme ho Sólo pro violu a posluchače na něj pozveme do altánu Gloriet v zámeckém parku,“ dodává Gabriela Eibenová.

Hold citolibským mistrům i místo, kde se nebe dotýká země

Na konci července se v rámci festivalu poprvé uskuteční koncert v barokním kostele v Cítolibech. „Každý konzervatorista se dnes učí o citolibských mistrech, kdo ale přesně ví, kde Cítoliby jsou a co se tu odehrálo?“ říká Gabriela Eibenová a líčí dávný příběh. „Všechno začalo v roce 1720, kdy získal panství Cítoliby na Lounsku hudbymilovný rod Pachtů z Rájova. Kdokoli chtěl vstoupit do zdejších služeb, musel umět číst noty a ovládat hru na nějaký hudební nástroj. Některé noty pak zůstaly až do 20. století na kůru citolibského kostela sv. Jakuba. Tam je objevil malý kluk – pozdější profesor Zdeněk Šesták, který v tamějším kostele působil jako varhaník. A právě v tomto kostele se uskuteční i náš koncert harfenistky Kateřiny Englichové.“ Také Gabriela Eibenová, coby sopranistka specializující se na starou hudbu, 30. července v Cítolibech vystoupí. Zpívat zde bude v rámci poutní mše svaté, která koncertu pro harfu předchází, za doprovodu vynikajícího varhaníka Adama Viktory.

kostel v Blatné (foto archiv Rosa Bohemica)
kostel v Blatné (foto archiv Rosa Bohemica)

Hudba se 18. srpna rozezní i na krásném zámku Pátek nad Ohří. A hned vzápětí, 20. srpna, zavítá festival na dechberoucí poutní místo Maková hora u Smolotel – barokní skvost Povltaví, kde se prý nebe dotýká země.

Rosa Bohemica rozkvete i na podzim

„Festival pak bude hostit zámek v Nižboru, kostel v Roudnici nad Labem a přijedeme i do kostela sv. Jiří v Panenském Týnci, kde se nachází i tajuplný nedostavěný chrám. Navštívíme rodiště Jana Dismase Zelenky Louňovice pod Blaníkem a už tradičně vystoupíme také v Praze. Listopadový závěr festivalu bude patřit zámečku ve Vysoké u Příbramě, kde našel druhý domov skladatel Antonín Dvořák. A poprvé zavítáme na zámek v Děčíně. Chceme totiž uctít i památku Jana Blažeje Santiniho, věhlasného barokního architekta, jehož třísetleté výročí si v tomto roce připomínáme. A právě tento architekt je autorem barokní přestavby děčínského zámku,“ vysvětluje zakladatelka Rosy Bohemicy. Festival bude už tradičně zakončen v Kosmonosích, kde se 21. listopadu uskuteční poslední z jeho koncertů.

„Záběr festivalu veliký. Našimi posluchači bývají většinou místní lidé. Ale i nadšenci, kteří cestují podle naší festivalové mapy, z čehož máme velikou radost. Lidé s námi na festivalových koncertech uslyší skvělou hudbu a objeví nová místa. Radost z hudby, z nových setkání a zážitků, které tu lidé prožívají, je nakažlivá. To vše k nám láká další publikum,“ dodává Eibenová. Pokud jde o rodiče s dětmi, mohou podle Eibenové přijít na každý z letošních koncertů. „Speciální představení pro děti sice letos nemáme, zároveň ale není nic, co by děti nemohly navštívit,“ uzavírá.

Maková hora (foto archiv Rosa Bohemica)
Maková hora (foto archiv Rosa Bohemica)

Víte, že…

… růže-rosa jako symbol provází lidstvo odpradávna, od kultury starého Egypta přes křesťanské podobenství s Pannou Marií až po současnost? „My jsme se inspirovali životopisem svatého Vojtěcha s názvem Rosa Bohemica od barokního autora Václava Boleluckého. Pro naše hudební dějiny je kniha mimořádná tím, že se zde poprvé v tištěné podobě objevuje nápěv písně Svatý Václave, jež byla po staletí vnímána jako národní hymna. Vizuál festivalu zase mocně ovlivnila barokní mapa ve tvaru růže, jež nese jméno Bohemiae Rosa. A pro mě osobně je symbolika růže inspirativní svou harmonickou symbiózou květů a trnů,“ vysvětluje Eibenová.

Program 3. ročníku hudebního festivalu Rosa Bohemica

Hommage à Jiřina Šejbalová
10. června 2023, 17:30 hodin
Strž ve Staré Huti
Památník Karla Čapka
Účinkující: Rozálie

La Rosetta
1. července 2023, 13:00 hodin
Blatná
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Účinkující: Capella Ornamentata

Sólo pro violu
1. července 2023, 18:00 hodin
Krásný Dvůr
Zámek / Gloriet
Účinkující: Věra Binarová – viola, Ana Brateljevič – harfa

Pocta citolibským mistrům
30. června 2023, 17:15 hodinCítolibyKostel sv. Jakuba
Účinkující:
Kateřina Englichová, harfa

Koncert/Poutní mše
30. června 2023, 16:00 hodin
Účinkující: G. Eibenová a A. Viktora

Pátek na Pátku
18/8/2023/19.00Pátek nad OhříZámek
Účinkující:
Jiří Sycha – housle, Filip Dvořák – cembalo

Koncert k 300. výročí vysvěcení kostela
20. srpna 2023, 18:00 hodin
Maková horaKostel svatého Jana Křtitelea Panny Marie Karmelské
Účinkující: Ensemble Sporck

Růžencové sonáty
2. září 2023, 18:00 hodin
Nižbor
Zámek-kostel
Účinkující: Lenka Torgersen – barokní housle, Ensemble Inégal

Mariánské improvizace
10. září 2023, 16:00 hodin
Roudnice nad Labem
Augustiniánský klášter
Účinkující: Vladimír Roubal – varhany

Purgatio
30. září 2023, 20:00 hodin
Panenský Týnec
Kostel sv. Jiří
Účinkující: Duo Kchun – Martin Prokeš a Marek Šulc – zpěv, Rudolf Živec – kresba světlem a videoart

Jan Dismas Zelenka-známý, neznámý
1. října 2023, 14:00 hodin
Louňovice pod Blaníkem
Zámek
Účinkující: Adam Viktora

Favor, Grazia y Pureza
12. října 2023, 19:30 hodin
Praha
Kostel sv. Vavřince
Účinkující: Gabriela Eibenová – soprán, Ensemble Inégal

Ach ty róže, krásná róže
4. listopadu 2023, 19:00 hodin
Vysoká u Příbramě
Památník Antonína Dvořáka
Účinkující: Roman Hoza – baryton, Ahmad Hedar – klavír

F. Händel/Žalmy pro hraběte Chandose
19. listopadu 2023, 17:00 hodin
Děčín
Zámek
Účinkující: Ensemble Inégal

Vídeňský salón
21. listopadu 2023, 19:00 hodin
Kosmonosy
Zámek
Účinkující: Trio Unitas

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments