Hudební festival Rosa Bohemica rozezní místa s poutavými příběhy
„Smyslem festivalu je oživovat krásnou, kvalitně interpretovanou hudbou pozoruhodná historická místa se silným geniem loci. Posluchačům i letos představíme inspirativní umělce a připomeneme poutavé příběhy z minulosti,“ říká sopranistka Gabriela Eibenová, zakladatelka festivalu.
„Festival zahajujeme 10. června v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou měli hodně přátel z hereckého světa – Adinu Mandlovou, Hugo Haase, Jiřinu Šejbalovou a další. Na Strži bývali častými hosty a tradicí se zde staly koncerty na hrázi přilehlého rybníka. Zpívalo se a Jiřina Šejbalová coby vynikající zpěvačka a hudebnice hrála na akordeon. Připomínkou těchto hereckých sešlostí bude letošní úvodní koncert festivalu, na němž vystoupí Rozálie, zpěvačka, herečka a akordeonistka, která si pro Strž připravila své sólové vystoupení,“ láká do Památníku Gabriela Eibenová. Koncert se zde uskuteční v rámci Muzejní noci.
Barokní hudba v růžemi vonící Blatné, Sólo pro violu v Krásném Dvoře
Další z koncertů se uskuteční 1. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Blatné jako součást tamější Výstavy růží. „Letos jsme pozvali soubor Capella Ornamentata a na programu bude raně barokní hudba. Zazní při ní i jedinečný zvuk vzácného barokního dechového nástroje jménem cink. Ten se v dávných dobách těšil nesmírné popularitě a díky jeho lahodné barvě ho přirovnávali k lidskému hlasu,“ vypráví Gabriela Eibenová.
Ve stejný den jako blatenská výstava růží se na zámku v Krásném Dvoře koná další festivalová událost spojená s tamějšími zahradními Slavnostmi Jana Rudolfa. „Pro cestovatele a hudební nadšence jsme koncerty v Blatné a v Krásném Dvoře připravili v takovém časovém odstupu, aby je bylo možné stihnout oba,“ uvádí Eibenová.
„Jan Rudolf Černín, majitel zámku v době klasicismu, byl milovníkem vědy, hudby a umění. Studoval v Salcburku a osobně se znal s Mozartem i Haydnem. Zajímal se také o nejnovější trendy v budování zámeckých parků, a právě v Krásném Dvoře založil největší anglický park na našem území. V jednom ze zahradních pavilonů i sám hrával na violu. Koncert jsme proto věnovali právě tomuto významnému šlechtici. Nazvali jsme ho Sólo pro violu a posluchače na něj pozveme do altánu Gloriet v zámeckém parku,“ dodává Gabriela Eibenová.
Hold citolibským mistrům i místo, kde se nebe dotýká země
Na konci července se v rámci festivalu poprvé uskuteční koncert v barokním kostele v Cítolibech. „Každý konzervatorista se dnes učí o citolibských mistrech, kdo ale přesně ví, kde Cítoliby jsou a co se tu odehrálo?“ říká Gabriela Eibenová a líčí dávný příběh. „Všechno začalo v roce 1720, kdy získal panství Cítoliby na Lounsku hudbymilovný rod Pachtů z Rájova. Kdokoli chtěl vstoupit do zdejších služeb, musel umět číst noty a ovládat hru na nějaký hudební nástroj. Některé noty pak zůstaly až do 20. století na kůru citolibského kostela sv. Jakuba. Tam je objevil malý kluk – pozdější profesor Zdeněk Šesták, který v tamějším kostele působil jako varhaník. A právě v tomto kostele se uskuteční i náš koncert harfenistky Kateřiny Englichové.“ Také Gabriela Eibenová, coby sopranistka specializující se na starou hudbu, 30. července v Cítolibech vystoupí. Zpívat zde bude v rámci poutní mše svaté, která koncertu pro harfu předchází, za doprovodu vynikajícího varhaníka Adama Viktory.
Hudba se 18. srpna rozezní i na krásném zámku Pátek nad Ohří. A hned vzápětí, 20. srpna, zavítá festival na dechberoucí poutní místo Maková hora u Smolotel – barokní skvost Povltaví, kde se prý nebe dotýká země.
Rosa Bohemica rozkvete i na podzim
„Festival pak bude hostit zámek v Nižboru, kostel v Roudnici nad Labem a přijedeme i do kostela sv. Jiří v Panenském Týnci, kde se nachází i tajuplný nedostavěný chrám. Navštívíme rodiště Jana Dismase Zelenky Louňovice pod Blaníkem a už tradičně vystoupíme také v Praze. Listopadový závěr festivalu bude patřit zámečku ve Vysoké u Příbramě, kde našel druhý domov skladatel Antonín Dvořák. A poprvé zavítáme na zámek v Děčíně. Chceme totiž uctít i památku Jana Blažeje Santiniho, věhlasného barokního architekta, jehož třísetleté výročí si v tomto roce připomínáme. A právě tento architekt je autorem barokní přestavby děčínského zámku,“ vysvětluje zakladatelka Rosy Bohemicy. Festival bude už tradičně zakončen v Kosmonosích, kde se 21. listopadu uskuteční poslední z jeho koncertů.
„Záběr festivalu veliký. Našimi posluchači bývají většinou místní lidé. Ale i nadšenci, kteří cestují podle naší festivalové mapy, z čehož máme velikou radost. Lidé s námi na festivalových koncertech uslyší skvělou hudbu a objeví nová místa. Radost z hudby, z nových setkání a zážitků, které tu lidé prožívají, je nakažlivá. To vše k nám láká další publikum,“ dodává Eibenová. Pokud jde o rodiče s dětmi, mohou podle Eibenové přijít na každý z letošních koncertů. „Speciální představení pro děti sice letos nemáme, zároveň ale není nic, co by děti nemohly navštívit,“ uzavírá.
Víte, že…
… růže-rosa jako symbol provází lidstvo odpradávna, od kultury starého Egypta přes křesťanské podobenství s Pannou Marií až po současnost? „My jsme se inspirovali životopisem svatého Vojtěcha s názvem Rosa Bohemica od barokního autora Václava Boleluckého. Pro naše hudební dějiny je kniha mimořádná tím, že se zde poprvé v tištěné podobě objevuje nápěv písně Svatý Václave, jež byla po staletí vnímána jako národní hymna. Vizuál festivalu zase mocně ovlivnila barokní mapa ve tvaru růže, jež nese jméno Bohemiae Rosa. A pro mě osobně je symbolika růže inspirativní svou harmonickou symbiózou květů a trnů,“ vysvětluje Eibenová.
Program 3. ročníku hudebního festivalu Rosa Bohemica
Hommage à Jiřina Šejbalová
10. června 2023, 17:30 hodin
Strž ve Staré Huti
Památník Karla Čapka
Účinkující: Rozálie
La Rosetta
1. července 2023, 13:00 hodin
Blatná
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Účinkující: Capella Ornamentata
Sólo pro violu
1. července 2023, 18:00 hodin
Krásný Dvůr
Zámek / Gloriet
Účinkující: Věra Binarová – viola, Ana Brateljevič – harfa
Pocta citolibským mistrům
30. června 2023, 17:15 hodinCítolibyKostel sv. Jakuba
Účinkující: Kateřina Englichová, harfa
Koncert/Poutní mše
30. června 2023, 16:00 hodin
Účinkující: G. Eibenová a A. Viktora
Pátek na Pátku
18/8/2023/19.00Pátek nad OhříZámek
Účinkující: Jiří Sycha – housle, Filip Dvořák – cembalo
Koncert k 300. výročí vysvěcení kostela
20. srpna 2023, 18:00 hodin
Maková horaKostel svatého Jana Křtitelea Panny Marie Karmelské
Účinkující: Ensemble Sporck
Růžencové sonáty
2. září 2023, 18:00 hodin
Nižbor
Zámek-kostel
Účinkující: Lenka Torgersen – barokní housle, Ensemble Inégal
Mariánské improvizace
10. září 2023, 16:00 hodin
Roudnice nad Labem
Augustiniánský klášter
Účinkující: Vladimír Roubal – varhany
Purgatio
30. září 2023, 20:00 hodin
Panenský Týnec
Kostel sv. Jiří
Účinkující: Duo Kchun – Martin Prokeš a Marek Šulc – zpěv, Rudolf Živec – kresba světlem a videoart
Jan Dismas Zelenka-známý, neznámý
1. října 2023, 14:00 hodin
Louňovice pod Blaníkem
Zámek
Účinkující: Adam Viktora
Favor, Grazia y Pureza
12. října 2023, 19:30 hodin
Praha
Kostel sv. Vavřince
Účinkující: Gabriela Eibenová – soprán, Ensemble Inégal
Ach ty róže, krásná róže
4. listopadu 2023, 19:00 hodin
Vysoká u Příbramě
Památník Antonína Dvořáka
Účinkující: Roman Hoza – baryton, Ahmad Hedar – klavír
F. Händel/Žalmy pro hraběte Chandose
19. listopadu 2023, 17:00 hodin
Děčín
Zámek
Účinkující: Ensemble Inégal
Vídeňský salón
21. listopadu 2023, 19:00 hodin
Kosmonosy
Zámek
Účinkující: Trio Unitas
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]