Pařížská filharmonie umožní vnímání hudby neslyšícím pomocí vibračních batohů

Pařížská filharmonie bude od příští sezony nabízet vibrační batohy, které umožní neslyšícím a nedoslýchavým vnímat hudbu zprostředkovaně. Na novince koncertní sál spolupracuje s firmou SoundX, která vymyslela technologii využívající umělou inteligenci. Ta přepíše všechny zvuky v sále do vibrací, které posluchači ucítí.
Ředitel Pařížské filharmonie Olivier Mantei a Damien Quintard představují vibrační batoh (zdroj SoundX)
Ředitel Pařížské filharmonie Olivier Mantei a Damien Quintard představují vibrační batoh (zdroj SoundX)

Firma technologii testovala osm měsíců, výsledkem jsou batohy připojené na aplikaci. Všechny batohy v sále ovládají pořadatelé pomocí jediného tabletu, posluchači si nemusí nic stahovat do svých telefonů. Od podzimu bude zařízení dostupné na některá představení, od sezony 2024/2025 by měla fungovat na všech představeních pařížské filharmonie.

V posledních letech se již na různých koncertech používaly vibrační balíčky, ty ale dokázaly zachytit jen hluboké basové tóny. Řešení navržené společností SoundX umožní zachytit hudební frekvenci až do 20.000 hertzů, zatímco současné technologie zachytí nanejvýš 100 hertzů, uvedl zakladatel SoundX Damien Quintard.

Damien Quintard s batohem pro neslyšící (zdroj SoundX)
Damien Quintard s batohem pro neslyšící (zdroj SoundX)

Zařízení bude pro hendikepované návštěvníky zdarma a nijak neovlivní dvaceti procentní slevu, kterou mají na všechny vstupenky. Instituce chystá i další alternativy. Od podzimu se zde budou hrát tři koncerty a jedno dětské představení, které bude provázet tlumočení do znakového jazyka.

Quintard věří, že by se tyto vibrační batohy mohly časem přesunout z divadel i do každodenního života neslyšících. Umožnily by jim například snáze zaznamenat klakson auta, sirénu sanitky nebo štěkot psa, vyjmenovává Quintard.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments