Nizozemské divadelní ceny budou genderově neutrální

Kategorie nizozemských divadelních cen budou od příštího roku pohlavně neutrální. Zrušeny tak budou mužské a ženské kategorie, jako jsou nejlepší mužský a nejlepší ženský herecký výkon, jak je obvyklé například u vyhlašování Oscarů, cen Emmy a Tony nebo i Českých lvů a divadelních Cen Thálie.
Témata:Theo d'Or
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

“Trvání na klasickém rozlišování pohlaví se už nehodí do dnešní doby,” uvedlo nizozemské sdružení v Amsterdamu. Zrušeny tak budou oddělené kategorie pro nejlepší herce a herečky, které existovaly od roku 1955.

Nizozemské divadelní ceny Theo d’Or budou napříště udělovány jen v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní roli a vedlejší roli nebo v kategorii nejlepší inovativní příspěvek do světa divadla. Nizozemské sdružení provozovatelů divadel a koncertních síní chce tímto způsobem přispět k “lepším šancím pro všechny, nezávisle na jejich genderové identitě”.

Ocenění Theo d’Or bylo dosud udělováno nejlepším herečkám. Muži dostávali ocenění Louis d’Or. Ceny byly pojmenovány po legendární nizozemské herečce Theodoře (Theo) Mannové-Bouwmeesterové (1850–1939) a jejím bratrovi, rovněž slavném herci Louisi Bouwmeesterovi (1842–1925).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments