Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Hudební festival Znojmo přinese operní dobrodružství pod mořem
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Chystá seOperaPR ZprávyZ domova

Hudební festival Znojmo přinese operní dobrodružství pod mořem

Hudební festival Znojmo představí v červenci ve světové premiéře operu (nejen) pro děti. Ve spolupráci s brněnskou JAMU vznikla opera Porucha na lodi Nautilus. Jde o autorské dílo Lukáše Hurníka, který složil hudbu i napsal libreto. Malí i velcí diváci se mohou těšit na imaginární podmořský svět a dobrodružství inspirované příběhem Julese Verna 20 000 mil pod mořem. Akce se koná v rámci 20. ročníku festivalu, který se ve Znojmě a okolí uskuteční 10. až 28. července.

PRPetra Štorková
Publikováno 04/07/2024
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:
Porucha na lodi Nautilus (zdroj Hudební festival Znojmo)
Porucha na lodi Nautilus (zdroj Hudební festival Znojmo)

V rámci oslav 20. výročí má Hudební festival Znojmo nemalou ambici představit operu tak, aby bavila i to nejmladší publikum. Festival tak poprvé představí operu pro děti, napsanou na motivy známého románu Julese Verna skladatelem Lukášem Hurníkem. Děti i rodiče se ponoří do hlubin známého příběhu a prožijí dobrodružství plné neočekávaných zvratů, hudebních hříček a textů sršících humorem a nadsázkou. „Věřím, že si tam každý divák najde to své a bude odcházet s úsměvem na rtu, tak jako my, když jsme operu připravovali,“ uvedla režisérka představení Eliška Mervartová.

Do tvůrčího týmu jsou zapojeni mladí talentovaní umělci, tým z velké části tvoří umělci z Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, konkrétně Komorní opera HF JAMU.

Festival chce dlouhodobě inspirovat děti a přivádět je ke klasické hudbě. Vedle koncertu pro nadané vítěze dětských hudebních soutěží pořádá také celodenní výtvarně-hudební workshop pro nejmenší, letos přidává i operu zpracovanou přímo pro Hudební festival Znojmo. „Na tři představení této jedinečné autorské opery jsou zvány děti a jejich rodiče, aby mohli poznat, jak může vypadat svět klasické hudby v podobě zajímavého a napínavého ztvárnění. Ponořte se s festivalem pod hladinu moře a zažijte dobrodružství, na které nezapomenete!“ pozval prezident festivalu Jiří Ludvík.

Ponorka Nautilus se v sanfranciském přístavu připravuje na novou výzkumnou misi. V hloubi Tichého oceánu byl spatřen objekt neznámého původu a Nemo ho hodlá prozkoumat. Check-list ukazuje, že je Nautilus v pořádku. Posádka je nastoupena, až na Salmu, učitelku plavání… Konečně Salma přichází, nejen pozdě, ale ještě si na vodítku vede domácího mazlíčka, chobotnici Mantíka. Tak začíná příběh. „Chtěli jste po mně operu pro děti, ale ty děti tam musí někdo přivést, a to jsou rodiče a prarodiče. No a ty všechny jsem chtěl nějak zabavit. A také jsem chtěl napsat operu opravdu hodnou slova a formy. Ne něco jako muzikál nebo pospojované písničky. Řekl bych, že je to taková malá Valkýra, řekněme jedno dějství z Valkýry. No prostě opera se vší dramatičností, kde se děj žene dopředu,“ prozradil Lukáš Hurník, autor hudby a libreta. Představení má dvě přibližně půlhodinová dějství.

Lukáš Hurník: Porucha na lodi Nautilus
Hudební festival Znojmo
13.–16. července 2024, 16:00 hodin
Městské divadlo Znojmo

Inscenační tým
Orchestr: JAMU
Režie: Eliška Mervartová
Dirigent: Patrik Červák
Kostýmy: Magdalena Černá
Scéna: Kristina Komárková
Světelný design: Martin Krupa

Účinkující
Denis Zjatik
Bedřiška Ponížilová
Anna Zedníčková
Simeon Hána
František Sliž
Klára Gregorová
Kateřina Ludvíková

TémataEliška MervartováHudební festival ZnojmoJanáčkova akademie múzických umění BrnoKomorní opera Janáčkovy akademie múzických uměníLukáš Hurník
Sdílet článek
Facebook email zkopíruj odkaz vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Rodný dům Antonína Dvořáka (foto Jakub Fajnor) Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka přivítala první návštěvníky
Další článek Mai Juli Machado - Sinais Particulare (foto archiv festivalu) Příběhy Afriky – Sinais Particulares & Man Rec & Wo-Man na TANCI PRAHA
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up