Hudební kurýr (1)

  1. 1
  2. 2
Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v druhé polovině září 2015. „Královna houslí“ Anne-Sophie Mutter. Největší klavírní muzeum. Dirigent Sakari Oramo. Paul Lewis. Dirigent Valerij Gergiev představil svého nejnovějšího chráněnce, třináctiletého klavíristu Alexandra Malofeeva. Špatná zpráva z Bruselu. Změny na dirigentských postech ve Francii, Velké Británii a Německu. Klavírní soutěž Van Cliburn International Piano Competition 2017 oznámila složení poroty. Americká sopranistka vyhrála Mezinárodní hudební soutěž mnichovského rozhlasu ARD. Čeští umělci ve Wigmore Hall. Norský klavírista Leif Ove Andsnes představuje dokument o Beethovenovi. The Gramophone Award. Chopinova klavírní soutěž začíná ve Varšavě 3. října 2015. Cantor Ari Schwartz zpívá židovské modlitby za oběti 11. září.

„Královna houslí“ Anne-Sophie Mutter 
se vrátila do Sydney a již potřetí vystoupila se Sydney Symphony Orchestra. Tentokrát zahrála Dvořákův Houslový koncert a moll pod taktovkou Jakuba Hrůši. Pražské publikum Anne-Sophie Mutter uslyší se stejným dílem s Českou filharmonií za řízení Manfreda Honecka v dubnu 2016.
www.facebook.com/sydneysymphony
Anne-Sophie Mutter (foto www.eif.co.uk)
Největší klavírní muzeum
Město Chongqing má nyní největší klavírní muzeum v Číně. To se otevřelo v září a představuje téměř 200 historických klavírů různých období, včetně jednoho, který byl ve vlastnictví Camilla Saint-Saënse (skladatele proslulého mimo jiné suitou o čtrnácti větách Karneval zvířat, která obsahuje část nazvanou Pianisté). Čestným ředitelem muzea je klavírista Yundi Li.
//english.cqnews.net/html/2015-09/22/content_35363900.htm

Dirigent Sakari Oramo
Nástupce Jiřího Bělohlávka u šéfdirigentského pultu BBC Symphony Orchestra prodloužil s orchestrem smlouvu do roku 2020. Symfonický orchestr BBC vystupuje v londýnském centru Barbican a pravidelně spolupracuje s Semyonem Bychkovem a čestnými dirigenty orchestru sirem Andrewem Davisem a Jiřím Bělohlávkem.
www.harrisonparrott.com/artist/profile/sakari-oramo

Paul Lewis
Britský klavírista, který vystoupil na letošním Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, byl zraněn na ruce po útoku racků před koncertním sálem Liverpoolské filharmonie a nyní opět nemůže koncertovat. Vzhledem náhlé operaci minulý týden mu lékaři doporučili, aby omezil koncertní činnost po dobu nejméně 6 týdnů. Paul Lewis je zklamaný, že ztratí jeden z vrcholů jeho aktuální sezony ve formě vystoupení s Boston Symphony Orchestra. Doufá ale, že se vrátí do Bostonu znovu, jakmile to bude možné. Neexistuje žádný náznak, zda operace nějakým způsobem souvisí s jeho zraněním v Liverpoolu. V Beethovenově koncertu č. 3 jej nahradí Lars Vogt.
www.paullewispiano.co.uk/gallery.aspx

Dirigent Valerij Gergiev představil svého nejnovějšího chráněnce, třináctiletého klavíristu Alexandra Malofeeva
Tento zcela mimořádný talent, podporovaný rovněž klavíristou Denisem Matsuevem, studuje na hudebním Institutu Gnesninových v Moskvě. V červenci 2014 Alexander Malofeev získal 1. cenu a zlatou medaili na VIII. mezinárodní soutěži mládeže P. I. Čajkovského v Moskvě.

Špatná zpráva z Bruselu
Belgická vláda potvrdila záměr sloučit orchestr La Monnaie s National Orchestra of Belgium. Cílem je vytvořit nový orchestr, který sjednotí programování a nabídne bohatší koncertní sezonu složenou z hudby symfonické, komorní, barokní a současné. Předpokládá rovněž vytvoření společné orchestrální akademie s úmyslem vytvořit ideální podmínky pro mladé hudebníky.

Změny na dirigentských postech ve Francii, Velké Británii a Německu
Marc Minkowski začne působit v Bordeaux, Mikko Franck v Orchestre Philharmonique de Radio France, Michael Schønwandt v Montpellier, Douglas Boyd u Orchestre de chambre de Paris, Rani Calderon v Nancy a Grant Llewellyn v Orchestre Symphonique de Bretagne. Angličan Daniel Harding se brzy objeví u dirigentského pultu Orchestre de Paris.

V roce 2017 je očekáván nástup sira Simona Rattla na místo hudebního ředitele London Symphony Orchestra. V letošním roce nahrazuje Edwarda Gardnera v English National Opera Mark Wigglesworth; klavírista Lars Vogt zaujme post u Royal Northern Sinfonia se sídlem v Gatesheadu a český dirigent Tomáš Hanus získal významnou pozici ve Welsh National Opera Cardiff.
//operaplus.cz/tomas-hanus-bude-hudebnim-reditelem-velsske-narodni-opery/

Vladimir Jurowski, šéfdirigent London Philharmonic a Svetlanov Symphony (Moskva) přijal třetí post ve svém portfoliu. Nahrazuje Marka Janowského na pozici šéfdirigenta Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin (RSB). Riccardo Chailly překvapivě oznámil, že opouští svůj post šéfdirigenta Gewandhausorchestru v Lipsku. Rozhodnutím orchestru nastoupí jako jednadvacátý šéfdirigent v dlouholeté historii Andris Nelsons. Nelsons, který je současně šéfdirigentem Boston Symphony Orchestra, plánuje pokračovat v úzké spolupráci svých obou orchestrů. Zpráva o nástupu Jakuba Hrůši u Bamberských symfoniků byla zveřejněna zde:
//operaplus.cz/jakub-hrusa-bude-sefdirigentem-bavorske-statni-filharmonie/Jakub Hrůša (foto cf.cz)

Klavírní soutěž Van Cliburn International Piano Competition 2017 oznámila složení poroty
Leonard Slatkin, jury chairman (USA)
Arnaldo Cohen (Brazílie)
Jean-Philippe Collard (Francie)
Christopher Elton (Velká Británie)
Marc-André Hamelin (Kanada)
Joseph Kalichstein (Izrael)
Mari Kodama (Japonsko)
Anne-Marie McDermott (USA)
www.cliburn.org/competitions/cliburn-competition/

Americká sopranistka vyhrála Mezinárodní hudební soutěž mnichovského rozhlasu ARD
Soutěž ARD v Mnichově patří k nejsledovanějším nestranným kláním mladých hudebníků v Evropě. V letošních čtyřech oborech získali první ceny následující umělci: švýcarský flétnista Sébastian Jacot, pozounista z Velké Británie Michael Buchanan, zpěvačka z USA Emalie Savoy a bulharsko-ruské klavírní duo Alina Shalamova & Nikolay Shalamov.
www.br.de/radio/br-klassik-english/ard-music-competition/participants-and-results/prize-winners-2015-100.htmlAlina Shalamova & Nikolay Shalamov (foto br.de)

Čeští umělci ve Wigmore Hall
Pavel Haas Quartet, který před nedávnem získal další mimořádné ocenění britského měsíčníku The Gramophone, vystoupil 27. září 2015 ve slavné a akusticky dokonalé londýnské Wigmore Hall s díly Schuberta (Smyčcový kvartet a moll Rosamunde“) a Beethovena (Smyčcový kvartet f moll, op. 95 „Serioso“). V následujícím měsíci se tamtéž představí i další čeští umělci. Magdalena Kožená společně s Mitsuko Uchida uvedou 2. a 5. října 2015 díla Roberta Schumanna, Hugo Wolfa, Antonína Dvořáka a Arnolda Schoenberga. Škampovo kvarteto zahraje 8. října 2015 Schubertův Smyčcový kvartet d moll „Smrt a dívka“ a Smyčcový kvartet D. Šostakoviče č. 3, F dur, op. 73.
//wigmore-hall.org.uk/whats-on/event-listing

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat