Hudební kurýr

  1. 1
  2. 2


Aprílový Brexit z pera Jessicy Duchen: London Hamburger Orchestra

London Philharmonic Orchestra údajně přijal pozoruhodnou nabídku od města Hamburk, aby se přestěhoval po Brexitu do Německa a přijal jako domovskou základnu nádhernou Elbphilharmonie.

London Philharmonic Orchestra (zdroj lpo.org.uk)

London Philharmonic Orchestra plánuje migraci na rok 2021. Zástupce města Hamburg prohlásil: „Stejně jako finanční centra Frankfurt a Paříž, která se nemohou dočkat, až se jim dostanou do rukou britské banky, které chtějí uniknout tvrdým účinkům Brexitu, toužíme přivítat nejlepší umělecká tělesa, jejichž koncertní aktivity budou mnohem snazší, pokud budou moci pokračovat v rámci jednotného trhu Evropské unie.“ (Zdroj: jessicamusic.blogspot.cz)
více zde


Křídlo Bechstein opět ve Wigmore Hall

Bechstein Hall (Wigmore Hall) v Londýně byla otevřena v roce 1901. Mnoho z největších pianistů tam koncertovalo na klavíry firmy Bechstein. Nyní se po 117 letech vrací restaurovaný nástroj z roku 1899 opět i do Wigmore Hall.

Piano Bechstein (zdroj crosseyedpianist.com)

Uznávaný klavírista Pierre-Laurent Aimard zvolil na koncert konaný 11. března speciální repertoár složený ze skladeb autorů, kteří hráli na nástroj Bechstein v té době.

Technik Peter Salisbury, který klavír restauroval, říká: „Klavír má jedinečný zpěvný tón. Je přirozeně éterický a není tlumený, a proto se Skrjabin a Debussy tak dokonale hodí k jeho hlasu. Nenechte se mýlit – to je skutečně koncertní křídlo s průkopnickým klavírním designem, které je v souladu s dnešními nástroji více než jakýkoli kladívkový klavír. Jsem zamilován do jeho vlastností.“ Nástroj má původní ozvučnou desku a kobylku, nová kladívka jsou v souladu s původním zvukem Bechsteinových nástrojů. Černý leštěný lak, vysoustruhované nohy, osmaosmdesát kláves (řada klavírů z té doby jich má jen pětaosmdesát) a technik na něm pracoval tři měsíce.


Klavírista Yefim Bronfman hraje na housle
Více na videu, které najdete zde .

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat