Hudební kurýr (2)

Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v první polovině října 2015. Nestihli jste vyslechnout zahajovací večer 120. sezony Česká filharmonie? Klavír nové generace. 100 miliónů eur pro novou budovu Vysoké hudební školy ve Frankfurtu. Další změny na dirigentských postech. Juilliard School otevírá svůj první kampus v Číně. Barenboim-Said Akademie pro mladé hudebníky z Blízkého východu. Skladatel sir Peter Maxwell Davies bojuje opět s rakovinou. Německá hudební cena ECHO Klassik 2015. Bachova Mše h moll je zapsána na seznamu UNESCO. Bronzová busta dirigenta Claudia Abbada ve foyeru Berlínské filharmonie. Nahrávky houslisty Itzhaka Perlmana. Pavel Haas Quartet na titulní straně The Strad. Čeští umělci na zahraničních pódiích. Mezinárodní hudební soutěže.

Nestihli jste vyslechnout zahajovací večer 120. sezony Česká filharmonie?
Skvělý koncert s díly Leoše Janáčka, Josefa Suka a Antonína Dvořáka v podání České filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka najdete zde:
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11293273549-ceska-filharmonie-zahajovaci-koncert-120-sezony/21554215106

Klavír nové generace
Gergely Bogányi, maďarský koncertní pianista a rovněž projektant klavírů přišel s nápadem postavit nový klavír.

klavír Gergely Bogányiho
klavír Gergely Bogányiho

Jeho nástroj, na jehož vývoji pracovalo po dobu šesti měsíců více než sto osob, je odolný vůči vlhkosti a teplu a umožňuje konzistentní zvuk všude, kde se na něj hraje. Rezonanční deska je složena z vícevrstvého uhlíkového vlákna a vytváří ladný a méně perkusní zvuk.
www.boganyi-piano.com/en/piano/

100 miliónů eur pro novou budovu Vysoké hudební školy ve Frankfurtu
Vláda spolkové země Hessenska navrhla stavbu nové budovy Vysoké hudební školy ve Frankfurtu. Na plánovaném kulturním kampusu budou společně různé umělecké instituty, jako například Ensemble Modern, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst a Forsyth Company.

Další změny na dirigentských postech
Syn violoncellisty Paula Tortelier Yan Pascal se stane od září 2016 šéfdirigentem Iceland Symphony Orchestra. Na tomto postu nahradí finského dirigenta Osmu Vänskä. Čestným dirigentem tohoto orchestru je Vladimír Ashkenazy.
www.sinfonia.is/en/news/nr/3001/

Robin Ticciati, anglický dirigent italského původu, se stane od roku 2017 novým šéfdirigentem Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.

Robin Ticciati (foto Marco Borggreve)
Robin Ticciati (foto Marco Borggreve)

V předchozích letech byl asistentem Colina Davise a Simona Rattla. Od roku 2014 byl ředitelem festivalu v Glyndebourne. V období  2010–2013 byl také hlavním hostujícím dirigentem orchestru Bamberger Symphoniker.

www.dso-berlin.de/content/e54/e67753/index_ger.html

Juilliard School otevírá svůj první kampus v Číně
Julliard School předpokládá otevření Tianjin Juilliard School v roce 2018. Mimo nabídku magisterského studia škola nabídne studium instrumentalistům všech věkových kategorií a současně bude realizovat pravidelné koncerty i další interaktivní formy studia. Magisterský program bude zahrnovat výuku komorní hudby a orchestrálních partů, klavírní doprovod, přípravu na vysokoškolské studium, vzdělávání dospělých a výstavy.
www.juilliard.edu/journal/1510/juilliard-china-campus-open-2018

Barenboim-Said Akademie pro mladé hudebníky z Blízkého východu

Barenboim-Said Akademie
Barenboim-Said Akademie

Jak bylo naplánováno, akademie zahájí svoji činnost v září 2016. Celkové náklady dosahují téměř 36 milionů eur. 20 milionů pochází z rozpočtu Spolkové země Německo a 16 milionů od soukromých dárců. V budově bude jednadvacet zkušebních místností a koncertní sál Pierra Bouleze navržený architektem Frankem Gehrym pojme šest set dvacet posluchačů. V akademii se sídlem v Berlíně bude studovat devadesát mladých hudebníků z arabských zemí a Izraele.
//barenboim-said.com/about.html

Skladatel sir Peter Maxwell Davies bojuje opět s rakovinou
Jednaosmdesátiletý sir Peter Maxwell Davies musel podstoupit chemoterapii, když mu byla opětovně diagnostikována leukémie. Přes pokračující léčbu neustále komponuje a dokončil dětskou operu The Hogboon popisující legendu z ostrova Orkney. Její premiéra bude uvedena 26. června 2016 v londýnském Barbicanu. Dílo vzniklo na zakázku London Symphony Orchestra, Berlínské filharmonie a festivalu v Aix-en-Provence.

Sir Peter Maxwell Davies (foto Mark Allan)
Sir Peter Maxwell Davies (foto Mark Allan)

Německá hudební cena ECHO Klassik 2015
Za celoživotní dílo bude oceněn jednadevadesátiletý klavírista a zakladatel legendárního Beaux Arts Tria Menahem Pressler. Hudebník, který se narodil v Magdeburgu a později utekl před nacisty do Ameriky, se zúčastní slavnostního předání cen 18. října 2015 v Berlíně. Mezi ostatními oceněnými nalezneme mimo jiné Jonase Kaufmanna, Elīnu Garanča a Lang Langa.
www.echoklassik.de/en/klassik-preistraeger/

Bachova Mše h moll je zapsána na seznamu UNESCO
Manuskript Mše h moll, BWV 232 Johanna Sebastiana Bacha byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví „Memory of the World“ UNESCO. Mše h moll je všeobecně považována za jedno z největších děl hudební historie.

Monumentální kompozice je nejen dokonalou syntézou všech technik a kompozičních postupů Johanna Sebastiana Bacha, ale reprezentuje také duchovní střetnutí světa katolického díkůvzdání a luteránského kultu kříže.
www.unesco.org/new/en/communication-and-information/flagship-project-activities/memory-of-the-world/register/full-list-of-registered-heritage/registered-heritage-page-1/autograph-of-h-moll-messe-mass-in-b-minor-by-johann-sebastian-bach/

Bronzová busta dirigenta Claudia Abbada ve foyeru Berlínské filharmonie
Bustu Claudia Abbada, který byl v letech 1989 až 2002 šéfdirigentem Berlínské filharmonie, vytvořil německý umělec Bertrand Freiesleben. Bude umístěna v jižním foyeru koncertní síně.

busta Claudia Abbada
Busta Claudia Abbada

Claudio Abbado byl od roku 1971 hudebním ředitelem milánské opery La Scalla, byl spoluzakladatelem European Community Youth Orchestra a Gustav Mahler Jugendorchester. V roce 2003 založil a do své smrti vedl Lucerne Festival Orchestra. Ještě za jeho života ho italský prezident Giorgio Napolitano jmenoval doživotním senátorem. Zemřel ve věku osmdesáti let 20. ledna 2014 v Bologni.
www.musik-heute.de/11508/abbado-bueste-in-der-berliner-philharmonie-enthuellt/

Nahrávky houslisty Itzhaka Perlmana
Kromě nedávného kompletu pětadvaceti CD, která k jeho jubileu vydal Deutsche Grammophone, obohacuje jeho diskografii nejnovější nahrávka s díly Gabriela Fauré a Richarda Strausse. Perlman, který nyní již méně vystupuje na koncertním pódiu, se více věnuje pedagogické činnosti. Nejnovější nahrávka s úžasným Emanuelem Axem u klavíru je lahůdkou pro obdivovatele jednoho z největších žijících houslistů současnosti.
www.deutschegrammophon.com/en/cat/4794708
www.deutschegrammophon.com/au/cat/4811774

Pavel Haas Quartet na titulní straně The Strad
Nevěříme v českou tradici hraní, říká Pavel Haas Quartet v rozhovoru v říjnovém čísle časopisu The Strad.

The Strad - titulní strana
The Strad – titulní strana

Přestože se specializují na hudbu své vlasti, členové kvartetu se domnívají, že pochopení repertoáru je důležitější než sdílení jazyka a kultury.
www.thestrad.com/cpt-latests/we-do-not-believe-in-a-czech-tradition-of-playing-says-the-pavel-haas-quartet/

Čeští umělci na zahraničních pódiích
Jakub Hrůša po koncertech v Sydney a Melbourne vystoupil se Seattle Symphony (sólisté Vilde Frang a Lang-Lang), 15., 16., a 18. října hostuje u Philharmonia Orchestra v Royal Festival Hall London, Canterbury, Reykjavíku (sólista Daniil Trifonov), 23. a 24. října provede díla Bohuslava Martinů, Wolfganga Amadea Mozarta a Bedřicha Smetany s Orchestre de la Suisse Romande a hobojistou Alexeiem Ogrintchoukem).
www.jakubhrusa.com/cs/

Tomáš Netopil nastuduje a provede ve dnech 1., 4., 10., 25. a 28. října 2015 v Aalto-Musiktheater v Essenu operu Bohuslava Martinů Řecké pašije a 8. a 12 října se rovněž v Essenu představí na symfonickém koncertu, na kterém zazní díla Christopha Willibalda Glucka, Françoise-Josepha Gosseca a v koncertním provedení jednoaktová opera Bohuslava Martinů Ariadna (Ariane).
www.tomasnetopil.com/

Tomáš Netopil (foto archiv ND)
Tomáš Netopil (foto archiv ND)

Wihanovo kvarteto při svých říjnových vystoupeních ve Velké Británii oslaví třicáté výročí své koncertní činnosti na koncertech v Kings Place pro London Chamber Music Society, v Leamingtonu, v Southamptonu, v rámci koncertů Rhosygilwen Schubertiade, bude vyučovat na mistrovských kurzech na konzervatoři Trinity Laban a rovněž zahraje ve Francii na Orpheus & Bacchus Festivalu nedaleko Bordeaux.
www.wihanquartet.co.uk/

Pavel Haas Quartet má z českých umělců nejvíce nabitý program. Po vystoupení v rakouském Hohenemsu (Dvořákův Klavírní kvintet s Nicholasem Angelichem) následuje turné po Americe s koncerty ve Vancouveru, San Francisku, Salt Lake City, Princetonu, Philadelphii, Durhamu a Washingtonu, D. C. Na programu mají díla Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Sergeje Prokofjeva, Ludwiga van Beethovena, Bély Bartóka a Bohuslava Martinů.
www.pavelhaasquartet.com/koncerty/

Pražákovo kvarteto, které se rozhodlo omladit soubor, a na místo primária nastoupila vynikající houslistka Jana Vonášková, vystoupí 30. října 2015 v Ženevě.
//prazakquartet.com/

Pražákovo kvarteto
Pražákovo kvarteto

Škampovo kvarteto koncertovalo v říjnu opětovně v londýnské Wigmore Hall a na koncertech ve Winchester College a St John′s School v Leatherhead.
www.skampaquartet.cz/cs/o-nas.html

Česká filharmonie se představí na přelomu října a listopadu v sérii osmi koncertů v japonských městech Tojama, Nagoja a Hamatsu a ve dvou vystoupeních v Tokiu (Suntory Hall a NHK Hall) a Fukuoce (Symphony Hall, Suntory Hall). Dirigentem je Jiří Bělohlávek, sólisty jsou Daniil Trifonov a houslistka Sayaka Shoji.
www.ceskafilharmonie.cz/#tourdetail/Japonsko-st30.html;concerts

Mezinárodní hudební soutěže
Vítězové XV. Mezinárodní soutěže P. I. Čajkovského na světovém turné

Andrei Ionuț Ioniță (violoncello), Dmitry Masleev (klavír), Yulia Matochkina (mezzosoprán) a Ariunbaatar Ganbaatar (baryton) zahajují celosvětové turné v Carnegie Hall v New Yorku. Turné si klade za cíl podpořit mladé talenty a poskytnout jim první profesní zkušenosti. Po newyorském recitálu uváděném dirigentem Valery Gergievem následují vystoupení mimo jiné v Japonsku, Číně, Koreji, Finsku, Švédsku, Itálii, Rakousku, Švýcarsku, Holandsku, Velké Británii a Rusku.
//tchaikovskycompetition.com/en/

Vítěz nejlépe dotované houslové soutěže Josepha Joachima
Houslista Sergey Dogadin se stal vítězem Mezinárodní houslové soutěže Josepha Joachima v Hannoveru. Ve finále provedl První houslový koncert Dimitrije Šostakoviče. Sedmadvacetiletý ruský houslista, který již získal první ceny v Mezinárodní houslové soutěži N. Paganiniho v roce 2005 a druhou cenu na Mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského v roce 2011, obdrží finanční odměnu ve výši 50.000 €. Součástí nejlépe dotované houslové soutěže je nahrávka CD pro firmu Naxos, vystoupení s renomovanými orchestry a tříletá zápůjčka houslí Giovanniho Battisty Guadagniniho. Informace o soutěži naleznete na webových stránkách
www.jjv-hannover.de/en
Záznam finálového vystoupení Sergeje Dogadina si můžete vyposlechnout v následujícím videu.

Klavírní soutěž v Leedsu
Ukrajinská klavíristka získala první cenu na soutěži Leeds International Piano Competition 2015, která patří mezi čtyři nejvýznamnější klavírní soutěže (Chopinova ve Varšavě, soutěž Van Cliburn ve Fort Worth, soutěž P. I. Čajkovského v Moskvě). Soutěž, která se koná každé tři roky, byla založena v roce 1961 Dame Fanny Waterman a je otevřena klavíristům do třiceti let. Letos pětadevadesátiletá zakladatelka odchází do důchodu a novými garanty budou klavírista Paul Lewis a editor Live Music at BBC Radio 3 a Wigmore Hall Lunchtime Concerts Adam Gatehouse.
www.bbc.com/news/entertainment-arts-34243927

Varhaní soutěž Bach/Liszt
Novozélandský varhaník Thomas Gaynor se stal vítězem třetí Mezinárodní varhanní soutěže Bach/Liszt ve Výmaru. Mezinárodní porota si vyslechla osmnáct varhaníků z jedenácti zemí, kteří se představili na nástrojích v Erfurtu, Walktershausenu, Arnstadtu a Weimaru. Vítěz si odnesl cenu ve výši 12.000 €.
www.hfm-weimar.de/internationaler-bach-liszt-orgelwettbewerb/3-internationaler-bach-liszt-orgelwettbewerb-2015/aktuelles/detailansicht.html?tx_jobase_pi2%5BjoNewsDetail%5D=853&tx_jobase_pi2%5BjoRefererId%5D=1451&tx_jobase_pi2%5Baction%5D=news&tx_jobase_pi2%5Bcontroller%5D=Elements&cHash=29914591e7942a01914e50f8a326b252

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat