Hudební kurýr (2)

  1. 1
  2. 2
Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v první polovině října 2015. Nestihli jste vyslechnout zahajovací večer 120. sezony Česká filharmonie? Klavír nové generace. 100 miliónů eur pro novou budovu Vysoké hudební školy ve Frankfurtu. Další změny na dirigentských postech. Juilliard School otevírá svůj první kampus v Číně. Barenboim-Said Akademie pro mladé hudebníky z Blízkého východu. Skladatel sir Peter Maxwell Davies bojuje opět s rakovinou. Německá hudební cena ECHO Klassik 2015. Bachova Mše h moll je zapsána na seznamu UNESCO. Bronzová busta dirigenta Claudia Abbada ve foyeru Berlínské filharmonie. Nahrávky houslisty Itzhaka Perlmana. Pavel Haas Quartet na titulní straně The Strad. Čeští umělci na zahraničních pódiích. Mezinárodní hudební soutěže.

Nestihli jste vyslechnout zahajovací večer 120. sezony Česká filharmonie?
Skvělý koncert s díly Leoše Janáčka, Josefa Suka a Antonína Dvořáka v podání České filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka najdete zde:
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11293273549-ceska-filharmonie-zahajovaci-koncert-120-sezony/21554215106

Klavír nové generace
Gergely Bogányi, maďarský koncertní pianista a rovněž projektant klavírů přišel s nápadem postavit nový klavír.

klavír Gergely Bogányiho
klavír Gergely Bogányiho

Jeho nástroj, na jehož vývoji pracovalo po dobu šesti měsíců více než sto osob, je odolný vůči vlhkosti a teplu a umožňuje konzistentní zvuk všude, kde se na něj hraje. Rezonanční deska je složena z vícevrstvého uhlíkového vlákna a vytváří ladný a méně perkusní zvuk.
www.boganyi-piano.com/en/piano/

100 miliónů eur pro novou budovu Vysoké hudební školy ve Frankfurtu
Vláda spolkové země Hessenska navrhla stavbu nové budovy Vysoké hudební školy ve Frankfurtu. Na plánovaném kulturním kampusu budou společně různé umělecké instituty, jako například Ensemble Modern, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst a Forsyth Company.

Další změny na dirigentských postech
Syn violoncellisty Paula Tortelier Yan Pascal se stane od září 2016 šéfdirigentem Iceland Symphony Orchestra. Na tomto postu nahradí finského dirigenta Osmu Vänskä. Čestným dirigentem tohoto orchestru je Vladimír Ashkenazy.
www.sinfonia.is/en/news/nr/3001/

Robin Ticciati, anglický dirigent italského původu, se stane od roku 2017 novým šéfdirigentem Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.

Robin Ticciati (foto Marco Borggreve)
Robin Ticciati (foto Marco Borggreve)

V předchozích letech byl asistentem Colina Davise a Simona Rattla. Od roku 2014 byl ředitelem festivalu v Glyndebourne. V období  2010–2013 byl také hlavním hostujícím dirigentem orchestru Bamberger Symphoniker.

www.dso-berlin.de/content/e54/e67753/index_ger.html

Juilliard School otevírá svůj první kampus v Číně
Julliard School předpokládá otevření Tianjin Juilliard School v roce 2018. Mimo nabídku magisterského studia škola nabídne studium instrumentalistům všech věkových kategorií a současně bude realizovat pravidelné koncerty i další interaktivní formy studia. Magisterský program bude zahrnovat výuku komorní hudby a orchestrálních partů, klavírní doprovod, přípravu na vysokoškolské studium, vzdělávání dospělých a výstavy.
www.juilliard.edu/journal/1510/juilliard-china-campus-open-2018

Barenboim-Said Akademie pro mladé hudebníky z Blízkého východu

Barenboim-Said Akademie
Barenboim-Said Akademie

Jak bylo naplánováno, akademie zahájí svoji činnost v září 2016. Celkové náklady dosahují téměř 36 milionů eur. 20 milionů pochází z rozpočtu Spolkové země Německo a 16 milionů od soukromých dárců. V budově bude jednadvacet zkušebních místností a koncertní sál Pierra Bouleze navržený architektem Frankem Gehrym pojme šest set dvacet posluchačů. V akademii se sídlem v Berlíně bude studovat devadesát mladých hudebníků z arabských zemí a Izraele.
//barenboim-said.com/about.html

Skladatel sir Peter Maxwell Davies bojuje opět s rakovinou
Jednaosmdesátiletý sir Peter Maxwell Davies musel podstoupit chemoterapii, když mu byla opětovně diagnostikována leukémie. Přes pokračující léčbu neustále komponuje a dokončil dětskou operu The Hogboon popisující legendu z ostrova Orkney. Její premiéra bude uvedena 26. června 2016 v londýnském Barbicanu. Dílo vzniklo na zakázku London Symphony Orchestra, Berlínské filharmonie a festivalu v Aix-en-Provence.

Sir Peter Maxwell Davies (foto Mark Allan)
Sir Peter Maxwell Davies (foto Mark Allan)

Německá hudební cena ECHO Klassik 2015
Za celoživotní dílo bude oceněn jednadevadesátiletý klavírista a zakladatel legendárního Beaux Arts Tria Menahem Pressler. Hudebník, který se narodil v Magdeburgu a později utekl před nacisty do Ameriky, se zúčastní slavnostního předání cen 18. října 2015 v Berlíně. Mezi ostatními oceněnými nalezneme mimo jiné Jonase Kaufmanna, Elīnu Garanča a Lang Langa.
www.echoklassik.de/en/klassik-preistraeger/

Bachova Mše h moll je zapsána na seznamu UNESCO
Manuskript Mše h moll, BWV 232 Johanna Sebastiana Bacha byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví „Memory of the World“ UNESCO. Mše h moll je všeobecně považována za jedno z největších děl hudební historie.

Monumentální kompozice je nejen dokonalou syntézou všech technik a kompozičních postupů Johanna Sebastiana Bacha, ale reprezentuje také duchovní střetnutí světa katolického díkůvzdání a luteránského kultu kříže.
www.unesco.org/new/en/communication-and-information/flagship-project-activities/memory-of-the-world/register/full-list-of-registered-heritage/registered-heritage-page-1/autograph-of-h-moll-messe-mass-in-b-minor-by-johann-sebastian-bach/

Bronzová busta dirigenta Claudia Abbada ve foyeru Berlínské filharmonie
Bustu Claudia Abbada, který byl v letech 1989 až 2002 šéfdirigentem Berlínské filharmonie, vytvořil německý umělec Bertrand Freiesleben. Bude umístěna v jižním foyeru koncertní síně.

busta Claudia Abbada
Busta Claudia Abbada

Claudio Abbado byl od roku 1971 hudebním ředitelem milánské opery La Scalla, byl spoluzakladatelem European Community Youth Orchestra a Gustav Mahler Jugendorchester. V roce 2003 založil a do své smrti vedl Lucerne Festival Orchestra. Ještě za jeho života ho italský prezident Giorgio Napolitano jmenoval doživotním senátorem. Zemřel ve věku osmdesáti let 20. ledna 2014 v Bologni.
www.musik-heute.de/11508/abbado-bueste-in-der-berliner-philharmonie-enthuellt/

Nahrávky houslisty Itzhaka Perlmana
Kromě nedávného kompletu pětadvaceti CD, která k jeho jubileu vydal Deutsche Grammophone, obohacuje jeho diskografii nejnovější nahrávka s díly Gabriela Fauré a Richarda Strausse. Perlman, který nyní již méně vystupuje na koncertním pódiu, se více věnuje pedagogické činnosti. Nejnovější nahrávka s úžasným Emanuelem Axem u klavíru je lahůdkou pro obdivovatele jednoho z největších žijících houslistů současnosti.
www.deutschegrammophon.com/en/cat/4794708
www.deutschegrammophon.com/au/cat/4811774

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat