Hudební kurýr (23)
Nominace na Gramophone Awards 2016 oznámeny
Hudební časopis The Gramophone zveřejnil v každé kategorii šest nahrávek vybraných do užšího výběru pro každou z hlavních dvanácti kategorií.

Vítězové kategorií budou oznámeni již 22. srpna 2016, v dostatečném předstihu před londýnským slavnostním aktem, který se uskuteční 15. září 2016. Na seznamu letos z českých umělců figuruje pouze dirigent Jiří Bělohlávek za pultem BBC Symphony Orchestra. Na nahrávce s violistou Maximem Ryšanovem jsou mimo Rhapsody-Concerto Bohuslava Martinů také skladatelovy Tři madrigaly H 313, Duo č. 2 pro housle a violu H 331 a Sonáta pro violu a klavír H 355. Seznam všech nominovaných nahrávek najdete zde .
Posluchačů klasické hudby na BBC Radio 3 neustále přibývá
Podle výzkumu, zveřejněného začátkem srpna ve Velké Británii, čísla ukazují, že vysílání rozhlasové stanice Radio 3 BBC dosahuje svého absolutního maxima za posledních pět let.

V posledním čtvrtletí to bylo již 2,2 milionu posluchačů oproti 1,89 milionu v loňském roce. Nejsledovanějšími pořady byly Radio 3’s Breakfast a Essential Classics, které poslouchalo celkem 751.000 respektive 954.000 posluchačů. Pořady na BBC Radio 3 mají již sedmdesátiletou tradici a oblibě se rovněž těší noční vysílání. Celkový poslech všech stanic BBC rovněž dosáhl rekordní výše a přitáhl týdně 48 milionů posluchačů. Sledujte online zde .
Mistrovské nahrávky Wagnera v podání Herberta von Karajana na iTunes
Dne 12. srpna se objevil na iTunes v remasterované verzi čtyřdílný operní cyklus Richarda Wagnera pod třpytivou taktovkou Herberta von Karajana.

V nezapomenutelných legendárních nahrávkách cyklu s Berlínskou filharmonií z konce šedesátých let můžete zažít mimo jiné Dietricha Fischera-Dieskau jako Wotana, Gundulu Janowitz jako Sieglindu, Jona Vickerse jako Siegmunda a Christu Ludwig jako Waltraut.
Anketa o nejoblíbenějších symfoniích v časopise BBC Music Magazine

Beethovenova Eroica je podle hlasování největší symfonií všech dob. Podle průzkumu časopisu BBC Music, uskutečněného mezi sto padesáti jedna předními světovými dirigenty, obsadili přední místa němečtí a rakouští skladatelé. Na výběr bylo celkem dvacet orchestrálních děl. V konečném pořadí Beethovenovu vzrušující a elektrizující Eroicu následuje jeho 9. symfonie s Ódou na radost. Dvě díla Gustava Mahlera – Symfonie č. 9. a č. 2 – zaujímají po Mozartově symfonii „Jupiter“ čtvrté a páté místo. Beethovenova Osudová skončila překvapivě až na jedenáctém místě.
Oliver Condy, šéfredaktor časopisu, přiznal, že nebylo velkým překvapením, proč Beethovenova díla na seznamu dominují. O absolutní genialitě díla zkomponovaného před více jak dvě stě lety není pochyb a hlasování rovněž ukázalo, že se těší u dirigentů mimořádné oblibě.
Britský dirigent Jonathan Nott, dirigent Bamberských symfoniků, řekl časopisu, že Eroica byla mezníkem: „Tato symfonie není o slávě Boží, ale je o lidech – jejich zápasech, výzvách a vítězstvích. Pozdější skladatelé se začali věnovat životním depresím a hořkostem, ale toto u Beethovena nenajdete.“
The BBC Music Magazine top 10
1. Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 3 (1803)
2. Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 9 (1824)
3. Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 41 (1788)
4. Gustav Mahler: Symfonie č. 9 (1909)
5. Gustav Mahler: Symfonie č. 2 (1894, revidována 1903)
6. Johannes Brahms: Symfonie č. 4 (1885)
7. Hector Berlioz: Fantastická symfonie (1830)
8. Johannes Brahms: Symfonie č. 1 (1876)
9. Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 6 (1893)
10. Gustav Mahler: Symfonie č. 3 (1896)
Na následujícím videu Riccardo Muti diriguje Philadelphia Orchestra při Beethovenově Eroice.
Nové album Daniila Trifonova
Daniil Trifonov se již etabloval jako pianista století. Jeho technické dovednosti, poetická jemnost a romantická vášeň ho předurčují jako žádného jiného pianistu své generace, aby šel ve stopách Vladimira Horowitze nebo Svjatoslava Richtera.

Deutsche Grammophon vydává 7. října 2016 dvojalbum s názvem Transcendental. Trifonov zde ukazuje jak pianistickou virtuozitu, tak něžnou poezii. Nové album obsahuje díla Franze Liszta včetně slavných Transcedentálních etud. Marta Argerich o Trifonovovi říká: „Včera v noci jsem ho znovu poslouchala na YouTube – má všechno a daleko víc. Co dělá s rukama, je technicky neuvěřitelné. Také jeho dotek na klaviatuře má v sobě měkkost i démonický prvek. Nikdy jsem nic takového neslyšela.“
Salzburger Festspiele: uzbecký dirigent Aziz Shokhakimov je vítězem
Mladému dirigentu Azizi Shokhakimovi z Uzbekistánu byla udělena první cena v soutěži mladých umělců v Salcburku.

Sedmadvacetiletý umělec se v posledním kole prosadil proti dvěma soutěžícím – Iru Ciaránovi McAuleymu a Alexanderu Priorovi z Velké Británie. Součástí ceny (15.000 €), která byla udělena letos již posedmé a je určena mladým dirigentům ve věku dvacet dva až třicet pět let, je vystoupení na příštím Salcburském festivalu. Finalisté dirigovali v posledním kole Camerata Salzburg jak v klasickém, tak také v současném repertoáru. Soutěžní porotu vedl hudební ředitel orchestru v Linci Dennis Russell Davies. Loňským vítězem byl švýcarský dirigent Lorenzo Viotti.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky