Hudební kurýr (32)

  1. 1
  2. 2
Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině ledna 2017. Příští Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků bude již popáté dirigovat Riccardo Muti. Zemřel violoncellista a dirigent Heinrich Schiff. Nahrávky vydané k jubileu Mstislava Rostropoviče. Co jiného než Chopin: nové album Maurizia Polliniho. Zubin Mehta odchází od Izraelské filharmonie v roce 2019. Naučte se „tajemství" techniky Heifetze, Milsteina, Horowitze, Goulda a jiných. Vivienne Westwood navrhuje obleky hudebníkům Vídeňské filharmonie. Výlet dronem do nově otevřené Elbphilharmonie v Hamburku.

Příští Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků bude již popáté dirigovat Riccardo Muti
Po letošním debutu Gustava Dudamela se za pultem znovu objeví Riccardo Muti. Oblíbený koncert dirigoval již v letech 1993, 1997, 2000 a 2004. Muti je znám pro své intenzivní studium všech dostupných zdrojů, které považuje za základ dokonalé interpretace, a současně je ceněn pro hlubokou znalost specifického zvuku Vídeňských filharmoniků.

Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2017 (foto FB Wiener Philharmoniker / Benedikt Dinkhauser)

Vzhledem k vysoké poptávce budou vstupenky na tradiční koncert losovány na začátku roku na internetových stránkách Vídeňských filharmoniků. Přihlášky do slosování budou přijímány do 28. února 2017 zde . K dnešnímu dni bylo doposud registrováno 194.055 zájemců.


Zemřel violoncellista a dirigent Heinrich Schiff

Rakouský hudebník Heinrich Schiff (18. listopadu 1951 – 23. prosince 2016) byl znám pro své nahrávky violoncellových suit Johanna Sebastiana Bacha, které nahrál počátkem osmdesátých let, a byl mezi prvními, kteří kombinovali historicky poučenou interpretaci s moderní technikou. Byl také úzce spojen s koncerty Witolda Lutosławského a Dmitrije Šostakoviče a prováděl současný repertoár, včetně premiér koncertů Luciana Beria, Krzysztofa Pendereckého a Johna Caskena.

Heinrich Schiff (zdroj heinrichschiff.com)

Heinrich Schiff studoval u André Navarry v Detmoldu a debutoval ve věku jednadvaceti let. Zanedlouho už zastupoval za onemocnělého Mstislava Rostropoviče s Violoncellovým koncertem Witolda Lutosławského ve Vídni. Jako dirigent se poprvé představil v roce 1986. Od roku 1990 do roku 1996 zastával funkci uměleckého ředitele v Northern Sinfonia a v letech 2005 a 2008 byl šéfdirigentem Wiener Kammerorchester. Po mozkové mrtvici opustil sólistickou kariéru a věnoval se s velkým nadšením pedagogické činnosti v Mozarteu v Salcburku a ve Vídni. Koncertoval na nástrojích Antonia Stradivariho Mara (1711) a Domenica Montagnany Sleeping Beauty (1739). Mezi jeho žáky patří Gautier Capuçon, Truls Mork a Natalie Clein. Umělec často vystupoval i u nás.


Nahrávky vydané k jubileu Mstislava Rostropoviče

27. března 2017 by Mstislavu Rostropovičovi bylo devadesát let. Nyní vydává Deutsche Grammophon dvě alba tohoto úžasného mistra violoncella. Deset let po jeho smrti je neutuchající zájem o jeho interpretaci a stále má vliv zejména na mladou generaci umělců.

Mstislav Rostropovič (zdroj cs.m.wikipedia.org / Vladimir Vyatkin)

Na nahrávkách je možno slyšet jeho báječnou tónovou krásu a poezii. Mstislav Rostropovič nahrával rovněž pro Philips, Decca a Westminster Recordings. Nahrávky obsahují mimo jiné Dvořákův Violoncellový koncert s Herbertem von Karajanem, ale také například Chopinovu Sonátu s Marthou Argerich nebo Brahmsovu Sonátu č. 1 s Rudolfem Serkinem. Šestasedmdesátistránkový booklet obsahuje vzácné fotografie umělce a esej jeho žáka Davida Geringase.


Co jiného než Chopin: nové album Maurizia Polliniho

5. ledna 2017 se dožil italský klavírista Maurizio Pollini pětasedmdesáti let. Jeho celoživotní láskou byl a stále je Fryderyk Chopin. 27. ledna 2017 vychází jeho nové album, které zahrnuje pozdní díla tohoto polského skladatele. Mimo Beethovenovy a Schubertovy skladby interpretoval Maurizio Pollini ve velké míře hudbu dvacátého století s díly Albana Berga, Antona Weberna, Arnolda Schoenberga, Luigiho Nona i Luciana Beria. Joachim Kaiser ve své knize Grosse Pianisten in unserer Zeit o Pollinim píše: „Chopin zní pod jeho rukama vždy slavnostně, stále běží vpřed a nikdy se neuchýlí k často nadměrně používaným rubatům.“

Album bude obsahovat líbeznou Barcarolu, šest Mazurek a tři Valčíky, které Maurizio Pollini uvádí poprvé. Kromě lyrické posthumní Mazurky fis moll a Polonaise-Fantasie As dur končí album dvěma intimními Nokturny.


Zubin Mehta odchází od Izraelské filharmonie v roce 2019

Mehta, který byl hudebním ředitelem Israel Philharmonic téměř půl století, své rozhodnutí o odchodu oznámil na začátku ledna. V indické Bombaji narozený Zubin Mehta (29. dubna 1936) se stal dirigentem Izraelské filharmonie v roce 1977 a v roce 1981 byl jmenován jejím doživotním hudebním ředitelem. Mehta vedl celých třináct let Newyorskou filharmonii. Předtím stál po téměř dvě desetiletí u dirigentského pultu Los Angeles Philharmonic Orchestra a po dobu šesti let u Montreal Symphony Orchestra.

Zubin Mehta (zdroj en.wikipedia.org / Omats + Aviad Bublil)

Zubin Mehta je synem Mehki Mehty, zakladatele Bombay Symphony Orchestra. Je čestným občanem Tel Avivu a Florencie, jakož i čestným členem Státní opery ve Vídni, Bavorské státní opery a Společnosti přátel hudby ve Vídni.


Naučte se „tajemství“ techniky Heifetze, Milsteina, Horowitze, Goulda a jiných

David Jacobson: Lost Secrets of Master Musicians: A Window Into Genius (zdroj amazon.com)

Autor David Jacobson ve své knize Lost Secrets of Master Musicians: A Window Into Genius proplétá své zážitky studenta na Curtis Institute of Music se snahou odhalit „tajemství“ největších hudebníků. Dá se talent vysvětlit? Jeho závěr zní: metody a hudební přístupy těchto mistrů jsou v podstatě stejné, ale často se zásadně liší od toho, jak se vyučuje v současnosti houslová hra třeba podle Ivana Galamiana a Shinichi Suzukiho, nebo jaké jsou pedagogické postupy v klavírním, pěveckém nebo dalších instrumentálních oborech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat