Hudební kurýr (32)

  1. 1
  2. 2
Nové koncertní oblečení Vídeňských filharmoniků (foto Martin Kubík / Wiener Philharmoniker)

Dříve hudebníci hráli denní koncerty v oblecích, nebo spíše žaketech, pojmenovaných po německém státníkovi Gustavu Stresemannovi. (Roku 1925 zavedený oblek sestává z černošedých pruhovaných kalhot, černých /zpravidla lakových/ bot, černého nebo antracitového saka se špičatým límcem /nejčastěji jednořadového/, světle šedé /při smutečních příležitostech tmavé/ vesty, bílé či stříbrošedé košile /při smutečních příležitostech odpovídající černé/, kravaty s kravatovou jehlicí či sponou nebo bez ní. Košile má překládací manžety a nosí se s manžetovými knoflíčky – zdroj Wikipedie). Na večerní koncerty používali fraky.

Pánské obleky jsou navrženy v tradičním londýnském střihu Savile Row a šijí se z lehkých, anglických, vysoce kvalitních a odolných tkanin, černého mohéru a vlny. Otevřený žaket a tradiční frak byly navrženy a upraveny v moderním střihu. Sako je sladěno s tradičními černo-bíle pruhovanými jemnými vlněnými kalhotami a klasickými dvouřadovými vestami, které jsou tkané britskými tkalci.

Pro denní koncerty budou hudebníci nosit tkaný vlněný oblek s dvouřadovou klasickou vestou ve stříbřité barvě, doplněné hedvábnou vázankou v barvě šampaňského s vyšitým logem Vienna Philharmonic.

Ženský oděv byl inspirován sakem „Dangerous Liaison”, které se poprvé objevilo v podzimní kolekci Vivienne Westwood v roce 1993. Oblek je spárován s přehozem z měkkého hedvábného saténu v barvě stříbřitého písku tak ,aby doplňoval pánské denní oblečení. Na večerní koncerty budou hudebnice nosit pléd ze špičkového černého hedvábí.

Jméno každého hudebníka je vyšito uvnitř jeho oděvu. Oba, jak Vivienne Westwood, tak v Tyrolsku narozený Andreas Kronthaler, sdílejí lásku ke klasické hudbě a Kronthaler byl nadšený návštěvník koncertů filharmonie již od dětství. Oba se formálně setkali ve filharmonii poprvé v roce 2009.
Galerii filharmonických oděvů najdete zde .


Výlet dronem do nově otevřené Elbphilharmonie v Hamburku

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat