Hudební kurýr (34)

Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině února 2017. Projekt koncertního sálu v Mnichově je o několik měsíců opožděn. Počet studentů hudebních oborů v Německu je největší za poslední roky. Oprava drážďanského kulturního paláce se prodraží o 3,3 milionů eur. Boston Symphony Orchestra s Andrisem Nelsonsem opět získal Grammy. Požár v kuvajtské opeře. Londýnská Wigmore Hall představila koncertní sezonu 2017/2018. Letošní Soutěž královny Alžběty v Bruselu ve znamení violoncella. Semjon Byčkov je stále nemocen. Ples ve Vídeňské státní opeře bude dirigovat žena. Carlos Kleiber v agonii.

Projekt koncertního sálu v Mnichově je o několik měsíců opožděn
Spor v zadávacím řízení architektonické soutěže na novou koncertní síň v Mnichově pravděpodobně zpozdí projekt o několik měsíců. Oznámil to kancléř Marcel Huber po úterním zasedání kabinetu v Mnichově.

Konzertsaal Mnichov – vizualizace (foto archiv autora)

Důvodem je skutečnost, že mnichovský architekt Stephan Braunfels po úspěšném odvolání dostal příležitost a byl mu poskytnut čas, aby se mohl soutěže znovu zúčastnit.

Předchozí rozhodnutí tak v tomto případě bude přehodnoceno a jeho výsledek je otevřený. Zasedání vlády Horního Bavorska uznalo stížnost Braunfelse na jeho vyloučení ze soutěže. Nezávisle pracující grémium zakázalo Bavorskému státu do přehodnocení žádosti předat ceny.


Počet studentů hudebních oborů v Německu je největší za poslední roky

Hudební obory v Německu absolvoval doposud největší počet studentů. Německé hudební a informační středisko v Bonnu oznámilo, že v zimním semestru 2015/2016 jich bylo na hudebních vysokoškolských institucích 33.500. Celkový počet studentů prvních ročníků se ustálil na zhruba 5.100 stejně jako v minulých letech.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Největší podíl na růstu mají studijní obory hudební výchovy. Zde obsazenost vzrostla o více než jedenáct procent na 4.300 studentů. Zdaleka nejpopulárnějším oborem pro 9.000 studentů byly instrumentální a orchestrální obory.

Podíl ženských studentů hudby byl 54 procent, což je o šest procentních bodů více, než je průměr všech ostatních disciplín dohromady. V předmětech jako dirigování a skladba jsou ženy stále nedostatečně zastoupeny, i když byly pozorovány rostoucí trendy.

Německé hudební a informační středisko v Bonnu poprvé zkoumalo zaměstnatelnost univerzitních pracovníků. Podle údajů pracuje 66 procent pedagogických pracovníků na částečný pracovní úvazek, včetně čestných profesorů a docentů. Jejich počet se zvýšil na více než 6.500, zatímco na přelomu tisíciletí to bylo kolem 5.000.

Výpočty hudebního informačního střediska jsou založeny na údajích ze Spolkového statistického úřadu, který každoročně zpracovává zprávy vysokých hudebních škol a univerzit, vysokých pedagogických škol a také církevních a odborných škol.
Statistiky jsou dostupné zde .


Oprava drážďanského kulturního paláce se prodraží o 3,3 milionů eur

Sanace Paláce kultury v Drážďanech bude pravděpodobně dražší, než bylo plánováno. Dozorčí rada městské realitní společnosti informovala o dodatečných nákladech, které vzniknou při dokončovacích stavebních pracích. Ty budou vyžadovat další finanční částky ve výši 3,3 milionů eur.

Kulturpalast Drážďany (zdroj ostmodern.org)

Musí se ale ověřit, zda lze poskytnout další finanční prostředky, a o této skutečnosti musí rozhodnout městská rada. Otevření je plánováno na 28. dubna 2017. Kulturpalast zahrnuje mimo nový sál pro Drážďanskou filharmonii také městskou knihovnu a kabaret „Die Herkuleskeule”.

Na náklady velkého projektu rekonstrukce se vydá přibližně o 100 milionů eur více, než bylo původně plánováno. „Skutečnost, že je potřeba zavést opatření pro včasné dokončení stavby, je zřejmě nevyhnutelná, navzdory dlouhodobému plánování,” uvedla starostka pro kulturu Annekatrin Klepsch a apelovala na městskou radu, aby peníze poskytla.


Boston Symphony Orchestra s Andrisem Nelsonsem letos opět získal Grammy

Nahrávka Deutsche Grammophon Shostakovich Under Stalin’s Shadow zahrnuje 5., 8. a 9. symfonii Dmitrije Šostakoviče.

Již v loňském roce orchestr získal stejnou cenu v kategorii Nejlepší orchestrální nahrávka za nahrávku 10. symfonie tohoto skladatele.

Cenou za nejlepší operu a nejlépe nahrané klasické album byla odměněna opera Johna Corigliana na text Williama Mosese Hoffmana The Ghosts of Versailles produkovaná v Los Angeles Opera.

Ian Bostridge se Shakespearovými písněmi byl oceněn v oboru sólový zpěv. Yo-Yo Ma se souborem získal cenu za nejlepší hudební album. Dorothea Röschmann a Mitsuko Uchida získali zlatou trofej v kategorii Best Classical Vocal Album za jejich společný projekt s nahrávkami děl Roberta Schumanna a Albana Berga, který vznikl v britské nahrávací společnosti Decca Classics.

Ocenění oborů klasické hudby není součástí hlavního ceremoniálu předávání cen. Výsledky jsou oznámeny před hlavním programem a ani se nedostanou na obrazovku.


Požár v kuvajtské opeře

V kuvajtském kulturním centru Sheikh Jaber Al-Ahmad vypukl v minulých dnech požár (informovali jsme zde), který však nezpůsobil velké škody ani žádná zranění. Kuvajtský hasičský záchranný sbor dostal požár pod kontrolu a o příčině požáru nebylo dosud vydáno žádné oficiální prohlášení. Kuvajtská opera, která byla otevřena pro veřejnost před třemi měsíci, je futuristickou stavbou a stála téměř 775 milionů dolarů. V budově je operní sál se dvěma tisíci sedadly.


Londýnská Wigmore Hall představila koncertní sezonu 2017/2018

Ve Wigmore Hall budou v koncertní sezoně 2017/2018 rezidenčními umělci houslisté Isabelle Faust a Christian Tetzlaff, klavírista Sir András Schiff, skladatel a klarinetista Jörg Widmann a italská kontraaltistka Sonia Prina.

Wigmore Hall Londýn (zdroj twitter.com)

Sezona bude zahrnovat cyklus sedmnácti koncertů s Haydnovými smyčcovými kvartety, Cuarteto Casals představí kompletní cyklus Beethovenových smyčcových kvartetů. Z českých souborů se několikrát představí Pavel Haas Quartet, Škampovo, Wihanovo a Bennewitzovo kvarteto a Smetanovo trio.

K vokálním vrcholům bude patřit vystoupení Marka Padmorea s Mitsuko Uchidou, stejně tak jako recitály Iana Bostridge, Sarah Connolly, Joyce DiDonato, Christiana Gerhahera, Philippa Jarousskyho a Simona Keenlysidea.

Ostatní komorní koncerty budou patřit mimo jiné vystoupení Renauda Capuçona, Julie Fischer Quartet, Quatuor Ébène, Takács Quartet, Alisy Weilerstein, Leily Josefowicz nebo Leonidase Kavakose a Yuji Wang.

Klavírní série zahrnuje vystoupení Francesca Piemontesiho, který bude pokračovat ve svém cyklu s Mozartovými klavírními sonátami. Nelson Freire vystoupí s recitálem u příležitosti padesátého výročí svého debutu ve Wigmore Hall. Daniil Trifonov zahraje díla Sergeje Rachmaninova a Fryderyka Chopina. Dalšími klavíristy, kteří vystoupí ve Wigmore Hall, jsou Jonathan Bliss, Yefim Bronfman, Bertrand Chamayou, David Fray, Kirill Gerstein, Richard Goode, Igor Levit a Steven Osborne.
více zde


Letošní Soutěž královny Alžběty v Bruselu ve znamení violoncella

Ve dnech 8. května až 15. června 2017 budou na jedné z nejtěžších soutěží na světě poprvé soutěžit violoncellisté. Soutěž královny Alžběty je otevřená pro mladé hudebníky ve věku od osmnácti do třiceti let. Přihlášky bylo třeba zaslat do 11. ledna 2017. Po předvýběru za zavřenými dveřmi budou 15. března 2017 podle videonahrávek oznámeni vybraní soutěžící. První kolo se uskuteční ve dnech 8. – 13. května 2017, semifinále 15. – 20. května 2017, finále ve dnech 29. května – 6. června 2017. Vítěz obdrží 25.000 eur. Složení poroty nebylo dosud oznámeno.

Queen Elisabeth Competition 2017 (zdroj FB Queen Elisabeth Competition)

V následujících letech se bude soutěžit v oborech: zpěv (2018), housle (2019), klavír (2020). Kdo z řady mladých českých violoncellistů bude následovat Josefa Špačka a Lukáše Vondráčka?
více zde


Semjon Byčkov je stále nemocen. Ples ve Vídeňské státní opeře bude dirigovat žena

Po zrušení koncertů s Newyorskou filharmonií pro střevní chřipku na začátku února musel Semjon Byčkov odříci i dirigování na Plesu Vídeňské státní opery 23. února 2017. Zastoupí jej italská dirigentka Speranza Scappucci, která bude dirigovat při zahájení plesu předehru z opery Carmen a árii La fleur que tu m’avais jetée a následně árii Dein ist mein ganzes Herz z operety Země úsměvů, ve které se představí tenorista Jonas Kaufmann.

Speranza Scappucci (zdroj speranzascappucci.com / foto © Silvia Lelli)

 

Carlos Kleiber v agonii
Hrůzné záběry z roku 1994, které se objevily na Facebooku, zaznamenávají nešťastného dirigenta Carlose Kleibera při představení Růžového kavalíra ve Vídni.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat