Hudební kurýr

  1. 1
  2. 2


Paavo Järvi byl jmenován hudebním ředitelem Tonhalle-Orchester Zürich

Pozici zaujme počínaje sezonou 2019/2020, a to na dobu pěti let. Nahradí dirigenta Lionela Bringuiera, jehož funkční období se začalo v roce 2014. Mezi bývalé šéfdirigenty patřili také Charles Dutoit, Christoph Eschenbach a David Zinman. V současné době působí Paavo Järvi také jako šéfdirigent Symfonického orchestru NHK v Tokiu, je uměleckým ředitelem Deutsche Kammerphilharmonie Brémy a vede hudební festival v Pärnu v Estonsku.

Paavo Järvi (zdroj paavojarvi.com / foto © Jean Christophe Uhl)


Ruská violoncellistka Natalia Šachovska zemřela ve věku 81 let

Narodila se 27. září 1935 a studovala na Gnessinově institutu a na Moskevské konzervatoři u Semjona Kozolupova a Mstislava Rostropoviče. Umělkyně získala první cenu a zlatou medaili na Mezinárodní Čajkovského soutěži v roce 1962. Byla v letech 1975 až 1995 profesorkou na konzervatoři v Moskvě a patnáct let působila jako profesorka na Škole královny Sofie v Madridu. Mezi její žáky patřil Daniel Veis, vítěz soutěže Pražského jara 1976 a nositel stříbrné medaile na Čajkovského soutěži v roce 1979.


Příjmy ruských umělců

Ruské ministerstvo kultury zveřejnilo deklarované příjmy deseti největších milionářů z uměleckého světa za rok 2016. Valerij Gergiev stojí v tabulce nejvýše s příjmy s 154,45 milionů rublů (2,73 milionů dolarů).

Valerij Gergiev (zdroj commons.wikimedia.org / foto David Shankbone)

Vladimir Spivakov byl třetí se 76,14 milionů rublů (1,35 milionů dolarů). Mezi desítkou figurují ještě dirigent Jurij Těmirkanov a violista Jurij Bašmet. Tato prohlášení jistě nejsou konečná. V kleptokracii, jejíž prezident skrývá miliardy v Panamě, by bylo nerealistické očekávat, že umělci uschovávají veškeré své bohatství v rodné zemi.


Chcete se stát koncertním mistrem?

Současné vydání časopisu Das Orchester obsahuje inzeráty pro volné pozice koncertních mistrů v následujících prvotřídních orchestrech světa:

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Staatskapelle Berlin
Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks
Bayerische Staatsoper
Münchner Philharmoniker
Oper Stuttgart
Staatsoper Hamburg
hr- Sinfonieorchester Frankfurt
Staatskapelle Dresden
Konzerthausorchester Berlin
SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg WDR
Deutsches Symphonie-Orchester Berlin
Deutsche Oper Berlin
Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin

A řada dalších…
více zde


Tipy na zajímavé nahrávky
Friedrich Gulda: Gulda plays Mozart & Gulda
Program je sestaven ze dvou Koncertních rond pro klavír a orchestr KV 382 a KV 386 v živé nahrávce s Orchestrem bavorského rozhlasu s Leopoldem Hagerem, klavírní Sonátou C dur KV 330. Kompaktní disk zahrnuje 37minutový záznam z koncertu z roku 1986, na kterém Friedrich Gulda improvizoval s Chickem Coreou.
více zde

Gulda plays Mozart & Gulda (zdroj amazon.com)


James Ehnes: Homage

James Ehnes vzdává hold nejslavnějším houslařům. Tento jedinečný projekt Onyx představuje dvanáct největších nástrojů, které kdy byly vyrobeny. Sbírka Fulton Collection je možná nejdůležitější soukromou sbírkou nástrojů na světě. Obsahuje mnoho legendárních jmen: Stradivari, Guarneri, Gasparo da Salò a Guadagnini. Jedná se o význačný záznam pro všechny milovníky skvělých nástrojů a samozřejmě skvělého hraní.
více zde

James Ehnes: Homage (zdroj amazon.com)


Herbert von Karajan: kompletní nahrávky

Dirigent Herbert von Karajan vydal za třicet let více než tři sta alb pro německou společnost Deutsche Grammophon. Karajanovy nahrávky byly nyní komplexně dokumentovány a vydány. Nejnovějším přírůstkem je vydání devětadvaceti kompaktních desek s nahrávkami duchovní a sborové tvorby.
více zde

Herbert von Karajan: The Sacred & Choral Recordings (zdroj deutschegrammophon.com)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat