Hudební kurýr

Hudební kurýr - vydání číslo 64. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině září 2018. Zuzana Marková jako Violetta pod taktovkou Fabia Luisiho. Detaily k bodování Olgy Šroubkové na soutěži Isaaca Sterna. Janine Jansen je nositelkou Holandské státní ceny za umění. Vítězové Gramophone Classical Music Awards 2018. Objevena neznámá nahrávka Sergeje Rachmaninova a další zprávy ze světa klasické hudby.
Zuzana Markova, Yngve Søberg a Jennifer Rowley 2018 (zdroj maggiofiorentino.com)

Teatro Maggio Musicale: Zuzana Marková jako Violetta pod taktovkou Fabia Luisiho

Dirigent Fabio Luisi povede v září florentský orchestr v populární trilogii Giuseppe Verdiho (Il trovatore, Il rigoletto a La traviata).  Zuzana Marková, která vystupuje v řadě italských divadel, v roli Violetty ve Florencii debutuje.

Olga Šroubková (foto © Mona Martinů)

Detaily k bodování Olgy Šroubkové na soutěži Isaaca Sterna

Houslistka Nancy Zhou, která se stala vítězkou soutěže o mezinárodní housle Shanghai Isaac Stern International Violin Competition získala první cenu ve výši 100 000 dolarů, zatímco Olga Šroubková obdržela za druhé místo cenu v hodnotě 50 000 dolarů.  Na základě zveřejnění bodů porotců soutěže se ukázalo, že první a druhé místo dělil jen jeden jediný bod z možných 1300 bodů. Každý ze 13 porotců mohl udělit šesti finalistům maximálně 100 bodů. Zhou získala celkem 1216, zatímco Šroubková obdržela 1215. Diana Tishchenko, která se umístila na třetím místě s 1182 body, přičemž a nejnižší skóre posledního finalisty bylo 1132. Šroubková byla jediným soutěžícím, který získal maximální počet 100 bodů od jednotlivých porotců, přičemž David Stern a Daniel Heifetz české houslistce dali nejvyšší známku. Nicméně, hodnocení Zhou bylo u ostatních vyšší, což rozhodlo.

Porotci soutěže byli:  David Stern a Vera Tsu Weiling (společný post), Zakhar Bron, Martin Campbell-White, Guillaume Molko, Daniel Heifetz, Emmanuel Hondré, Sreten Krstic, Weigang Li, Siqing Lu, Dora Schwarzberg, Philip Setzer a Lina Yu.

Janine Jansen (foto © Petra Hajská)

Janine Jansen je nositelkou Holandské státní ceny za umění 2018

Cena Johannese Vermeera, kterou uděluje Nizozemské ministerstvo školství je dotována částkou 100 000 EUR určenou k tomu, aby ji vítěz použil na speciální projekt v jeho hudební činnosti. Talent, kvalita, oddanost, angažovanost a láska k povolání houslistky činí Janine Jansen skutečnou globální hvězdou. Škoda, že jsme jí nemohli slyšet na festivalu Dvořákova Praha.

Ilustrační foto (zdroj violinist.com)

Letecká společnost tvrdí, že dokonce i hudební nástroje, jako jsou housle, musí mít druhé místo nebo jít do zavazadlového prostoru

Společnost Ryanair mění svou kabinovou politiku, takže malé kufry již nebudou volně odbavovány v reakci na zpoždění způsobená příliš mnoha cestujícími, kteří bojují o omezený prostor nad sedadly. Počínaje listopadem na palubu povolena pouze malá taška, kterou bude možno umístit pod sedadlem a ti, kteří zaplatí za přednostní odbavení ve výši 6 liber / 6 eur, budou moci umístit druhý, větší kufr (55cm x 40cm x 20cm) do stropních skříní. Letecká společnost také zavádí novou kategorii pro odbavené zavazadlo s hmotností do 10kg, za kterou bude účtováno 8 liber místo obvyklých 25 liber.

Žádná z těchto změn však hudebníky nepotěší, což potvrdil mluvčí společnosti časopisu The Strad, s tím, že zákazníci budou muset koupit další sedadlo, aby si na palubu mohli vzít housle, violu, kytaru nebo jiný nástroj nad výše uvedené rozměry. Pokud by zákazník chtěl odbavit hudební nástroj, který má být označen a umístěn do zavazadlového prostoru letadla, může si přepravu zakoupit za cenu 55 eur za rezervaci při bookingu nebo za následnou rezervaci v hodnotě 65 eur či liber.

        

Vítězové Gramophone Classical Music Awards 2018

Nahrávka roku & Opera Award: Hector Berlioz: Les Troyans. DiDonato, Spyres, Lemieux; Strasbourg Philharmonic Orchestra, John Nelson (Erato).

Chamber Award: Antonín Dvořák: Klavírní kvintety. Boris Giltburg, Pavel Nikl, Pavel Haas Quartet (Supraphon).

Choral Award: Arvo Pärt: Magnificat. Nunc dimittis, Alfred Schnittke:  Psalms of Repentance. Estonský filharmonický komorní sbor / Kaspars Putniņš (BIS).

Concerto Award:  Béla Bartók: Houslové koncerty č. 1 & 2. Christian Tetzlaff, Finnish Radio Symphony Orchestra / Hannu Lintu (Ondine).

Contemporary Award: Pascal Dusapin: Smyčcové kvartety č. 6 & 7. Arditti Quartet, Orchestre Philharmonique de Radio France / Pascal Rophé (Aeon).

Early Music Award: Music from the Peterhouse Partbooks Vol 5. Blue Heron / Scott Metcalfe (Blue Heron).

Instrumental Award: Johannes Brahms: Klavírní dílo op. 76, 117 & 118. Arcadi Volodos (Sony Classical).

Orchestral Award: Maurice Ravel: Daphnis et Chloé. Ensemble Aedes, Les Siècles / François-Xavier Roth (Harmonia Mundi).

Recital Award: Agitata. Delphine Galou, Accademia Bizantina / Ottavio Dantone (Alpha Classics).

Solo Vocal Award: Secrets. Marianne Crebassa, Fazıl Say (Erato).

  

Objevena neznámá nahrávka Sergeje Rachmaninova 

Doposud neznámá nahrávka skladatele a klavíristy, na které hraje vlastní Symfonické tance, vydává Marston Records. Rachmaninov odmítal povolit, aby jeho živá vystoupení byla zaznamenána nebo vysílána. Nahrávky, které byly pořízeny, byly provedeny v přísně kontrolovaných studiových podmínkách. Takže objev nahrávky, ve které hraje nedávno složené Symfonické tance, byly téměř jistě zaznamenány  tajně – doslova za zády pianisty.  Rachmaninov byl součástí orchestru pod dirigentem Eugenem Ormandym (jemu je skladba, kterou brzy uvedl v premiéře, věnována) a hrál celý klavírní part.

Frankfurtská opera: Konjunktura kontratenorů – Tři muži jako sestry

První premiéra 9. září ve Frankfurtské opeře v této sezóně: dílo, ve kterém všechny ženské role zpívají muži. Opera nepochází z baroka, ale od současného skladatele Petera Eötvöse. Světová premiéra opery Tři sestry se uskutečnila 13. března 1998 v Lyonské opeře. Dílo vzniklo na text Clause H. Henneberga a skladatele podle dramatu Antona P. Čechova.
Ve Frankfurtu zpívají tři zpěváci Ray Chenez, David DQ Lee a Dmitrij Egorov role tří sester Iriny, Máši a Olgy. Čtvrtý kontratenor, Eric Jurenas, přebírá roli jejich švagrové Nataši.

Konjunktura kontratenorů vůbec neutichá. Pokud budete hledat na Amazonu nahrávky naleznete se zpěváky tohoto oboru více než 450 titulů. Například Philippe Jaroussky byl dvakrát oceněn Echo Klassik za nejlepšího zpěváka roku. Nahrávka firmy Decca láká po snímku „3 Tenorů“ na titul „ 5 Kontratenorů”.

Nová edice Cecilie Bartoli na podporu mladých talentů u firmy Decca

Mezzosopranistka Cecilia Bartoli slaví 30 let u nahrávací společnosti Decca se spuštěním nové edice zaměřené na podporu příští generace hvězd. „Mentoring Bartoli“, jak se nazývá nový sub-label (produkovaný Cecilia Bartoli Music Foundation), má za cíl “podporovat a dohlížet na nové nahrávky výjimečných umělců. Začíná albem mexického tenoristy Javiera Camareny s názvem „Contrabandista“, které má být vydáno 5. října letošního roku.

Natalya Boeva (zdroj FB)

Natalya Boeva vyhrála hudební soutěž ARD v Mnichově

Dne 13. září 2018 byli vyhlášeni vítězové mezinárodní soutěže ARD Music 2018 v oboru zpěv. Mezzosopranistka  z Ruska, která od příští sezóny bude členem souboru Staatstheater Augsburg, obdržela první cenu v hodnotě 10 000 eur. Přesvědčila porotu se třemi áriemi Johanna Sebastiana Bacha, Benjamina Brittena a Giuseppe Verdiho. Druhou cenu, kterou obdržela 7500 eur, získal švýcarský basbarytonista Milan Siljanov, který také získal cenu diváků ve výši 1 500 eur. Třetí ceny byly uděleny dvě: Ylva Sofia Stenberg ze Švédska a Mingjie Lei z Číny obdržely každá cenu 5.000 eur.

Drážďanský festival zveřejnil program festivalu

Drážďanský hudební festival 2019 s mottem „Visionen“ připomíná výročí Bauhausu, které bylo důležitým učilištěm a střediskem moderní výtvarné práce a je považováno za jedno z nejvýznamnějších avantgardních škol umění, designu a architektury. 56 plánovaných akcí zahrnuje mimořádnou událost, kterou je světová premiéra Koncertu pro violoncello věnovaného Janu Voglerovi, intendantu festivalu, se třemi skladatelskými rukopisy: drážďanského Svena Helbiga, Američana Nico Muhly a Číňana Zhou Long.

Hostovat budou například: Berlínská Staatskapelle s Danielem Barenboimem, Vídeňská filharmonie pod vedením Tugana Sokhieva a orchestr Mariinského divadla s Valery Gergievem. Debutovat bude litevská dirigentka Mirga Gražinyte-Tyla, kanadská sopranistka Barbara Hannigan se vrací jako dirigentka s operním projektem „Život prostopášníka“ od Igora Stravinského. Violoncellistka Yo-Yo Ma, houslista Joshua Bell, Anne-Sophie Mutter a Lisa Batiashvili stejně jako klavírista Hélène Grimaud jsou také „starými známými“.

Více na stránkách: https://www.musikfestspiele.com/de/musikfestspiele/

“Torch-Bearer Award” pro Pavla Šporcla

Cenu „Torch-Bearer Award“, která se často uděluje sportovním osobnostem, ocenila práci, kterou crossoverový houslista Pavel Šporcl významně přispívá ke sjednocení měst, komunit a zemí. Během minulého víkendu byla před budovou Organizace spojených národů prezentována před ostatními pracovníky a národními delegáty OSN. Předcházejícími vítězi se stali olympijský vítěz atlet Carl Lewis, prezident Evropské rady Herman van Rompuy, tenisová hvězda Billie Jean King a arcibiskup Desmond Tutu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]