Hudební kurýr

  1. 1
  2. 2
Hudební kurýr - vydání číslo 64. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině září 2018. Zuzana Marková jako Violetta pod taktovkou Fabia Luisiho. Detaily k bodování Olgy Šroubkové na soutěži Isaaca Sterna. Janine Jansen je nositelkou Holandské státní ceny za umění. Vítězové Gramophone Classical Music Awards 2018. Objevena neznámá nahrávka Sergeje Rachmaninova a další zprávy ze světa klasické hudby.
Zuzana Markova, Yngve Søberg a Jennifer Rowley 2018 (zdroj maggiofiorentino.com)

Teatro Maggio Musicale: Zuzana Marková jako Violetta pod taktovkou Fabia Luisiho

Dirigent Fabio Luisi povede v září florentský orchestr v populární trilogii Giuseppe Verdiho (Il trovatore, Il rigoletto a La traviata).  Zuzana Marková, která vystupuje v řadě italských divadel, v roli Violetty ve Florencii debutuje.

Olga Šroubková (foto © Mona Martinů)

Detaily k bodování Olgy Šroubkové na soutěži Isaaca Sterna

Houslistka Nancy Zhou, která se stala vítězkou soutěže o mezinárodní housle Shanghai Isaac Stern International Violin Competition získala první cenu ve výši 100 000 dolarů, zatímco Olga Šroubková obdržela za druhé místo cenu v hodnotě 50 000 dolarů.  Na základě zveřejnění bodů porotců soutěže se ukázalo, že první a druhé místo dělil jen jeden jediný bod z možných 1300 bodů. Každý ze 13 porotců mohl udělit šesti finalistům maximálně 100 bodů. Zhou získala celkem 1216, zatímco Šroubková obdržela 1215. Diana Tishchenko, která se umístila na třetím místě s 1182 body, přičemž a nejnižší skóre posledního finalisty bylo 1132. Šroubková byla jediným soutěžícím, který získal maximální počet 100 bodů od jednotlivých porotců, přičemž David Stern a Daniel Heifetz české houslistce dali nejvyšší známku. Nicméně, hodnocení Zhou bylo u ostatních vyšší, což rozhodlo.

Porotci soutěže byli:  David Stern a Vera Tsu Weiling (společný post), Zakhar Bron, Martin Campbell-White, Guillaume Molko, Daniel Heifetz, Emmanuel Hondré, Sreten Krstic, Weigang Li, Siqing Lu, Dora Schwarzberg, Philip Setzer a Lina Yu.

Janine Jansen (foto © Petra Hajská)

Janine Jansen je nositelkou Holandské státní ceny za umění 2018

Cena Johannese Vermeera, kterou uděluje Nizozemské ministerstvo školství je dotována částkou 100 000 EUR určenou k tomu, aby ji vítěz použil na speciální projekt v jeho hudební činnosti. Talent, kvalita, oddanost, angažovanost a láska k povolání houslistky činí Janine Jansen skutečnou globální hvězdou. Škoda, že jsme jí nemohli slyšet na festivalu Dvořákova Praha.

Ilustrační foto (zdroj violinist.com)

Letecká společnost tvrdí, že dokonce i hudební nástroje, jako jsou housle, musí mít druhé místo nebo jít do zavazadlového prostoru

Společnost Ryanair mění svou kabinovou politiku, takže malé kufry již nebudou volně odbavovány v reakci na zpoždění způsobená příliš mnoha cestujícími, kteří bojují o omezený prostor nad sedadly. Počínaje listopadem na palubu povolena pouze malá taška, kterou bude možno umístit pod sedadlem a ti, kteří zaplatí za přednostní odbavení ve výši 6 liber / 6 eur, budou moci umístit druhý, větší kufr (55cm x 40cm x 20cm) do stropních skříní. Letecká společnost také zavádí novou kategorii pro odbavené zavazadlo s hmotností do 10kg, za kterou bude účtováno 8 liber místo obvyklých 25 liber.

Žádná z těchto změn však hudebníky nepotěší, což potvrdil mluvčí společnosti časopisu The Strad, s tím, že zákazníci budou muset koupit další sedadlo, aby si na palubu mohli vzít housle, violu, kytaru nebo jiný nástroj nad výše uvedené rozměry. Pokud by zákazník chtěl odbavit hudební nástroj, který má být označen a umístěn do zavazadlového prostoru letadla, může si přepravu zakoupit za cenu 55 eur za rezervaci při bookingu nebo za následnou rezervaci v hodnotě 65 eur či liber.

        

Vítězové Gramophone Classical Music Awards 2018

Nahrávka roku & Opera Award: Hector Berlioz: Les Troyans. DiDonato, Spyres, Lemieux; Strasbourg Philharmonic Orchestra, John Nelson (Erato).

Chamber Award: Antonín Dvořák: Klavírní kvintety. Boris Giltburg, Pavel Nikl, Pavel Haas Quartet (Supraphon).

Choral Award: Arvo Pärt: Magnificat. Nunc dimittis, Alfred Schnittke:  Psalms of Repentance. Estonský filharmonický komorní sbor / Kaspars Putniņš (BIS).

Concerto Award:  Béla Bartók: Houslové koncerty č. 1 & 2. Christian Tetzlaff, Finnish Radio Symphony Orchestra / Hannu Lintu (Ondine).

Contemporary Award: Pascal Dusapin: Smyčcové kvartety č. 6 & 7. Arditti Quartet, Orchestre Philharmonique de Radio France / Pascal Rophé (Aeon).

Early Music Award: Music from the Peterhouse Partbooks Vol 5. Blue Heron / Scott Metcalfe (Blue Heron).

Instrumental Award: Johannes Brahms: Klavírní dílo op. 76, 117 & 118. Arcadi Volodos (Sony Classical).

Orchestral Award: Maurice Ravel: Daphnis et Chloé. Ensemble Aedes, Les Siècles / François-Xavier Roth (Harmonia Mundi).

Recital Award: Agitata. Delphine Galou, Accademia Bizantina / Ottavio Dantone (Alpha Classics).

Solo Vocal Award: Secrets. Marianne Crebassa, Fazıl Say (Erato).

  

Objevena neznámá nahrávka Sergeje Rachmaninova 

Doposud neznámá nahrávka skladatele a klavíristy, na které hraje vlastní Symfonické tance, vydává Marston Records. Rachmaninov odmítal povolit, aby jeho živá vystoupení byla zaznamenána nebo vysílána. Nahrávky, které byly pořízeny, byly provedeny v přísně kontrolovaných studiových podmínkách. Takže objev nahrávky, ve které hraje nedávno složené Symfonické tance, byly téměř jistě zaznamenány  tajně – doslova za zády pianisty.  Rachmaninov byl součástí orchestru pod dirigentem Eugenem Ormandym (jemu je skladba, kterou brzy uvedl v premiéře, věnována) a hrál celý klavírní part.

Frankfurtská opera: Konjunktura kontratenorů – Tři muži jako sestry

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2