Hudební kurýr (5)

  1. 1
  2. 2
Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v druhé polovině listopadu 2015. Kresba tváře Antonína Dvořáka v archivu Newyorské filharmonie. Určeno hudebním pedagogům a mladým hudebníkům. Schubertův archiv na internetu. Otevření sezony v La Scale tentokrát bez stávky. Houslista Itzhak Perlman byl vyznamenán medailí svobody. Program nejvýznamnějšího klavírního festivalu zveřejněn. Kontrabasista Misha Mullow-Abbado vydává debutové album. Nahrávka vítěze Chopinovy soutěže zaznamenala rekordní prodej. Sibeliova houslová soutěž se blíží do finále. Špatné časy pro skladatele soudobé hudby. Joshua Bell nepotřebuje dirigenta. Mnichovský maratón s pěti klavíristy a dvěma orchestry. Ženy v orchestru nesměly na pódium, koncert byl zrušen. Negativní a odsuzující recenze na Griegův koncert v podání Lang Langa.

Kresba tváře Antonína Dvořáka v archivu Newyorské filharmonie
Jedná se opravdu o Dvořákovu tvář v ručně psaných partech jeho 9. symfonie „Z nového světa“ z prvního provedení v roce 1893?

Dvořákova partitura (zdroj New York Philharmonic Leon Levy Digital Archives)
Dvořákova partitura (zdroj New York Philharmonic Leon Levy Digital Archives)

Tuto i další zajímavosti, jako třeba změnu tempa volné věty z Larghetta na Largo nebo délku provedení díla dirigenta Artura Toscaniniho, můžete najít na stránkách Newyorské filharmonie. Adepti dirigování mají možnost studovat s partiturou, kterou používal Leonard Bernstein. Doporučujeme nádherný výlet do minulosti v archivu The Leon Levy Digital Archives .


Určeno hudebním pedagogům a mladým hudebníkům

Hledáte pro své talentované studenty/soubory mezinárodní hudební soutěže:
Přehled s možností filtru podle nástrojů, nástrojových seskupení i termínů naleznete zde .
Výběr soutěží pouze pro klavíristy, výsledky a novinky jsou pečlivě uspořádány na Alink-Argerich Foundation .


Schubertův archiv na internetu

Rakouská akademie věd dala k dispozici na internetu více než tisíc ručně psaných a tištěných materiálů Franze Schuberta. Jedná se o největší digitalizovanou Schubertovu sbírku. Dokumenty pocházejí z rakouských, norských a berlínských knihoven. K vidění a studiu jsou k dispozici dopisy, rukopisy, prvotisky a další archiválie. Databáze se bude nadále rozšiřovat ve spolupráci s dalšími institucemi a sbírkami.
více zde

úvodní strana partitury Winterreise od Franze Schuberta (zdroj www.schubert-online.at)
Úvodní strana partitury Winterreise od Franze Schuberta (zdroj www.schubert-online.at)


Otevření sezony v La Scale tentokrát bez stávky
Intendant Alexander Pereira se dohodl s odbory, že zahájení letošní sezony nebude narušeno stávkou zaměstnanců. Podle mezinárodních zpráv zaměstnanecké odbory CGIL souhlasily s nabídkou vedení divadla a časově omezenou smlouvou na rok 2016. Sezonu otevře 7. prosince 2015 představení Verdiho opery Giovanna d’Arco. Baletní představení L’histoire de Manon s tanečníkem Robertem Bollem bylo 12. listopadu 2015 kvůli stávce zrušeno.

Jules Massenet: L'histoire de Manon - Teatro alla Scala 2015 (foto Marco Brescia & Rudy Amisano)
Jules Massenet: L’histoire de Manon – Teatro alla Scala 2015 (foto Marco Brescia & Rudy Amisano)


Houslista Itzhak Perlman byl vyznamenán medailí svobody
Izraelský houslista, dirigent a pedagog Itzhak Perlman obdržel od amerického prezidenta Baracka Obamy „Medal of Freedom“.

Itzhak Perlman a americký prezident Barack Obama při předání ocenění Medal of Freedom (foto archiv autora)
Itzhak Perlman a americký prezident Barack Obama při předání ocenění Medal of Freedom (foto archiv autora)

Na slavnostním ceremoniálu v Bílém domě 24. listopadu 2015 udělil prezident toto nejvyšší civilní vyznamenání sedmnácti občanům Spojených států. Mezi oceněnými jsou mimo jiné zpěvačka Barbra Streisand, hudební skladatel Stephen Sondheim a filmový režisér Steven Spielberg.

Itzhak Perlman se narodil 31. srpna 1945 v Jaffě v Izraeli. Své první hudební vzdělání získal na Akademii múzických umění v Jaffě, později studoval na Juilliard School of Music u Dorothy DeLay a Ivana Galamiana. Za své nahrávky obdržel patnáct cen Grammy.


Program nejvýznamnějšího klavírního festivalu zveřejněn

Téměř měsíc trvající Ruhr Piano Festival koncentruje ve svém programu na rok 2016 opět výkvět klavírních hvězd. Nezapomíná ani na debutanty, vítěze soutěží a nové objevy světa klavíru. Mimo recitály, jazzová vystoupení, písňové večery a komorní a orchestrální koncerty pořádá rovněž mistrovské kurzy renomovaných sólistů. Velká váha je od roku 2006 věnována vzdělávacím projektům. Festival navštíví ročně téměř šedesát tisíc posluchačů. Výčet pouze několika jmen je úžasný: Evgeny Kissin, Julian Rachlin, Mischa Maisky, Mitsuko Uchida, Gerhard Oppitz, Krystian Zimerman, Daniil Trifonov, András Schiff, Maria João Pires, Antonio Meneses, Yefim Bronfman, Igor Levit, Emanuel Ax, Leif Ove Andsnes, Gabriela Montero, Lang Lang, Hélène Grimaud.
více zde


Kontrabasista Misha Mullow-Abbado vydává debutové album

Misha Mullow-Abbado (foto Ben Ealovega)
Misha Mullow-Abbado (foto Ben Ealovega)

Syn houslistky Viktorie Mullow a Claudia Abbada je talentovaný třiadvacetiletý kontrabasista, jehož doménou není klasická hudba, ale jazz. Své album (A New Ansonia) vydal ve stejný den jako jeho matka Viktoria Mullow, která tentokrát s dirigentem Paavo Järvim a Frankfurtským rozhlasovým orchestrem nahrála Prokofjevův 2. houslový koncert. Na kompaktním disku je také skladatelova Sonáta pro sólové housle a Sonáta pro dvoje housle.


Nahrávka vítěze Chopinovy soutěže zaznamenala rekordní prodej

Korejský klavírista Seong-Jin Cho vydal u firmy Deutsche Grammophon první album, které zahrnuje živé snímky ze soutěžních vystoupení ve Varšavě. CD obsahuje následující Chopinovy skladby: Preludium op. 28; Nocturno op. 48, č. 1; Klavírní sonátu č. 2, op. 35 a Scherzo č. 2, op. 31.

Za první dva týdny se prodalo na světě více než šedesát pět tisíc kusů a na trhu ve Spojených státech nahrávka předstihla výrazně prodej CD Andrey Bocelliho. Pro mimořádný zájem v Koreji musel následující týden Universal Music Korea přiobjednat dalších padesát tisíc kusů.


Sibeliova houslová soutěž se blíží do finále

Šest houslistů postoupilo do finále jedenácté Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia, které se uskuteční ve dnech 1.–3. prosince 2015. Semifinálový program dvaceti postupujících obsahoval houslovou sonátu, virtuózní skladbu a také povinnou soudobou skladbu a dvě Humoresky Jeana Sibelia. Ve finále kandidáti provedou na dvou večerech dva houslové koncerty. Jedním z koncertů je Sibeliův Houslový koncert d moll op. 47. Na soutěž se přihlásilo dvě stě třicet čtyři houslistů z devětadvaceti zemí. K předchozím vítězům patří Oleg Kagan, Liana Isakadze, Pavel Kogan, Viktoria Mullova, Ilja Kaler, Leonidas Kavakos, Sergey Khachatryan a Nikita Boriso-Glebsky.
Jména finalistů najdete zde .

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat