Semperova opera u soudu. Kdo ji nakonec bude řídit?

Soud: Intendant Semperovy opery Dorny dostal výpověď neprávem
(www.musik-heute.de – 1. 12. 2015 – dpa/MH)

 

Okamžitá výpověď designovanému intendantovi Semperovy opery Serge Dornymu byla nepřípustná. Tak rozhodla v úterý 1. prosince 1. civilní komora Zemského soudu v Drážďanech. Soudce Stefan Schmitt označil výpověď, udělenou v únoru 2014, za „zcela ukvapenou“ a přehnanou reakci. Mimořádná výpověď je „ultima ratio“ [poslední řešení]. Zaměstnavatel má povinnost reagovat nejprve méně závažnými opatřeními. „Porušení povinností se podle mého názoru nedá zjistit,“ řekl Schmitt. Země Sasko nyní vyčká písemného zdůvodnění rozsudku a zváží případné odvolání.

Dorny musel odejít v únoru 2014, šest měsíců před plánovaným nástupem do funkce. Tou dobou už byl v Drážďanech zaměstnán na základě „přípravné smlouvy“. Podle Ministerstva kultury ztratil důvěru. Belgičan se navíc cítí jako oběť kompetenčního sporu s šéfdirigentem Christianem Thielemannem. Po udělení výpovědi Dorny Sasko zažaloval. Soud měl prozkoumat, zda důvody, uváděné pro okamžitou výpověď smlouvy na funkci, dostačují. Dorny měl jako intendant obdržet v Drážďanech za pět let kolem 1,5 milionu eur. Po zrušení smlouvy v Drážďanech zůstal šéfem opery v Lyonu.

Serge Dorny (foto Semper Oper)
Serge Dorny (foto Semperoper)

Pokud by byl rozsudek pravomocný, muselo by Sasko podle daného stavu věcí vyrovnat rozdíl mezi smluveným platem v Drážďanech a Dornyho aktuálním výdělkem v Lyonu. O jeho výši však není dosud nic známo. V každém případě však nese stát náklady procesu, které soud vyčíslil na 874.000 eur.

„Zatím čekáme na písemné stvrzení rozsudku. Pak se poradíme o dalších krocích,“ prohlásila ministryně kultury Eva-Maria Stange (SPD). K výpovědi došlo za její bezpartijní předchůdkyně Sabiny von Schorlemer. Její tehdejší zdůvodnění Dornyho propuštění nepostrádalo důraznost: „K našemu velkému zklamání nesplnil očekávání, která jsme do něj vkládali. Aby pověst opery neutrpěla v tuzemsku ani v zahraničí škody, nevidíme jinou alternativu než okamžitou výpověď.“ Serge Dorny (1962) podepsal smlouvu teprve na podzim 2013 a od té doby připravoval svou první sezonu.

Semperova opera Drážďany (foto archiv)
Semperova opera Drážďany (foto archiv)

Svého času se Dorny vyjádřil, že až po svém nominování zjistil, že mu jsou odepřeny kompetence týkající se pozice šéfdirigenta, které mu podle smlouvy náležejí. Ministryni Schorlemer o této okolnosti informoval a žádal o řešení problému – aniž obdržel konkrétní odpověď. Ministryni připisoval nedostatek transparentnosti, „politické odvahy a prozíravosti“: „Kdybych byl od začátku informován o daných poměrech, musel bych nabídku paní von Schorlemer odmítnout,“ řekl v únoru 2014.

Dorny se měl stát nástupcem Ulrike Hesslerové, která v létě 2012 zemřela ve věku sedmapadesáti let na rakovinu. Od té doby řídí provoz Semperovy opery obchodní ředitel Wolfgang Rothe. Letošního léta byl jako designovaný intendant Semperovy opery představen Švýcar Peter Theiler, v současné době ještě intendant v Norimberku. V Drážďanech má nastoupit od sezony 2018/2019.

Serge Dorny (foto Semper Oper)
Semperova opera Drážďany (foto archiv)

Přeložila Vlasta Reittererová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat