Kultura v Brně by v příštím roce mohla dostat o desítky milionů korun navíc

Návrh rozpočtu Brna na rok 2016 počítá s tím, že se o desítky milionů korun zvýší výdaje na kulturu. Oproti letošku mají ze 750 milionů vzrůst na 813 milionů, upřesnila dnes vedoucí odboru rozpočtu a financování brněnského magistrátu Jana Červencová.

Navýšení výdajů směřujících do kultury poslouží hned několika věcem. „Je v nich legislativní tříprocentní zvýšení platů ve veřejném sektoru, na což půjde 13 milionů. Dalších 28 milionů půjde na další navýšení platů ve třech organizacích, v kterých byly dlouhodobě podhodnocené,“ uvedla Červencová. Týká se to Národního divadla Brno, Centra experimentálního divadla a Filharmonie Brno. Další peníze poslouží dalším organizacím nebo na různé akce, avšak v menším rozsahu.

Mahenovo divadlo Brno (foto archiv)
Mahenovo divadlo Brno (foto archiv)

Podle primátorova náměstka zodpovědného za kulturu Matěje Hollana (Žít Brno) má Brno devět příspěvkových organizací v oblasti kultury, které mají zhruba tisícovku zaměstnanců. „Přestože město Brno dává hodně peněz do kultury, situace je tragická, protože je kultura podfinancovaná. Málo se podílí stát. V kultuře jsou neskutečně malé nástupní platy a člověk není schopen uživit rodinu. S Prahou je to neporovnatelné. Proto potom schopní lidé odcházejí jinam a těžko se dělá něco kvalitního,“ řekl Hollan.

Právě kvůli tomu se rozhodlo Brno objem peněz určených pro kulturu navýšit. „Je to ale náš strop, v dalších letech nebudeme moct přidávat. Budeme se ale snažit, aby se do financování kultury v Brně více zapojil také stát a Jihomoravský kraj. Není možné, aby stát dával peníze jen do Prahy do České filharmonie a Národního divadla a do Brna se nedalo nic a úroveň nebyla tak kvalitní. U druhého největšího města v České republice je to ostuda,“ zdůraznil náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Dodal, že financování kultury v obcích, pocházející z úrovně státu nebo kraje, je obvyklé v západních zemích, například v Německu.

Besední dům Brno (foto archiv)
Besední dům Brno (foto archiv)

Brno počítá na příští rok v rozpočtu s příjmy 10,1 a výdaji 11 miliard korun. Téměř miliardový schodek by měly pokrýt kombinace různých forem financování, zejména však dotace z Evropské unie na různé projekty. Největší investice budou do dopravní infrastruktury a školství. Loni v prosinci schválili brněnští zastupitelé pro Brno rozpočet na letošní rok s výdaji 10,7 a příjmy 9,7 miliardy korun, přičemž miliardový schodek měly dorovnat vlastní zdroje; rozpočet bude schvalovat zastupitelstvo 8. prosince.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář