Hudební kurýr (8)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v první polovině ledna 2016. R. I. P. členové Talichova kvarteta. Menuhinova soutěž mladých houslistů 2016 s převahou dívek. Gianandrea Noseda se stane sedmým dirigentem National Symphony Orchestra ve Washingtonu D. C. Zázračná desetiletá skladatelka, houslistka a klavíristka v péči jedné z největších koncertních agentur. Oslava 85. narozenin Alfreda Brendela formou kompletních nahrávek Phillipse. Řád britského impéria pro umělce velkého formátu. Nový sedmipatrový kostel ve tvaru houslí otevřen v Číně. Hlad po evropské kultuře v Číně. Výročí narození klavíristy Emila Gilelse. Houslistka Vanessa Mae a její nejen olympijské eskapády. Hledáte noty ke svému studiu? IMSLP vám nabízí novou formu stahování. Elbphilharmonie: hamburský tunel Blanka. Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2016. Brendelova více než zajímavá kniha na trhu. Největší společná kompozice všech dob. Pět nejhorších momentů klasické hudby v roce 2015 v Londýně. Kolik koncertů stihl na přelomu dubna a května 2015 mystický mág Valery Gergiev?

R. I. P. členové Talichova kvarteta
V krátké době po sobě ve vánočním období zemřeli členové Talichova kvarteta Petr Messiereur a Evžen Rattay. Evžen Rattay byl zakládajícím členem souboru, který pod tímto názvem vystoupil poprvé 9. prosince 1965.

Evžen Rattay (zdroj wikipedia)
Evžen Rattay (zdroj wikipedia)

Petr Messiereur nastoupil na místo primária v roce 1972. Oba vynikající komorní hráči nahráli pro francouzskou firmu Calliope nejen řadu kvartetních kompletů včetně Mozarta, Beethovena, Bartóka, Smetany a Janáčka, ale také řadu sólových desek. Velmi ceněné byly jak suity Johanna Sebastiana Bacha nebo variace a sonáty Ludwiga van Beethovena v podání Evžena Rattaye, tak houslové sonáty Wolfganga Amadea Mozarta, za které Petr Messiereur obdržel ve Francii Diapason d’Or.

Petr Messiereur (foto archiv)
Petr Messiereur (foto archiv)


Menuhinova soutěž mladých houslistů 2016 s převahou dívek

Do soutěže, konané v Londýně ve dnech 7.–17. dubna 2016 ve dvou kategoriích, se přihlásilo tři sta pět mladých talentovaných houslistů. Komise vybrala do závěrečné fáze čtyřicet čtyři účastníků. Pozoruhodným rysem je, že tři ze čtyř soutěžících jsou dívky. V seniorské kategorii je dokonce z dvaadvaceti vyvolených pouze jeden mladík. Porotu tvoří mimo jiné houslisté Pamela Frank, Julia Fischer, Tasmin Little, Dong-Suk Kang, Joji Hattori, Ning Feng a Ry Chen, ředitel festivalu ve Verbiere Martin Engstroem a klavírista Jeremy Menuhin.
více zde


Gianandrea Noseda se stane sedmým dirigentem National Symphony Orchestra ve Washingtonu, D.C.

Italský dirigent Gianandrea Noseda se stane od koncertní sezony 2017–2018 sedmým šéfdirigentem Národního symfonického orchestru ve Washingtonu, D.C. Nahradí na tomto postu Christopha Eschenbacha.

Gianandrea Noseda (foto gianandreanoseda.com)
Gianandrea Noseda (foto gianandreanoseda.com)

Předchozími dirigenty orchestru založeného v roce 1931 a působícího v John F. Kennedy Center for Performing Arts byli mimo jiné Antal Doráti (1970–1977), Mstislav Rostropovič (1977–1994), Leonard Slatkin (1996–2008) a Iván Fischer (2008–2010). Noseda, který byl prvním zahraničním dirigentem na pozici hostujícího dirigenta v Mariinském divadle, byl portálem Musical America zvolen dirigentem roku 2015.


Zázračná desetiletá skladatelka, houslistka a klavíristka v péči jedné z největších koncertních agentur

Alma Deutscher (foto archiv autora)
Alma Deutscher (foto archiv autora)

Alma Deutscher se narodila v Anglii v roce 2005 a již ve svých čtyřech letech začala komponovat. Ve věku šesti let napsala svoji první klavírní sonátu, po které další rok následovala krátká opera o pirátovi Don Alonzo. Mimo další skladby zaujala provedením pro sebe napsaného houslového koncertu s doprovodem orchestru, který provedla v lednu 2015 s Oviedo Filarmonía.

Komorní skladby si u ní objednaly festivaly v Anglii a Švýcarsku. Koncertní agentura Askonas Holt (zastupující mimo jiné Adama Plachetku), se kterou jako vůbec nejmladší podepsala smlouvu, počítá s brzkým provedením její celovečerní opery. Společně s jejími rodiči bude o její rozvoj pečovat Martin Campbell-White, který pracoval pro sira Simona Rattla od jeho osmnácti let.


Oslava 85. narozenin Alfreda Brendela formou kompletních nahrávek Phillipse

Alfred Brendel (foto archiv autora)
Alfred Brendel (foto archiv autora)

Limitovaná série 114 CD vydaná Universal Global Classics zahrnuje všechny snímky od roku 1960, včetně záznamu jeho posledního koncertu v roce 2008. Obsahuje dva kompletní cykly Beethovenových sonát, komplet mozartovských koncertů, jakož i vrcholná díla Haydna, Mozarta, Schuberta, Liszta, Brahmse a Schumanna. Brendel dostal v roce 2010 ocenění časopisu Gramophone za celoživotní dílo. Jeho koncertní aktivity vzrůstaly, až když dosáhl věku čtyřiceti let, ale to měl již velkou řadu nahrávek za sebou. Byly důkazem o širokém spektru repertoáru, provedeného s nadhledem a energií. Prokazovaly celistvost jeho intelektu podpořeného zájmem o výtvarné umění, literaturu a humor.


Řád britského impéria pro umělce velkého formátu

Při novoročním udílení Řádu britského impéria ve Velké Británii byli oceněni také umělci klasické hudby. Radu Lupu, který nedávno oslavil své sedmdesáté narozeniny, získal CBE (Commander of the British Empire). Klavírista Malcolm Martineau obdržel řád OBE (Order of the British Empire) za „zásluhy o hudbu a mladé zpěváky“, houslistka Alina Ibragimova, která zazářila na posledních BBC Proms, se honosí titulem MBE (Member of the British Empire).

Alina Ibragimova (foto alinaibragimova.com)
Alina Ibragimova (foto alinaibragimova.com)

Řád britského impéria byl vytvořen králem Jiřím V. v roce 1917 jako všeobecný záslužný řád pro civilní osoby, v roce 1918 pak byla přidána vojenská skupina určená důstojníkům za zásluhy o mír. Pouze držitelé dvou nejvyšších tříd mají právo užívat titul Sir nebo Dame.

Pokud však je čestné ocenění uděleno osobě, která není občanem Commonwealthu, oceněný nebo oceněná nemohou používat titul Sir nebo Dame.

Jeho dělení je následující a z českých osobností řád obdrželi (bez vojenské skupiny):
velkokříž (Knight Grand Cross GBE / Dame Grand Cross GBE)
rytíř-komandér (Knight Commander KBE / Dame Commander DBE) – Libor Pešek (dirigent)
komandér (Commander CBE) – Eva Jiřičná (architektka) a Jiří Bělohlávek (dirigent)
důstojník (Officer OBE)
člen (Member MBE) – Martin Hilský (překladatel)


Nový sedmipatrový kostel ve tvaru houslí otevřen v Číně

Chinese Violin Church China (foto archiv autora)
Chinese Violin Church China (foto archiv autora)

Nový 30 metrů vysoký křesťanský kostel ve tvaru obřích houslí byl postaven v Číně. Sedmipatrová budova má obytné prostory pro kazatele, pokoje pro návštěvníky, knihovnu a školu. Architektura kostela má navodit spojení hudby a křesťanství.


Hlad po evropské kultuře v Číně

Zájem veřejnosti a institucí o umění a literaturu, oproti klesajícímu zájmu v Evropě, je v Asii zřejmě neutuchající. V současné době se do čínštiny překládají všechna díla Johanna Wolfganga von Goethe. V tchajwanském městě Kaohsiung vyrostlo velké kulturní centrum s operou (2.300 míst), symfonickým sálem (2.000 míst), komorním sálem (470 posluchačů) a divadlem (až 1.250 sedadel).

National Kaohsiung Center for the Arts (foto archiv autora)
National Kaohsiung Center for the Arts (foto archiv autora)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat