Osm hrozných. Ennio Morricone v Praze dirigoval svoji hudbu k novému filmu

Skladatel a dirigent Ennio Morricone v pátek na koncertu ve vyprodané pražské O2 areně mimo jiné nabídl hudbu z nového filmu Quentina Tarantina Osm hrozných (The Hateful Eight), za kterou obdržel ocenění Zlatý glóbus udělované zahraničními novináři působícími v Hollywoodu. Během zkoušky na vystoupení s Českým národním symfonickým orchestrem se italský muzikant v Praze dozvěděl, že hudba, kterou s českým orchestrem nahrál, získala nominaci také na cenu Oscar udělovanou na konci února.

Ennio Morricone (foto archiv)
Ennio Morricone (foto archiv)

Přeplněné tribuny Morricone na úvod potěšil hudbou z filmu Nejvyšší nabídka režiséra Giuseppe Tornatoreho, v němž se oscarový herec Geoffrey Rush projde i po Staroměstském náměstí. V programu se vedle muziky z Tarantinova westernu objevily například skladby z filmů Tenkrát na Západě, Hodný, zlý a ošklivý nebo Mise.

Po přestávce na úvod druhé poloviny koncertu zazněly nové skladby Stage Coach to Red a Bestiality z Osmi hrozných, jejichž natáčení se loni v létě v hostivařských studiích Českého národního symfonického orchestru osobně účastnil také Tarantino. V prosinci pak orchestr s Morriconem nahrával znovu přímo v londýnských studiích Abbey Road, tentokrát verzi pro vinylové vydání soundtracku Osmi hrozných.

„Škoda, že nad jevištěm chybí projekční plocha, kam by se promítly záběry z filmu, to by byl teprve zážitek,“ litovala jedna z návštěvnic pátečního pražského koncertu.

Ke konci vystoupení Morricone, který za celou dobu nepromluvil k publiku, nabídl málo uváděnou hudbu ze sovětsko-italského filmu Červený stan z roku 1969, který pojednává o ztroskotání vzducholodě Italia. Koncert se třemi přídavky zakončily ovace vestoje.

Sedmaosmdesátiletý Morricone dnes koncertem v O2 areně odstartoval turné s názvem 60 let v hudbě, na kterém ho vedle Českého národního symfonického orchestru doprovází velký pěvecký sbor a jeho dlouholetá sólistka, sopranistka Susanna Rigacci.

V pražské O2 areně vystoupil slavný skladatel potřetí. Také předchozí dva koncerty byly zcela vyprodány. Na loňském vystoupení v rámci turné s názvem My Life in Music ho ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ocenil cenou Artis Bohemiae Amicis, která je udělována osobám, jenž cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí.

Ennio Morricone (foto archiv)
Ennio Morricone (foto archiv)

Ennio Morricone získal desítky ocenění za svoji filmovou hudbu a byl letos pošesté nominován na Oscara. Slavnou sošku dostal v roce 2007 za celoživotní dílo a předával mu ho herec Clint Eastwood, který se objevil v několika filmech s Morriconeho hudbou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat