Hudební rada ocenila Jiřího Chválu za celoživotní práci

Česká hudební rada (ČHR) ocenila za celoživotní práci a tím i propagaci české hudební kultury sbormistra a pedagoga Jiřího Chválu. Ocenění převezme 8. prosince 2019 v pražském Rudolfinu na koncertu Kühnova dětského sboru. Cenu mu plánuje osobně předat sbormistr, pedagog a muzikolog, člen prezidia České hudební rady Jan Pirner. Novinářům to za radu sdělila Lenka Dohnalová.
Jiří Chvála (foto archiv J. Chvály)

Šestaosmdesátiletý Jiří Chvála se před šedesáti lety stal druhým sbormistrem Kühnova dětského sboru, v jeho čele stojí pak od roku 1967. Navázal na mimořádný odkaz zakladatele sboru Jana Kühna a sbor dovedl na nejprestižnější světová pódia. Spolupracuje s předními osobnostmi hudebního světa, absolvoval řadu turné doma i v zahraničí, realizoval desítky nahrávek a vystupuje na hudebních festivalech. Členové sboru se podílí též na operách, operetách a muzikálech. Pod vedením Chvály zvítězil sbor v řadě mezinárodních pěveckých soutěží. Chvála obdržel letos 20. října v Praze Cenu ministerstva kultury.

Přivedl velké množství dětí k hudebnosti a systematické práci, vychoval velký počet sbormistrů. Jestliže máme u nás kvalitní dětské sbory, je to i reakcí na jeho smysluplnou práci,“ uvádí ve svém zdůvodnění ocenění ČHR.

Česká hudební rada je nevládní organizací a českou sekcí Mezinárodní hudební rady při UNESCO. Sdružuje přes 50 tuzemských organizací a asociací v oblasti hudby. Svou cenu uděluje od roku 1994 a jejími držiteli jsou například dirigenti Jiří Bělohlávek a Jiří Kout, operní režisér David Radok nebo skupina Spirituál kvintet. Současným prezidentem ČHR je Roman Dietz, mimo jiné také ředitel Severočeské filharmonie Teplice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky