Hudební víno? Jak je libo
Říká se, že hudba zušlechťuje mravy. Podle majitelů vinic v Západním Kapsku v Jihoafrické republice, kteří hrají své vinné révě klasickou hudbu, má také moc zušlechťovat víno. „Hodně lidí je skeptických k tomu, co tu děláme, hlavně sousedé,“ přiznává ředitel vinařství De Morgezon Carl van der Merwe.V části vinic ležících nedaleko města Stellenbosch, které je metropolí jihoafrických vinařů, hraje z deseti tlampačů ve dne v noci barokní a klasicistická hudba.
„Hrajeme jen baroko a klasicismus, protože tato hudba má matematický rytmus. Je prokázáno, že zvukové vlny mají pozitivní vliv na živé organismy. Nejde tu ani tak o hudbu, jako hlavně o tyto vlny,“ vysvětluje van der Merwe.
Vinařství De Morgenzon leží v jakémsi amfiteátru tvořeném pahorky a hudba Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta se rozléhá na 55 hektarech.Růst vína je pomalejší a pravidelnější v experimentálním bloku o čtyřech hektarech, kde je hudba slyšet nejvíce. ‚Například odrůda syrah pocházející z tohoto místa je velmi odlišná od té, kterou pěstujeme jinde, má výraznější chuť, jemnější aroma a také má tendenci k mírně nižšímu procentu alkoholu. Jde skutečně o mnohem vyváženější víno,“ říká van der Merwe. Toto „hudební“ víno se až dosud mísilo s ostatní produkcí, ale vinaři je brzy chtějí uvést na trh samostatně.
Všechna vína nyní zrají v ozvučených sklepích, kde jim pouštějí kromě Bacha a Mozarta také díla Georga Friedricha Händela, Josepha Haydna, Jeana-Baptisty Lullyho a Jeana-Phillipa Rameaua. Carl van der Merwe připomíná, že víno je „živoucí bytost, s mnoha bakteriemi, a také na procesu fermentace se podílejí živé bakterie“. Jihoafrická vína jsou střední až vysoké kvality a prodávají se zde za 76 až 250 randů (od 140 do 6700 Kč) láhev. Exportují se do Spojených států a do Evropy, kde stojí lahev od deseti do 20 eur (280 až 560 Kč). Vinařství De Morgenzon koupili jihoafričtí manželé Wendy a Harry Appelbaumovi, kteří milují klasickou hudbu. Harry je též zakladatelem rádia Classic FM. Hudbu své vinné révě začali vyhrávat v roce 2009. Inspirovali je chovatelé dobytka, kteří hrají hudbu kravám, ale také princ Charles, který se přiznal, že rozmlouvá se svými květinami, aby lépe rostly. „Někdy děláme některé věci z toho důvodu, že v ně věříme, a často pak později zjistíme, že to funguje proto, že je to dobře vědecky zdůvodněno,“ konstatuje Carl van der Merwe.
Jeho zaměstnance lze často vidět, jak se pohybují po vinicích se sluchátky a poslouchají si svou vlastní hudbu. „Máme tu hudbu rádi,“ tvrdí přesto jeden z nich. „Dobře se tu pracuje, jde nám všechno lépe od ruky a často máme chuť si skočit,“ dodává.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]