Hudečkův festival se po 11 letech přesunul do Třebíče

Hudební festival, jehož hlavní hvězdou je houslista Václav Hudeček, se po 11 letech přesunul z Moravských Budějovic do Třebíče. Zahajovací koncert bude 31. května 2019 na nádvoří třebíčského zámku. S Hudečkem a jeho hosty se posluchači setkají třikrát. V Moravských Budějovicích zůstane závěrečný koncert 2. června. Podle ředitelky Městského kulturního střediska Třebíč Jaromíry Hanáčkové by se v příštích letech mohly koncerty konat i na dalších místech v regionu.
Václav Hudeček (foto Libor Sváček)

Letos jsme se dohodli na závěrečném koncertu. Jak to bude vypadat v příštích letech, není jasné,“ řekla Nikola Šťastná z moravskobudějvického kulturního střediska. Podle starosty Moravských Budějovic Vlastimila Bařinky byla změna místa festivalu Hudečkovým přáním. „Řekl nám, že už vyčerpal možnosti pro Moravské Budějovice a byl by rád, kdyby mohl vážnou hudbu nabídnout posluchačům i jinde v kraji,“ řekl starosta.

Ve velkém sále moravskobudějovické besedy vystoupí vedle Hudečka mezzosopranistka Jana Hrochová nebo tenorista Luciano Mastro. „Letošní ročník bereme jako nultý, chceme zjistit zájem o něj. Částečně ho přetahujeme z Moravských Budějovic, ale nechceme ho uzavřít jen v Třebíči,“ řekla Hanáčková. Hudeček by podle ní měl zájem koncertovat i v menších vesnických kostelích či zajímavých městech, jako je třeba Polná na Jihlavsku. V plánuje je také rozšířit festival na víc než tři dny a doplnit ho nehudebním programem.

Při zahajovacím koncertu Hvězdy přejí lásce, který se při špatném počasí přesune ze zámeckého nádvoří do divadla Pasáž, vystoupí Hudeček se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů vedenou dirigentem Tomášem Braunerem a s pěvci Peterem Bergerem, Eliškou Zajícovou a Michaelou Katrákovou. Festival rozezní i baziliku svatého Prokopa, ve které bude koncert 1. června. Zazní při něm skvosty barokní hudby i Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho v podání Hudečka a Janáčkova komorního orchestru. „Baziliku už máme vyprodanou. Koncert doplníme barevným osvětlením tak, aby odpovídalo čtyřem ročním obdobím,“ řekla Hanáčková.

Třebíč nazvala festival Svátky hudby s Václavem Hudečkem. Město hostí od roku 2007 také Třebíčský operní festival, jehož patronem je Adam Plachetka, a je také dějištěm některého z koncertů festivalu Concentus Moraviae konaného letos po čtyřiadvacáté.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat