Vítězové mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga se veřejnosti představí sérií koncertů

Vítězové 53. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga, kterou organizuje Český rozhlas, se v čele s absolutním vítězem a českým klavíristou Janem Čmejlou představí široké veřejnosti sérií koncertů, kterou odstartuje společné vystoupení v Rudolfinu. Následně se mladí hudebníci vydají na týdenní turné po Jihočeském kraji.
Jan Čmejla (foto Alena Borlová)

Na koncertě, který se uskuteční v neděli 9. června v pražském Rudolfinu, se kromě Jana Čmejly představí také vítězové ostatních kategorií – violoncellista Syon Najman z Bulharska, polský houslista Wiktor Dziedzic – oba laureáti Concertino Praga 2018 a ruská harfistka Aleksandra Arsenova. Právě harfa se na soutěži Concertino Praga objevuje poprvé.

Mezi dalšími účinkujícími budou dále nositelé druhých cen – klavíristka Eliška Tkadlčíková z České republiky, violoncellistka Mariia Slashcheva z Ruska, bulharská houslistka Lora Markova a harfistka Yelyzaveta Rakovska z Ukrainy. Českou republiku budou na koncertech v jižních Čechách reprezentovat také houslistka Klára Erdingerová a harfista Martin Sadílek, kteří v mezinárodním klání obdrželi čestná uznání. „Je pro mne obrovská radost sledovat mladé interprety a s pýchou si připomínat, že právě zde, v soutěži pořádané Českým rozhlasem, možná začala jejich umělecká kariéra, že zrovna získali svůj první velký titul, který je bude motivovat k dalším skvělým výkonům“, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Mladí hudebníci následně v rámci Jihočeského festivalu Concertino Praga vyrazí na turné po jižních Čechách. „Letošní ročník soutěže Concertino Praga byl  fantastický! Velké hudební osobnosti, vyspělé interpretace, mnoho různých přístupů k povinným skladbám – dva dny plné zábavy, inspirace a kvality,“ zhodnotil letošní ročník porotce Holger Hettinger, vedoucí oddělení hudby na Deutschlandfunk Kultur v Berlíně. Pro posluchače stanice Český rozhlas Vltava bude připraven přímý přenos z vystoupení v Rudolfinu a Jindřichova Hradce, ostatní koncertní vystoupení odvysílá stanice se záznamu.

Termíny koncertů:
  9. června 19.00 – Rudolfinum, Praha
10. června 17.00 – zámek Český Krumlov, Maškarní sál
11. června 17.00 – zámek Bechyně, Vokův sál
12. června 19.00 – Schwarzenberská hrobka, Třeboň
14. června 19.00 – zámek Jindřichův Hradec, Rytířský sál

Speciální doprovodnou akcí Jihočeského festivalu bude vypravení hudebního parního vlaku Concertino Praga, kde vítězové soutěže rozezní své nástroje nejen ve vlaku, ale i na vlakových zastávkách. Speciálně vypravený vlak vyrazí z Jindřichova Hradce v sobotu 15. června v 10:44.

Stejně jako v roce 2018, připravil Český rozhlas pro děti základních škol výchovný koncert, který se bude konat ve čtvrtek 13. června v kapli sv. Máří Magdaleny v Jindřichově Hradci. Koncert připravila a bude moderovat Klára Boudalová, autorka a moderátorka koncertů pro děti, které pořádá Česká filharmonie, a hlavně autorka vynikajících titulů Nebojte se klasiky, audioknih, lákajících děti do světa hudby.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat