Hvězdné tváře MHF Leoše Janáčka 2019

Letošní MHF Leoše Janáčka (28. května – 1. července 2019) nabídne během 31 festivalových dní 33 koncertů a řadu doprovodných akcí v různorodých prostorách Ostravy, Hukvald a dalších 10 okolních měst.
Kristjan Järvi (zdroj Baltic Sun Festival)

Program letošního ročníku nabízí koncerty mimořádných osobností. Světově úspěšní umělci dorazí na festival prezentovat, nejen Janáčkova díla, na co nejvyšší umělecké úrovni. MHF Leoše Janáčka přivítá Orchestre National du Capitole de Toulouse, houslistu Renauda Capuçona, klavíristy Sergeie Babayana, Tomáše Kača, violoncellistu Victora Julien-Laferrièra, dirigenty Kristjana Järviho, Tugana Sokhieva nebo sólisty z Isabelle Faust Trio a další. Řada festivalových osobností se s publikem setká nejen na jevišti, ale také u neformálních debat v Centru Pant.

KRISTJAN JÄRVI
Zahajovací koncert letošního ročníku bude pod taktovkou nejmladšího ze slavné dirigentské rodiny Järviů. Kristjan Järvi získal reputaci jako jeden z nejodvážnějších, nejvíce inovativních hybatelů na scéně klasické hudby.  

„Janáčkova Sinfonietta, Prokofjevův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 a Rachmaninovy Symfonické tance op. 45 – to je program zahajovacího koncertu MHF Leoše Janáčka. Pokud bych neměl rád jen jednu z uvedených skladeb, koncert bych nedirigoval. Všechny jsou totiž úžasné a vlastně si v průběhu jednoho večera nemůžete přát slyšet nic lepšího. Každý z těch autorů je jiný a osobitý, každá skladba unikátní, ale poslechnout si je všechny tři za sebou je jako projít třemi paralelními vesmíry, kdy jeden je lepší a krásnější než ten druhý,“ uvedl Kristjan Järvi.

TOMÁŠ KAČO
Klavírista, skladatel a improvizátor Tomáš Kačo, který z Nového Jičína došel přes do Berklee College of Music v Bostonu až k vyprodanému koncertu v Carnegie Hall.

ORCHESTRE NATIONAL DU CAPITOLE DE TOULOUSE,  TUGAN SOKHIEV, RENAUD CAPUÇON
Konečně v Ostravě přivítáme prestižní filharmoniky z Toulouse, pod vedením jejich ruského šéfdirigenta Tugana Sokhieva a se skvělým sólistou Renaudem Capuçonem.

ISABELLE FAUST TRIO
Tři skvělí sólisté se sešli, aby kompletně provedli autorova klavírní tria. Koncert je festivalová pozvánka k Beethovenovu roku 2020, ale hlavně k neopakovatelnému posluchačskému zážitku.

SEGEI BABAYAN
Jeden z předních klavíristů současnosti přijíždí po osmi letech opět do Ostravy, aby se představil ve zcela originálním programu.

VICTOR JULIEN-LAFERRIÈRE
Nový dirigentský objev a charismatický vítěz violoncellové soutěže Pražského jara vystoupí s Komorní filharmonií Pardubice v jedinečném prostředí odsvěceného kostela sv. Václava v Opavě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat