Ida Kelarová a Čhavorenge budou ve spolupráci s Českou filharmonií pokračovat

Natočení profilové nahrávky romského dětského pěveckého sboru Čhavorenge je vrcholem a zároveň začátkem jeho další spolupráce s Českou filharmonií, započaté společnou letní uměleckou školou.

Čhavorenge, Česká filharmonie – Hradčanské náměstí Praha 2015 (zdroj ČF)

„Může se to brát i tak, že se tím cédéčkem otevřou nové možnosti. Třeba se dostaneme i někam do světa,“ uvedla jazzová zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová. Toto přání se už naplňuje – její letní umělecká škola Romano drom (Romská cesta) se letos odehraje v Rumunsku, kde budou děti z Čhavorenge poznávat tamní komunity a jejich kulturu. Na podzim se plánuje turné na Slovensku, v jednání jsou koncerty v Rakousku a v Belfastu.

Spolupráce České filharmonie a Čhavorenge trvá pět let. Patří k ní téměř čtyři desítky koncertů v pražském Rudolfinu a dalších místech Česka i Slovenska včetně vystoupení při koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Spolupráce ovlivnila životní příběhy desítek romských dětí a mladých lidí. „Je to náročný projekt, ale výsledky člověka nějak nakopnou, že dostane zase novou sílu. Takže neuvažujeme o tom, že by ten projekt měl skončit,“ řekla Kelarová.

Ida Kelarová (zdroj commons.wikimedia.org / foto Barka Fabianova)

CD sboru Čhavorenge, sestaveného z talentovaných dětí ze sociálně vyloučených romských lokalit, a České filharmonie pod vedením Marka Ivanoviće obsahuje dvanáct zpívaných skladeb převážně z autorské dílny současného romského skladatele Desideria Duždy. Doplňují je tradiční romské písně. „Bohužel, pan Bělohlávek již není mezi námi, ale při nahrávání jsem pocítila jeho přítomnost,“ řekla Kelarová.

Vydání CD doprovázejí dva koncerty Čhavorenge a hudebníků z České filharmonie. První se odehraje 26. března v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi a druhý – spojený se křtem CD – o den později v pražském Švandově divadle. Kmotrami CD budou režisérka Alice Nellis a herečka Martha Issová.

Letos v květnu čeká Čhavorenge návrat na Šluknovsko a spolupráce s místními mladými neromskými zpěváky na koncertech ve Varnsdorfu a v Rumburku. Úspěchy i úskalí snahy desítek romských dětí z Čhavorenge dostat se ze sociálně vyloučených lokalit zachycuje dokumentární film režiséra Tomáše Kudrny O čo ide Idě. Vznikl v létě 2015 na východním Slovensku během letní umělecké školy Romano drom a zachycuje její spolupráci s filharmoniky i život v chudých osadách.

„Dětský pěvecký sbor Čhavorenge je prostředím, které děti motivuje, aby se nevzdávaly svých snů a cílů a aby šly za naplněním svého životního příběhu,“ dodala Kelarová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat