Igor Ardašev slaví abrahámoviny

Igor Ardašev (zdroj ceskafilharmonie.cz)

Klavírista Igor Ardašev, který oslaví 2. srpna padesátiny, je jednou z nejvýraznějších osobností mladší generace pianistů. Má za sebou imponující počet úspěšných recitálů i koncertních vystoupení (Evropa, Amerika, Japonsko) a řadu znamenitých nahrávek. K těm nejzajímavějším patří vedle počinů sólistických také snímek čtyřruční verze Janáčkovy předehry Žárlivost, realizovaný ve spolupráci s Rudolfem Firkušným. Čestné místo mezi jeho nahrávkami zaujímá Čajkovského Koncert b moll, dále kompozice Lisztovy, Martinů, Ježkovy, Prokofjevovy, Musorgského a Beethovenovy. Diskografii doplnily i pozoruhodné nahrávky Dvořákových Slovanských tanců a Smetanovy Mé vlasti ve verzi pro čtyřruční klavír, vzniklé ze spolupráce s klavíristovou životní i uměleckou partnerkou Renatou Ardaševovou.

Talent tohoto rodáka z Brna formoval nejprve otec, později byla jeho pedagožkou na konzervatoři i na Janáčkově akademii múzických umění Inessa Janíčková a na mistrovských kurzech pak Paul Badura-Skoda v Rakousku a Rudolf Serkin v USA. Igor Ardašev spolupracoval s komorními soubory i renomovanými orchestry v České republice (Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Brno, Pražská komorní filharmonie) i v zahraničí (Orchestr BBC, Královská liverpoolská filharmonie, Symfonický orchestr Odense). Pravidelně účinkuje na českých i zahraničních festivalech. Získal ocenění na řadě prestižních mezinárodních soutěží.

Opera Plus zveřejnila před časem obsáhlý rozhovor s Igorem Ardaševem, mluvil s ním náš stálý spolupracovník, klavíristův profesní kolega Michal Mašek (rozhovor najdete zde).

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář