Igor Ardašev slaví abrahámoviny

Igor Ardašev (zdroj ceskafilharmonie.cz)

Klavírista Igor Ardašev, který oslaví 2. srpna padesátiny, je jednou z nejvýraznějších osobností mladší generace pianistů. Má za sebou imponující počet úspěšných recitálů i koncertních vystoupení (Evropa, Amerika, Japonsko) a řadu znamenitých nahrávek. K těm nejzajímavějším patří vedle počinů sólistických také snímek čtyřruční verze Janáčkovy předehry Žárlivost, realizovaný ve spolupráci s Rudolfem Firkušným. Čestné místo mezi jeho nahrávkami zaujímá Čajkovského Koncert b moll, dále kompozice Lisztovy, Martinů, Ježkovy, Prokofjevovy, Musorgského a Beethovenovy. Diskografii doplnily i pozoruhodné nahrávky Dvořákových Slovanských tanců a Smetanovy Mé vlasti ve verzi pro čtyřruční klavír, vzniklé ze spolupráce s klavíristovou životní i uměleckou partnerkou Renatou Ardaševovou.

Talent tohoto rodáka z Brna formoval nejprve otec, později byla jeho pedagožkou na konzervatoři i na Janáčkově akademii múzických umění Inessa Janíčková a na mistrovských kurzech pak Paul Badura-Skoda v Rakousku a Rudolf Serkin v USA. Igor Ardašev spolupracoval s komorními soubory i renomovanými orchestry v České republice (Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Brno, Pražská komorní filharmonie) i v zahraničí (Orchestr BBC, Královská liverpoolská filharmonie, Symfonický orchestr Odense). Pravidelně účinkuje na českých i zahraničních festivalech. Získal ocenění na řadě prestižních mezinárodních soutěží.

Opera Plus zveřejnila před časem obsáhlý rozhovor s Igorem Ardaševem, mluvil s ním náš stálý spolupracovník, klavíristův profesní kolega Michal Mašek (rozhovor najdete zde).

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na