Ikoně operní architektury v Sydney hrozí uzavření

Snad nejznámější operní budova na světě – charismatická Sydney Opera House – se potácí v těžkých finančních problémech, které mohou skončit i trvalým ukončením provozu a uzavřením. Nedávno zveřejněná zpráva interního auditu v této instituci uvádí, že její ekonomické problémy jsou tak velké, že již teď nejsou k dispozici peníze na provoz samotného multikulturního komplexu, jehož součástí opera je (mimo jiné scházejí peníze na výplaty uměleckého i provozního personálu). Navíc většina technologií budovy nebyla obnovena od doby jejího dokončení (o budově a podmínkách za kterých vznikala, jsme psali zde). V budově tak celá řada technických zařízení už není použitelná nebo nefunguje vůbec. Celé technologické zázemí vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. Již nyní není možné na repertoár zařadit operní představení, vyžadující obtížnější manipulaci s dekoracemi nebo náročné stavby scény.
Po finančních i technických problémech, které stavbu tohoto snad nejslavnějšího operního domu provázely, se do jeho údržby prakticky neinvestovalo. Australský deník The Daily Telegraph dokonce uvádí: “Australané se od prvního dne rádi chlubí tímto skvostem architektury, ale jen velmi málo dělají proto, aby byl zachován budoucím generacím…”.


Zveřejněná auditorská zpráva o stavu Sydney Opera House dále varuje, že pokud nebude australskou vládou okamžitě uvolněno 800 milionů australských dolarů na obnovu zastaralých a nefunkčních technologií, bude muset být od příští sezóny v budově ukončen operní provoz. Auditorská zpráva doslova uvádí:
“Pokud nebude provedena okamžitá náhrada a rekonstrukce zastaralých technologií, bude další provoz ohrožovat životy návštěvníků a odporovat bezpečnostním a požárním předpisům. V takovém případě doporučujeme budovu uzavřít a provoz v ní ukončit”.


Minulý rok australská vláda plánovala uvolnit 900 milionů australských dolarů na rekonstrukci a zajištění dalšího provozu, ale světová hospodářská krize a personální změny ve vládě vedly k tomu, že tato částka byla z rozpočtu vyškrtnuta. Zvažovanou alternativou je i to, že vláda budovu zprivatizuje. V takovém případě ale není jisté, jestli v ní bude zachován i operní provoz. Pro všechny, kteří tuto budovu vnímají jako novodobou ikonu operní architektury, jsou to v každém případě šokující zprávy.
Zdroj: The Daily Telegraph, internetové informační zdroje

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments