Ikoně operní architektury v Sydney hrozí uzavření

Snad nejznámější operní budova na světě – charismatická Sydney Opera House – se potácí v těžkých finančních problémech, které mohou skončit i trvalým ukončením provozu a uzavřením. Nedávno zveřejněná zpráva interního auditu v této instituci uvádí, že její ekonomické problémy jsou tak velké, že již teď nejsou k dispozici peníze na provoz samotného multikulturního komplexu, jehož součástí opera je (mimo jiné scházejí peníze na výplaty uměleckého i provozního personálu). Navíc většina technologií budovy nebyla obnovena od doby jejího dokončení (o budově a podmínkách za kterých vznikala, jsme psali zde). V budově tak celá řada technických zařízení už není použitelná nebo nefunguje vůbec. Celé technologické zázemí vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. Již nyní není možné na repertoár zařadit operní představení, vyžadující obtížnější manipulaci s dekoracemi nebo náročné stavby scény.
Po finančních i technických problémech, které stavbu tohoto snad nejslavnějšího operního domu provázely, se do jeho údržby prakticky neinvestovalo. Australský deník The Daily Telegraph dokonce uvádí: „Australané se od prvního dne rádi chlubí tímto skvostem architektury, ale jen velmi málo dělají proto, aby byl zachován budoucím generacím…“.


Zveřejněná auditorská zpráva o stavu Sydney Opera House dále varuje, že pokud nebude australskou vládou okamžitě uvolněno 800 milionů australských dolarů na obnovu zastaralých a nefunkčních technologií, bude muset být od příští sezóny v budově ukončen operní provoz. Auditorská zpráva doslova uvádí:
„Pokud nebude provedena okamžitá náhrada a rekonstrukce zastaralých technologií, bude další provoz ohrožovat životy návštěvníků a odporovat bezpečnostním a požárním předpisům. V takovém případě doporučujeme budovu uzavřít a provoz v ní ukončit“.


Minulý rok australská vláda plánovala uvolnit 900 milionů australských dolarů na rekonstrukci a zajištění dalšího provozu, ale světová hospodářská krize a personální změny ve vládě vedly k tomu, že tato částka byla z rozpočtu vyškrtnuta. Zvažovanou alternativou je i to, že vláda budovu zprivatizuje. V takovém případě ale není jisté, jestli v ní bude zachován i operní provoz. Pro všechny, kteří tuto budovu vnímají jako novodobou ikonu operní architektury, jsou to v každém případě šokující zprávy.
Zdroj: The Daily Telegraph, internetové informační zdroje

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (4) “Ikoně operní architektury v Sydney hrozí uzavření

  1. Absolutně šokující zpráva, která se tu objevila. Myslela jsme, že takovou věc umí dopustit jen náš stát (viz odkládané investice do rozpadající se budvy Národního muzea). Byla by to nebetyčná škoda. Doufám, že světové veřejné mínění vyburcuje vládu Austrálie a peníze se najdou.

    Eva

  2. Byla jsem tam loni na komentované prohlídce a nic nebylo v havarijním stavu. Ano provoz a léta byla na interiéru znát, ale že by to bylo nebezpečné jsem si nevšimla. Byla by škoda tuhle budovu uzavřít. Navíc víme, co udělá privatizace s operním provozem – zlikviduje ho.

  3. WOW, tak to je opravdu něco. Snad k tomu nedojde!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Privatuzace tohoto skvostu je ta najhorší varianta pro zničení kultury v ní. Horší by bylo snad jen nechat budovu předělat na Casino…

Komentáře jsou uzavřeny.