Ildar Abdrazakov se chystá na vystoupení v Praze

V pražském Rudolfinu zazpívá 3. března 2019 Ildar Abdrazakov, představitel titulní role v opeře Attila, která měla loni premiéru v La Scale. Slavný ruský basista vystoupí společně se sopranistkou Marinou Šagučovou za doprovodu PKF - Prague Philharmonia vedené Alexanderem Khaindravou. Zazpívají skladby Giuseppe Verdiho, Gioachina Rossiniho, Wolfganga Amadea Mozarta, Sergeje Rachmaninova a Nikolaje Rimského-Korsakova.
Ildar Abdrazakov (foto Sergey Misenko)

Abdrazakov je představitelem titulní role nového nastudování opery Giuseppe Verdiho Attila, kterou milánský operní dům La Scala 7. prosince 2018 slavnostně zahájil novou sezónu. Režisér Davide Livermore vyvolal protesty italských ochránců zvířat svým rozhodnutím využít na scéně živé koně a vysloužil si i obvinění ze znevažování náboženství. Před premiérou demonstrovali před divadlem levicoví aktivisté. Přijetí představení u kritiků však bylo pozitivní.

Dvaačtyřicetiletý rodák z Ufy již v Česku několikrát vystupoval. Například v roce 2015 se v Praze představil jako host sopranistky Anny Netrebko. Spolu s ním v Obecním domě zazpívali další uznávaní sólisté prestižní newyorské Metropolitní opery: ruská mezzosopranistka Jekatěrina Gubanovová a lotyšský tenorista Aleksandrs Antonenko.

Jsem velice rád, že v Česku vystoupím právě letos, kdy se slaví 180. výročí narození Eduarda Nápravníka a zároveň 150 let od začátku jeho působení v Mariinském divadle. Tento český dirigent a skladatel dlouhodobě působil v Rusku a udělal toho hodně pro rozvoj a popularizaci ruské hudby a zejména opery. Pod jeho taktovkou se uskutečnila premiéra mnoha ruských oper, které se záhy rozšířily do celého světa,“ konstatoval Abdrazakov. „Například opera Boris Godunov od Musorgského byla poprvé uvedena pod jeho vedením a shodou okolností bylo nedávno v Paříži uvedeno její nové nastudování, kde jsem si zazpíval titulní roli. Tato role patří k těm nejsložitějším partům basového repertoáru,“ dodal Abdrazakov.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat