Klasická díla filmových tvůrců: Pruské requiem, klavírní koncert a píseň o míru

Festival Film Music Prague pořádá 4. února 2019 na pražském Žofíně benefiční koncert na podporu UNICEF Česká republika, kde zazní koncertní kompozice filmových skladatelů Johna Powella, Howarda Shorea a Johna Williamse v provedení Filharmonie Hradec Králové a Kühnova smíšeného sboru. Sólisty večera budou klavíristka Valentina Lisitsa, Petr Nekoranec a Boris Prýgl, diriguje Christian Schumann.
John Powell (zdroj FB)

Filmová a koncertní hudba nejsou zcela oddělené světy. Čas od času se připomene, že skladatelé oblíbení na koncertních pódiích skládali filmovou hudbu (Benjamin Britten, Erich Wolfgang Korngold, Paul Hindemith, Dimitrij Šostakovič, Leonard Bernstein, Aaron Copland, Philip Glass, z českých osobností Pavel Haas, Svatopluk Havelka, Jan Klusák, Luboš Fišer a mnoho dalších). Naproti tomu koncertní hudba skladatelů, kteří se zapsali do všeobecného povědomí jako filmoví tvůrci, je tlačená do pozadí zájmu soundtracky k oblíbeným filmům. John Powell, Howard Shore a John Williams patří mezi nejvyhledávanější filmové skladatele současnosti a jejich kompozice budou uvedeny na charitativním koncertě v Praze na Žofíně.

Angličan John Powell (*1963) žije od roku 1997 v Los Angeles a proslavil se zejména jako skladatel hudby k animovaným filmům. Český divák si jistě vybaví snímky Slepčí úlet, Shrek, Doba ledová, Happy feet nebo Jak vycvičit draka. Za poslední z nich získal nominaci na Oscara. Jedním z nejnovějších filmů, na kterých spolupracoval, je Solo: A Star Wars Story z roku 2018.

Mezi dokončením hudby k filmům Rio 2 a Jak vycvičit draka 2 v letech 2013 a 2014, si Powell vymohl dovolenou od filmové hudby, aby mimo jiné pracoval na oratoriu k uctění památky obětí první světové války. Tři čtvrtě hodiny trvající skladba na libreto Michaela Petryho nazvaná Pruské requiem (A Prussian Requiem), měla premiéru 6. března 2016 v londýnské Royal Festival Hall, Philharmonia Orchestra dirigoval Jose Serebriera.

V souvislosti s premiérou a návratem ke koncertní hudbě, sdělil Powell novinářům: „Je čas, abych se pokusil najít svůj vlastní hlas ve smyslu čistě hudebním, na rozdíl od svého hlasu ve filmovém kontextu. Uvidíme, zdali jsem schopen vytvořit něco, co bude jedinečné.“ Podotkl, zdali nebude obtížné se neopakovat coby filmový skladatel poté, co v jednom kuse „nastřílel“ okolo padesáti různých filmů. „Pruské requiem pro mě bylo příležitostí osvobodit se od množství zvyků, do kterých jsem upadl.“ V roce 2014 uvedl: „Vše, co mohu udělat, je následovat fetiše svého vkusu. Tudíž to nemusí být něco radikálně nezvyklého či jiného, ale bude to mít, doufejme, osobitou tvář.“

Dílo se soustředí na události v červnu roku 1914, kdy náčelník generálního štábu Helmuth von Moltke trval na rozpoutání válečného konfliktu, přestože císař Vilém II. váhal a nezatracoval možnost vyjednávání s Francií a Ruskem. Skladatel pojal své dílo jako requiem nejen za Prusko, které po válce „zmizelo“ z mapy Evropy, ale za celé 20. století, za oběti války i další řetězec následků, které první světová válka způsobila. Dílo má sice strukturu requiem, ale Powell nepoužil liturgického textu mše za zemřelé. Světské libreto, jehož autorem je Michael Petry, bylo také důvodem, proč byla premiéra Pruského requiem zamítnuta v původně zamýšleném místě konání – Westminsterské katedrále v Londýně, jako „nedostatečně duchovní“.

V pondělí 4. ledna se sólových partů Pruského requiem ujmou nastupující hvězdy operní scény, tenorista Petr Nekoranec a barytonista Boris Prýgl.

Howard Leslie Shore (zdroj pinterest.com)

Kanadský skladatel Howard Leslie Shore (*1946) proslul zejména hudbou k filmovému zpracování Tolkienovy trilogie Pán prstenů, za které získal tři Oscary. Kromě nich je Shore držitelem tří Zlatých globusů (Golden Globe Awards) a čtyř cen Grammy.

Shore napsal operu Moucha (The Fly), založenou na stejnojmenném filmu režiséra Davida Cronenberga z roku 1986. Premiéra díla se konala v pařížském Théâtre du Châtelet v roce 2008 a americká premiéra téhož roku v Los Angeles Opera. Cronenberg operní představení režíroval a orchestr dirigoval Plácido Domingo.

Skladbu Ruin and Memory si objednal Beijing Music Festival. Jedná se o klavírní koncert, který v Pekingu 11. října 2010 premiéroval klavírista Lang Lang s Čínským filharmonickým orchestrem pod taktovkou dirigenta Long Yu. V evropské premiéře na Žofíně přednese tento koncert světoznámá ukrajinská klavíristka Valentina Lisitsa.

John Williams (zdroj pinterest.com)

Na závěr pondělního programu uslyšíme evropskou premiéru skladby Song for World Piece od Johna Williamse (*1932). Tento americký skladatel se proslavil zejména hudbou k filmům: Šumař na střeše, Hvězdné války, Čelisti, Superman, E. T. mimozemšťan, Indiana Jones či Schindlerův seznam.

Williams je držitelem celkem 24 cen Grammy, 7 Filmových cen Britské akademie (British Academy Film Awards), 5 Oscarů (Academy Awards) a 4 Zlaté globusy (Golden Globe Awards). Se svými 51 nominacemi je tak druhým nejnominovanějším tvůrcem hned po Waltu Disneyovi.

Williamsova kompozice Píseň za světový mír (Song for World Piece) vznikla na objednávku v roce 1994. Dílo objednal tehdejší šéfdirigent Bostonských symfoniků, Seiji Ozawa, pro příležitost zahraničního zájezdu orchestru do zemí na pobřeží Tichého oceánu. Rok dokončení skladby vyšel na čtyřicáté výročí konce druhé světové války. To s sebou neslo opětovnou konfrontaci s minulostí svých národů na všech stranách, válečných konfliktů nejen před rokem 1945, kterých se účastnila Amerika, Asie i Tichomoří. Williams na tuto výzvu odpověděl formou jednoduché písně vyjadřující touhu po míru.

Koncert v pondělí 4. února 2019 začíná od 19.00 hodin na Žofíně v Praze. Hraje Filharmonie Hradec Králové, zpívá Kühnův smíšený sbor, řídí dirigent Christian Schumann.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat