Iniciativa „Za kulturu v Moravskoslezském kraji“ podala žalobu na hygieniky

Vznikající iniciativa Za kulturu v Moravskoslezském kraji doručila soudu žalobu na krajské hygieniky proti nařízení, které vydali 17. července. Žádá jeho zrušení pro nedostatečné zdůvodnění a nezákonnost. Iniciativa také spustila petici Za zdravý rozum a chystá se subjekty působící v kulturním průmyslu zformovat pod jednu podpůrnou asociaci.
Tisková konference #zminutynaminutu #zazdravyrozum (zdroj FB)

Ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová už dříve řekla, že kdo se cítí být dotčen na svých právech, se může obrátit na soud, KHS ale nemůže předvídat výsledek soudního řízení.

Hygienici zavedli 17. července omezení kvůli koronavirové pandemii s okamžitou platností, snížili například přípustný počet účastníků hromadných akcí na 100. Opatření podle iniciativy postihla desítky akcí a tisíce lidí a budou mít v kraji značný finanční dopad. Tento týden KHS opatření zmírnila. Povolila znovu akce do 1000 lidí, nařídila ale, že návštěvníci musí mít roušky.

Iniciativa v žalobě uvedla, že po vydání nařízení byl zrušen velký počet kulturních a sportovních akcí v celém kraji s mimořádnými finančními škodami. Připomněla, že se to týkalo všech okresů, včetně Bruntálska, kde bylo nakažených minimum, a kde se nyní opatření rozvolňujíc nejvíc.

„Žaloba poukazuje také na fakt, že omezeny byly pouze kulturní akce, ale shromažďování například v uzavřených prostorech obchodních center omezeno počtem osob nebylo,“ uvedla Karolína Skórková.

Dodala, že zástupci Iniciativy vítají uvolnění opatření a jsou si vědomi, že žaloba se časem může stát bezpředmětnou, pokud například KHS nařízení upraví. „Podanou žalobu nicméně stahovat iniciativa nebude, protože chce docílit toho, aby soud skutečně potvrdil, že napadané nařízení hygieniků bylo neodůvodněné a bylo vyhlášeno protiprávně. Jedině tak bude existovat určitá záruka, že hygienické stanice, potažmo i jiné orgány veřejné správy, budou při vyhlašování svých nařízení postupovat obezřetněji a se společenskou odpovědností,“ uvedla Skórková.

Na vyhlášení reaguje i petice s názvem Za zdravý rozum, kterou mohou podepisovat lidé z celé republiky. Zájemci ji najdou na internetové stránce petice.com. „Cílem je zamezit do budoucna možné opakování nezodpovědného postupu osob, které svými nařízeními mohou negativně ovlivnit životy tisíců lidí kdekoliv v ČR,“ uvedla Skórková.

0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments