Inscenátoři nového pražského Macbetha slibují představení, zbavené teatrality

Poslední operní premiérou Národního divadla v sezoně 2014/2015 bude 11. června v pražské Státní opeře Macbeth Giuseppa Verdiho podle stejnojmenného díla Williama Shakespeara. Příběhu o bezuzdné ctižádosti, nezřízené touze po moci a záhadné věštbě se ujal slovenský režisér působící v České republice Martin Čičvák.

„V naší snaze ze všeho nejvíc spatřuji potřebu zbavit se teatrality. Protože v okamžiku, když divadlo začne páchnout divadlem, je po divadle,“ prohlásil dnes při předpremiérové besedě režisér Čičvák.

V hudebním nastudování dirigenta Jiřího Štrunce vystoupí v titulní roli bulharský barytonista Anton Keremidtčev v alternaci s Martinem Bártou. V příští sezoně k nim přibude Richard Haan. Role tvrdé Lady Macbeth byla svěřena Andě-Louise Bogze, se kterou bude alternovat slovenská sopranistka Jolana Fogašová.

„Role Lady Macbeth je psychologicky velmi zajímavá, nejde jen o to zlo ve dvou lidech. Mají v sobě hnací motor po moci, ale zároveň jsou nešťastní a neunesou zlo, do kterého se nechali vlákat,“ uvedla Fogašová.

Libreto Francesca Marii Piaveho důsledně respektuje dramatickou linii. V Macbethovi Verdi zahájil cestu k hudebnímu dramatu, v němž je zpěv podřízen dramatické situaci a odráží psychologii a vnitřní pocity postav a v němž je dramatický obsah mnohem důležitější než krásný zpěv. „Stejně jako Shakespeare vytvořil i Verdi dílo maximálně stručné, plné krátkých scén, které jsou však naplněny intenzitou hudebně-dramatického výrazu. Svou první verzi z roku 1847 Verdi přepracoval, což dělal jenom u oper, které měl velmi rád,“ zdůrazňuje dirigent Jiří Štrunc.

Opera se po premiéře 14. března 1847 v Teatro alla Pergola ve Florencii, kde se při premiéře dočkala 27 opon, vydala po Evropě. Byla s úspěchem hrána až do roku 1865, kdy Verdi dílo zásadně přepracoval pro pařížské uvedení v Théâtre-Lyrique. Tuzemská premiéra se uskutečnila v roce 1935 v tehdejším Novém německém divadle (dnešní Státní opera). Nová operní sezona 2015/2016 začne na scéně Státní opery letos 21. srpna Bizetovou Carmen. Představení bude debutem kanadské mezzosopranistky Mireille Lebel.

Foto Pavel Horník

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments