Sasha Waltz zahájila Tanec Praha

Představením Impromptus, které vytvořila výrazná německá choreografka Sasha Waltz na sérii stejnojmenných opusů Franze Schuberta, začal dnes hlavní program festivalu Tanec Praha. Na rozdíl od svých dřívějších velkolepých a expresivních choreografií v něm autorka vychází především z hudby, jež jí umožňuje rozvinout taneční dialogy i skupinové výstupy dotýkající se existenciálních otázek lidského života, zranitelnosti a krásy lidského těla. I tak ale viděli diváci na tuzemské poměry velkorysou divadelní podívanou, v níž tanec na scéně doprovázela živá hudba i zpěv.Soubor Sasha Waltz & Guests se na festival Tanec Praha vrátil po dvaceti letech. „Sashu Waltz jsme pro Tanec Praha objevili těsně předtím, než se stala světovou hvězdou. Na festivalu hostovala v roce 1994 s inscenací Travelogue I – Twenty to Eight, která ji vynesla na piedestal evropské scény,“ řekla před festivalem jeho zakladatelka Yvona Kreuzmannová.

Toto dílo Waltz vytvořila v roce 1993, kdy založila spolu s Jochenem Sandingem v Berlíně svůj soubor. Od té doby soubor spolupracoval s více než 250 umělci či soubory z 25 zemí, kteří coby „hosté“ spolupracovali na 80 produkcích, projektech či filmech. Travelogue I – Twenty to Eight je stále součástí dvacítky titulů, které má soubor na repertoáru. Japonská tanečnice Takako Suzuki v něm účinkuje dodnes. Slavné představení uvede soubor 15. června v Plzni, kde jím zahájí tamní program festivalu Tanec Praha.

Impromptus představuje novou etapu v tvorbě slavné osobnosti současného tance. Po prvním desetiletí experimentů v oblasti tanečního divadla se vydala Waltzová k lyrické poloze své tvorby a rozhodla se inspirovat klasickými hudebními díly. Nadchly ji písně a klavírní skladby Franze Schuberta včetně proslulé série Impromptus.

Spolutvůrci scénického tvaru se stali mimořádně disponovaní tanečníci, výrazná je také scénografie s barvami, vodou a v čase představení vznikající kresbou i světelný design. Tanec, stejně jako hudba, přivádí diváky do stavů plných emocí a snaží se o strhující, odhalující, manipulativní a v konečném důsledku povznášející vystižení samé podstaty různých aspektů lidskosti.

Dvaapadesátiletá Sasha Waltz patří k nejvýraznějším umělcům současnosti nejen v oblasti současného tance. Taneční odborníci soudí, že v Německu převzala pomyslný choreografický trůn po slavné Pině Bausc.

Foto Sebastian Bolesch

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky