International Shakuhachi Festival Prague propojí tradiční japonskou hudbu s klasikou i jazzem

Ve dnech 9.-13. září proběhne v Praze 13. ročník International Shakuhachi Festival Prague. Na Festivalu se setká mezinárodní komunita hráčů na japonskou flétnu shakuhachi a další japonské nástroje. Letošní ročník přinese kromě tradiční japonské a buddhistické duchovní hudby i šest světových premiér, nebo fúzi tradiční japonské hudby s jazzovým pojetím. V rámci festivalu se uskuteční i speciální workshop o výrobě samotné flétny shakuhachi a série přednášek ve spolupráci s hudební fakultou AMU.

Akihito Obama a Orchestr BERG - International Shakuhachi Festival Prague 2021 (foto ISFP)
Akihito Obama a Orchestr BERG – International Shakuhachi Festival Prague 2021 (foto ISFP)

Třináctý ročník International Shakuhachi Festival Prague přivede do Prahy lektory, skladatele i hráče na tradiční japonskou flétnu shakuhachi z Japonska, USA, Velké Británie i kontinentální Evropy. Na devíti koncertech a více než čtyřiceti výukových setkáních se představí světoví mistři jako Dozan Fujiwara, Akihito Obama, Naoko Kikuchi, nebo John Kaizan Neptune. V rámci festivalu proběhne i série dvanácti přednášek ve spolupráci s hudební fakultou AMU na téma “Kompozice pro regionální nástroje”. Hlavním řečníkem symposia bude úspěšný současný skladatel Dai Fujikura žijící v Londýně.

Ředitel festivalu Marek Kimej Matvija říká: “Na našem festivalu je unikátní, že všichni pozvaní lektoři jsou zároveň aktivní hráči a hvězdy svého oboru. To přitahuje účastníky z celého světa. Je to jako kdybyste si mohli objednat hodiny zpěvu přímo s Plácido Domingem, i když jste třeba úplný začátečník. Účastníkům i divákům se snažíme nabídnout špičkovou uměleckou i dramaturgickou úroveň. I proto jsme se etablovali ve světové komunitě japonské hudby.”

John Kaizan Neptune a Trio Romanovská Tichý Hrubý - International Shakuhachi Festival Prague 2021 (foto ISFP)
John Kaizan Neptune a Trio Romanovská Tichý Hrubý – International Shakuhachi Festival Prague 2021 (foto ISFP)

I nadcházející ročník festivalu bude ve znamení propojování tradiční japonské hudby s dalšími žánry. Jako v minulých letech se uměleckým partnerem festivalu stane orchestr Berg a letos i jazzová skupina Stratocluster Iana Mikysky. Pozvání ke spolupráci s japonskými mistry přijaly i cembalistka Monika Knoblochová, zpěvačka Annabelle Plum a akordeonistka Žaneta Vítová. V průběhu festivalu tak budou moci návštěvníci vyslechnout od sólových přes souborová až po velká orchestrální vystoupení.

International Shakuhachi Festival Prague 2021 nabídne 9 koncertních vystoupení, 40 výukových setkání hry na shakuhachi a symposium 12 přednášek. Celý festival se bude odehrávat v prostorách pražské HAMU, Kina Ponrepo, kostela sv. Vavřince pod Petřínem, Divadle Archa, nebo v Klášteře sv. Anežky České.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments