Radioservis vydává unikátní nahrávky Soni Červené k Mahlerovu jubileu z roku 1960

Mahlerovský recitál Soni Červené přináší hned několik unikátů. Předně zpřístupňuje vzácné záznamy, pořízené u příležitosti 100. výročí narození Gustava Mahlera, kdy byla jakákoli příležitost slyšet hudbu tohoto génia ještě neobvyklá, výjimečná a doslova objevná. CD vychází skoro na rok přesně šedesát let od vzniku nahrávek, tedy od onoho jubilejního roku 1960.

CD: Gustav Mahler/Soňa Červená (foto Radioservis)
CD: Gustav Mahler/Soňa Červená (foto Radioservis)

Nadto jde o dokument z jediného období pěveckého setkávání Soni Červené s díly Gustava Mahlera – žádné jiné nahrávky nenabízejí možnost doteku těchto dvou velkých osobností klasické hudby, narozených v naší zemi. A konečně dva další unikáty – recitálové CD je sestavené pouze z kantátové tvorby a z nahrávek, které dosud nebyly nikdy běžně dostupné.

Soňa Červená se s Mahlerovou tvorbou setkala v Jihlavě, pod vedením dirigenta Václava Neumanna při nastudování Písní potulného tovaryše. Po premiéře 18. září 1954 následovalo provedení ve Znojmě s týmž dirigentem a opět s Orchestrem kraje Brněnského 30. září 1954 a další v Plzni s Orchestrálním sdružením Svazu zaměstnanců školství a dirigentem Bohumírem Liškou 28. února 1957.

Nová mahlerovská příležitost nastala Soně Červené po ukončení sedmiletého operního svazku s brněnskou operou a po četném hostování v Praze až během angažmá ve Státní opeře v Berlíně. Po řadě nových operních úloh a koncertních zkušeností pozval Soňu Červenou dirigent Harold Byrns k nastudování altového partu v Mahlerově Symfonii č. 3. V době jejího koncertního provedení v prostorách Komické opery 19. ledna 1960 již ale studovala také altový part v Písni o zemi pro dirigenta Rolfa Kleinerta.

S ním pak v únoru 1960 zpívala v Písni o zemi v rozhlasovém studiu (záznam na tomto CD) a při koncertu v berlínském sále Metropol 29. února 1960. Rok 100. výročí narození Gustava Mahlera přinesl Soně Červené v Berlíně rovněž návrat k mahlerovskému písňovému repertoáru – jednak při společných koncertech s Peterem Schreierem za doprovodu Hanse Richtera 7. července 1960 a 15. prosince 1960, jednak při provedení Písní o mrtvých dětech v Lipsku 1. října 1960 pod Hermannem Scherchenem. Scherchen poté využil přítomnosti Soni Červené v Lipsku rovněž pro altový part v Mahlerově Symfonii č. 3 (nahrávky z obou vystoupení s Hermannem Scherchenem najdete na CD).

Soňa Červená (foto ČTK)

Gustav Mahler – Soňa Červená
Symfonie č. 3 d moll – IV. „O Mensch! Gib Acht!“ Sehr langsam. Misterioso
Rundfunk-Sinfonieorchester Leipzig
Dirigent Hermann Scherchen

Kindertotenlieder / Písně o mrtvých dětech
Rundfunk-Sinfonieorchester Leipzig
Dirigent Hermann Scherchen

Das Lied von der Erde / Píseň o zemi – II. Der Einsame im Herbst, IV. Von der Schönheit, VI. Der Abschied
Rundfunk-Sinfinieorchester Berlin
Dirigent Rolf Kleinert

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments