Ondřej Soukup získal Zlatou cenu OSA za rok 2020, Soňa Červená byla oceněna za šíření české hudby

Ochranný svaz autorský (OSA) vyhlásil vítěze 16. ročníku Výročních cen OSA za rok 2020. Zlatou cenu OSA obdržel Ondřej Soukup, do Zlatého fondu OSA byla zapsána skladba Jiřího Suchého Pramínek vlasů a skladatel Ladislav Štaidl in memoriam. Cena za propagaci a šíření české hudby byla udělena operní pěvkyni Soně Červené. V oblasti vážné hudby je Nejúspěšnějším skladatelem Jan Zástěra, který zároveň složil cyklus České nebe na texty básnířky Marie Dolistové, a byl oceněn i v kategorii Vážná skladba roku. Marek Ztracený získal hned dvě ocenění – Nejúspěšnější skladatel populární hudby a Nejúspěšnější textař. Z důvodu probíhající pandemie koronaviru se bohužel nekonal slavnostní večer za účasti diváků.

Soňa Červená - Výroční ceny OSA za rok 2020 (foto Lucie Levá)
Soňa Červená – Výroční ceny OSA za rok 2020 (foto Lucie Levá)

Ceny OSA oceňují úspěšné hudební skladatele, textaře a nakladatele a vycházejí ze statistik OSA. Dle pravidel zahrnují skladby a autory, kteří poprvé v posledních dvou letech zaznamenali mimořádný úspěch ve vysílání rozhlasu a TV, v koncertním provedení, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích hudby, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA. Kategorie, které nejsou uděleny na základě dat, ale rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby. Ceny byly rozdány ve 14 kategoriích.

Petr Lexa a Soňa Vetchá si kromě ocenění Nejúspěšnější mladý autor v oblasti populární a vážné hudby odnesli navíc ještě šek v hodnotě 50 tis. Kč na svou novou tvorbu. Vladimír Suchý a Jiří Trtík se stali Nejúspěšnějšími autory v zahraničí. A-Tempo Verlag spol. s r. o. bylo Nejúspěšnějším nakladatelem. „Česká hudba žije a udržuje si svoji kvalitu. To je hlavní zpráva z udílení Výročních cen OSA za rok 2020. Letos je vítězem tak trochu každý autor, který i v této nelehké době nachází motivaci pro svoji další práci. Věřím a doufám, že v českém éteru uslyšíme stále více české a nové hudby. Zaslouží si to,“ říká Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Letošní předávání Výročních cen OSA bylo v souvislosti s pandemickými omezeními koncipováno jako odkaz na hudební pořady z 90. let. Do virtuálního studia, které výtvarně navrhl grafik Kakalík, byli jednotlivě pozváni letošní laureáti. „S Kakalíkem jsme spolupracovali již v minulosti na legendárních pořadech Baráž TV Óčko. Zvláštností pak byly návštěvy autorů oceněných rozhodnutím dozorčí rady. Mimo virtuální studio vystavěné v kulturním paláci Vzlet jsme vyrazili za Ondřejem Soukupem, který obdržel Zlatou cenu OSA, do jeho vinohradského studia, za Jiřím Suchým, jehož skladba Pramínek vlasů byla zapsána do Zlatého fondu OSA, do divadla Semafor a v neposlední řadě za Soňou Červenou, které jsme přivezli Cenu za propagaci a šíření české hudby, na Novou scénu Národního divadla,“ uvedl k pojetí Výročních cen OSA Ondřej Cihlář z divadla VOSTO5, který se opět společně s Petrem Prokopem ujal moderace a dramaturgie. Výsledný pořad je možné shlédnout je možné zhlédnout dnes od 20:00 v iVysílání ČT a 24. června 2021 od 20:00 na televizi Óčko Star.

Ondřej Soukup - Výroční ceny OSA za rok 2020 (foto Petr Klapper)
Ondřej Soukup – Výroční ceny OSA za rok 2020 (foto Petr Klapper)

Ocenění 16. ročníku Výročních cen OSA:
Zlatá cena OSA: Ondřej Soukup
Zlatý fond OSA – autor: Ladislav Štaidl
Zlatý fond OSA – skladba: Pramínek vlasů (hudba a text: Jiří Suchý)
Cena za propagaci a šíření české hudby: Soňa Červená
Populární skladba roku: Srdce nehasnou – hudba a text: Richard Krajčo, Petr Harazin
Vážná skladba roku: České nebe – hudba: Jan Zástěra, text: Marie Dolistová
Nejúspěšnější skladatel populární hudby: Marek Ztracený
Nejúspěšnější textař: Marek Ztracený
Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Jan Zástěra
Nejúspěšnější nakladatel: A-Tempo Verlag spol. s r. o.
Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Petr Lexa
Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Soňa Vetchá
Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí: Jiří Trtík
Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí: Vladimír Suchý
Koncert roku: cena neudělena

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments