Italské baroko oživí kostel sv. Ducha v Ostravě

Letní chrámovou atmosféru kostela sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu rozezní soubor starých nástrojů Concerto Aventino s flétnistkou Michalou Roubalovou. Ve středu 2. srpna 2023 od 18:00 hodin provedou barokní sonáty a toccaty Manciniho, Kerlla či Corelliho.
Concerto Aventino (zdroj Svatováclavský hudební festival)
Concerto Aventino (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Koncert Hudebních výletů AFFETTO PEREGRINO představí především italské autory, jejichž díla byla oblíbena v Londýně kolem roku 1720 – ať již díky jejich místnímu uměleckému působení (Mancini, Sammartini, Finger) nebo skladbám zde vydaným tiskem (flétnová transkripce Corelliho známého díla La Folia). Forma sonáty byla v té době především pokusem o „redukci“ operního virtuózního stylu do instrumentální podoby. Na to odkazuje Hasseho Cantata per flauto, která je zároveň jediným autorovým opusem pro zobcovou flétnu (Hasse byl jinak především operním autorem). Zajímavým dokladem „hudební peregrinace“ je osud a tvorba Gottfrieda Fingera. Rodák z Olomouce po několika zastávkách působil dlouhou dobu v Londýně, kde se mj. živil pořizováním transkripcí houslové literatury pro zobcovou flétnu.

Soubor Concerto Aventino se zaměřuje na provozování evropské hudby 15. až 18. století na dobové nástroje vznikl v roce 2009. V popředí zájmu ansámblu je uvádění programů a projektů, které odhalují mnohdy méně známou tvář evropské hudby od konce středověku po baroko. Od roku 2009 vytvořil soubor Concerto Aventino řadu projektů, zaměřených na klíčové momenty vývoje evropského baroka a renesance: „European connections“ (orchestrální hudba J. F. Rebela, G. Muffata a J. D. Zelenky), „Vivaldi revisited“ (s obsazením pouze ženských hlasů) a další.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments