Italské operní scény pomáhají vládě koupit Verdiho vilu

Operní scény v Itálii se spojily, aby vládě coby součást národního kulturního dědictví pomohly koupit vilu v regionu Emilia-Romagna, v níž padesát let žil skladatel Giuseppe Verdi. Do poloviny června zařadily do svého repertoáru koncerty věnované Verdimu, včetně jeho slavných oper, jako je La Traviata, Aida nebo Otello. Výnosy budou určené na odkup vily.

Vila Giuseppe Verdiho (zdroj Villa Giuseppe Verdi)
Vila Giuseppe Verdiho (zdroj Villa Giuseppe Verdi)

Vila Giuseppe Verdiho se nachází nedaleko městečka Busseto. Na prodej je od loňského října kvůli dlouholetým sporům mezi dědici. Verdi dům postavil v roce 1848 na pozemku, který mu patřil. Původně ho obývali jeho rodiče, ale v roce 1851 se do něho nastěhoval se svojí druhou manželkou Giuseppinou Strepponi a žil v něm až do své smrti v roce 1901. Nyní ho vlastní čtyři sourozenci z rodiny Carrara Verdi, potomci Marie Filomeny Verdi, skladatelovy mladší sestřenice, kterou se Strepponi vychovali jako vlastní dceru.

Vila se bude prodávat v aukci a odhaduje se, že její vyvolávací cena bude 30 milionů eur (714 milionů korun). Stát bude mít ovšem v dražbě zvýhodněné postavení. Vláda na nákup nemovitosti, kterou chce využívat jako muzeum, v letošním rozpočtu vyčlenila 20 milionů eur. Potřebuje podporu operních domů, aby mohla projekt uskutečnit.

Italský ministr kultury Gennaro Sangiuliano řekl, že je “povinností republiky ctít Verdiho památku”. Připomněl, že Verdi spolu třeba Giuseppem Garibaldim patří k předním osobnostem risorgimenta, italského sjednocení. Řekl, že osud Verdiho vily byl jedním z prvních úkolů, které se rozhodl řešit po nástupu do funkce loni na podzim. “Nikdy jsem ani na chvilku nepochyboval o tom, že by ji měl získat stát,” uvedl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments