Italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let

Ve věku 96 let dnes zemřel italský režisér Franco Zeffirelli. Agentuře AP to sdělil jeho syn Luciano. Režisér a bývalý senátor známý operami a filmovou či televizní tvorbou se proslavil zejména adaptacemi Shakespearových děl, ale také moderním pojetím klasických oper. V roce 2004 mu Británie udělila čestný rytířský titul.
Franco Zeffirelli (foto Pascal Baril)

Zefffirelliho syn Luciano uvedl, že jeho otec skonal doma. “Chvíli trpěl, ale odešel klidně,” řekl. Zeffirelli těšil diváky po celém světě svou romantickou vizí a často extravagantními inscenacemi, nejslavnější je jeho filmovém ztvárnění Romea a Julie a vícedílný výpravný film Ježíš Nazaretský. S velkou pružností tvořil také klasiku pro nejznámější opery na světě, od milánské La Scaly až po Metropolitní v New Yorku, a divadelní hry pro londýnské a italské scény.

Jeden z nejplodnějších italských režisérů se jednou přirovnal k sultánovi se třemi harémy: filmem, divadlem a operou. “Nejsem filmový režisér. Jsem režisér, který používá různé nástroje k vyjádření svých snů a svých příběhů,” řekl Zeffirelli v rozhovoru s agenturou AP v listopadu 2006.

Rodák z Florencie se původně jmenoval Gianfranco Corsi. Studoval architekturu a umění, ale více byl okouzlen divadlem. Po válce začal jako divadelní herec a návrhář výpravy u Luchina Viscontiho. Od roku 1950 působil jako divadelní režisér doma i v zahraničí. Oslavované jsou zejména jeho filmové adaptace Shakespearových her z 60. let – například Zkrocení zlé ženy či Romeo a Julie.

V letech 1994 až 2001 zasedal v Senátu italského parlamentu za Katánii a v roce 1999 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převzal cenu za mimořádný přínos světovému filmu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat