Ivan Hrozný Gergijev se ještě do konce sezony objeví v Rudolfinu

Na mimořádném koncertu 13. června v pražském Rudolfinu povede Českou filharmonii slavný ruský dirigent Valerij Gergijev, v hudebních kruzích přezdívaný Car nebo Ivan Hrozný. Jedna z největších dirigentských hvězd současnosti bude s Českou filharmonií spolupracovat poprvé. Zazní výhradně ruský program složený z děl Čajkovského, Rachmaninova a Musorgského. Stejný repertoár Česká filharmonie s Gergijevem provede o den později v Itálii na Ravenna FestivaluVe Dvořákově síni Rudolfina zazní suita z baletu Labutí jezero od Čajkovského a Musorgského Obrázky z výstavy. V Rachmaninově Klavírním koncertu č. 2 c moll se představí korejská klavíristka Jol Um-son.

O Valerije Gergijeva, skutečnou ikonu klasické hudby, jsme usilovali velmi dlouho. Přál bych si, aby se náš společný koncert stal jednou z nejvýznamnějších událostí letošní kulturní sezony. Gergijeva si jistě nenechají ujít znalci, ale pozval bych i ty, kdo jsou zvědaví na to, jak lze řídit orchestr obyčejným zubním párátkem,” uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Fenomenální dirigent ruského původu spolupracuje s významnými světovými tělesy. Od konce osmdesátých let minulého století vede Mariinské divadlo i jeho orchestr. Od roku 1995 byl hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie a posléze zde byl jmenován i hudebním ředitelem. Několik let hostoval jako hlavní dirigent Metropolitní opery v New Yorku. Od počátku roku 2007 je šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru. V hudebních kruzích ho vzhledem k jeho démonickému pohledu, exotickému původu, strhujícímu charisma, živočišně nervnímu přístupu k hudbě i absolutnímu ponoru do díla přezdívají Ivan Hrozný. Zajímavostí je, že s orchestry příliš nezkouší a řídí je s pomocí zubního párátka.

V Praze i bývalém Československu se Gergijev představil již několikrát. V letech 2002 a 2007 vystoupil na dnes již neexistujícím festivalu Pražský podzim. Blízký přítel dirigenta Zdeňka Mácala začátkem osmdesátých let přednesl v Olomouci s Moravskou filharmonií První symfonii Antonína Dvořáka a v roce 1981 řídil v Praze rozhlasové symfoniky.

Valerij Abisalovič Gergijev se narodil 2. května 1953 v Moskvě, oba jeho rodiče jsou ale Osetinci. Gergijev strávil velkou část svého mládí na Kavkaze, kde navštěvoval hudební školu v severoosetském hlavním městě Vladikavkazu (tehdy Ordžonikidze). Na klavír začal hrát až na střední škole, poté v letech 1972-1977 studoval na petrohradské konzervatoři. Dirigent se občas vyjadřuje i k politickým otázkám, které jsou spojené zejména s Kavkazem, kde vyrůstal.

Foto Igor Modic/Delo

Napsat komentář