O názvu je konečně rozhodnuto: v Plzni bude Nové divadlo

Budované divadlo v Plzni ponese název Nové divadlo. Nebude tak pojmenováno po herci a plzeňském rodákovi Miroslavu Horníčkovi, což v petici žádalo více než jedenáct tisíc občanů, ale ani po bývalém prezidentu republiky Václavu Havlovi, jak dlouhodobě prosazoval primátor města Martin Baxa (ODS). Zastupitelé dnes nový název schválili bez větší diskuze, pro bylo třicet šest z nich, tři se hlasování zdrželi, nikdo se proti návrhu nepostavil. Stavba divadla, které se má otevřít začátkem září, vyjde na téměř miliardu korun.Všichni už se s tím, že jde o nové divadlo sžili, trvám na tom, abychom takový název zachovali,” uvedla například před hlasováním náměstkyně primátora pro oblast kultury Eva Herinková (ČSSD).

Zastupitelé tak nakonec svým rozhodnutím nevyslyšeli hlas více než jedenácti tisíc lidí, kteří podepsali petici za pojmenování divadla po Miroslavu Horníčkovi. O té je informoval před hlasováním organizátor petice Martin Marek. „Takto velká petice v historii našeho města tu ještě nebyla, pomineme-li nedávné referendum (ke stavbě obřího obchodního domu). „Zvažovali jsme, že bychom sem vzali transparenty, dali to najevo výrazněji, ale zdálo se nám, že byste měli mít důstojný prostor, zda se má divadlo jmenovat po významné plzeňské osobnosti,” uvedl Marek. Petice nebyla pro zastupitele právně závazná.

Občané žádali pojmenování po plzeňském rodákovi i proto, že své divadlo Miroslav Horníček ještě nedávno v Plzni měl, ale bylo zbouráno v roce 2012 spolu s Domem kultury Inwest, na jehož místě mělo stát obří nákupní centrum. Podpisy se sbíraly od 25. listopadu 2013.

Dlouhodobě jsem prosazoval, aby se nové divadlo jmenovalo po Václavu Havlovi. Nakonec se ale přikláním k tomu, aby mělo název neutrální Nové divadlo,” řekl v týdnu Baxa. Po Havlovi nebo Horníčkovi by se mohly jmenovat některé prostory v Novém divadle, například foyer Václava Havla nebo sál Miroslava Horníčka.

Někteří zastupitelé už dříve navrhli, aby se po Václavu Havlovi jmenovala kulturní továrna budovaná v bývalém pivovaru Světovar.
***

Plzeň prosadila odvolání náměstka Petr Runda

Plzeň zatím neuhradí dodavateli stavby nového divadla za téměř jednu miliardu zvýšení ceny o dvacet jedna celých šest milionu korun za takzvané vícepráce. Zastupitelé dále odmítli posun zkušebního provozu divadla z původního 30. dubna na 16. června. Opozice (TOP 09 a Občané.cz) v této souvislosti prosadila odvolání primátorova náměstka Petra Runda (ODS), zodpovědného za investice. Jednání zastupitelů provázely neustálé výtky městské radě, tedy koalici ODS a ČSSD, která údajně už delší dobu nefunguje, což ochromuje fungování města. ČSSD připustila, že má k Rundovi nedůvěru.ODS vyjádřila Rundovi podporu a na protest proti hlasování opustila sál. Ze dvaceti sedmi zbylých platných hlasů bylo dvacet pět zastupitelů pro Rundovo odvolání.

Dodavatelská firma Hochtief napsala radnici dopis, že pokud nebude do 15. února uzavřený dodatek ke smlouvě, negarantuje termín dokončení stavby v termínu. Divadlo, které se má veřejnosti otevřít letos 2. září, je přitom hlavní stavbou prestižního projektu Evropské hlavní město kultury, jímž se Plzeň stane příští rok.

Samotné neuzavření dodatku by nemělo být důvodem k zastavení stavby, pokud jsou veškeré vícepráce už hotové, takže to netvoří překážku ze strany města,” řekl právník města Dominik Tomášek. S tím souhlasil i zástupce externí právní kanceláře David Dvořák z MT Legal. Jeho kolega Tomáš Machurek to ale nevyloučil. Hochtief má zpracovanou vlastní právní analýzu a další postup městu oznámí.

Jako důvod neschválení víceprací v objemu dvacet jedna celých šest milionu korun uvedla opozice (Občané.cz, TOP 09 a KSČM) to, že materiály a navrhovaná usnesení o stavbě divadla předkládaná zastupitelům byla velmi nepřehledná, složitá a nedávala možnost veřejné kontroly.

Byla tu celá řada situací, kdy se pan Rund ukázal jako nedůvěryhodný člověk a politik a neměl by reprezentovat město Plzeň. A pokud jde o tu věcnou stránku, není možné, aby sedm měsíců do voleb byla zablokována jednání rady, tedy aby koaliční partner v zásadě hlasoval proti tomu, co náměstek (Rund) předkládá. Město musí nějak fungovat,” řekl Ludvík Rösch z Občanů.cz.

Na dnešním jednání zaznělo, že koaliční ČSSD nechce schvalovat Rundovy body při jednání rady. „Tato koalice není funkční a jakýsi špunt, který tomu brání, jak jsme pochopili, je osoba pana Runda,” uvedl Rösch. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD a ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého vůči Rundovi trvá nedůvěra. „Nejsme schopni garantovat podporu pro všechny jeho materiály,” řekl. ČSSD hlasovala jednomyslně pro náměstkovo odvolání.

Považuji to za výrazné porušení koaliční smlouvy,” řekl po hlasování předseda klubu ODS Robert Houdek.

Až doteď jsem dělal s nejlepším vědomím a svědomím to nejlepší pro město,” uvedl Rund na svoji obhajobu.

Rund už předložil návrh na proplacení víceprací ve výši celkem čtyřicet milionů korun loni v listopadu. Argumentoval dražší divadelní technologií podle nových norem a většími výdaji za zemní práce. Zastupitelé tehdy po šestihodinové debatě schválili proplatit osmnáct milionů korun. Dnes k tomu odhlasovali jedna celá dva milionu korun navíc.

I když jste rozhodli o zastropování konečné ceny, chci připomenout, že stavba byla vysoutěžená s velmi příznivou cenou (osm set osmnáct milionů korun bez DPH). Ve finále by vícepráce tvořily do pěti procent, což jak vidím v Praze je velmi korektní částka,” řekl šéf Národního divadla v Praze a exředitel plzeňské scény Jan Burian, který na stavbu dohlíží.

Foto archiv, Jan Dvořák

Napsat komentář