Ivan Klánský & His Master’s Boys

Ivan Klánský a synové (zdroj ČF)

Jak jsem psal u příležitosti koncertu z Chopinových děl pořádaných k 70. výročí narození Ivana Klánského, jeho život mi připomíná Strom života, popisovaný v Hebrejské bibli v první knize Genesis. Pod plodivou sílou kořenů, kmene, koruny, mízy, květů i plodů lze najít rovněž lásku. Plody jubilantových aktivit neustále rostou a důkazem byl i včerejší koncert. Tentokrát se jednalo o plody rodinné. Na pódiu chyběly pouze hudební manželky, které mají zajisté velký podíl na uměleckém vývoji všech dětí, zejména v jejich mladém věku. Navíc jak píše Carl Flesch ve svém díle „Die Kunst des Violinspiels“ mimo obdaření talentem umělecká osobnost vyzařuje svým vnějším zjevem, temperamentem, charakterem, inteligencí i původem. Tyto atributy byly vidět a slyšet po celý večer v hluboce niterné hudbě Antonína Dvořáka.

Violoncellista Adam se ctí zvládnul ve svém mladém věku Rondo, které skladatel vytvořil na míru virtuózním schopnostem Hanuše Wihana. Čtyřruční klavírní hra byla z dob Dvořáka oblíbenou zábavou v měšťanských salonech a Ivanem a Lukášem provedený výběr Slovanských tanců byl milým muzicírováním s řadou možná až příliš opakujících se zvolnění, které mírně narušily tok tanečního charakteru. Danielovo podání Cigánských písní dalo nahlédnout do hudby plné spojení člověka s přírodou a zvuku ještě se formujícího hlasu. Klavírní kvintet A dur je jednoduše jedním z nejdokonalejších komorních hudebních děl, která existují. Jeho melodie v provedení intonačně i zvukově nevyrovnaného Epoque QuartetVladimírem u pultu 2. houslí, zaujaly nadšené publikum i díky kráse Dvořákovy hudby.

Bonbónkem rodinného večera byla poslední věta z Dvořákovy Sonatiny, kterou za doprovodu svého otce přednesla jediná zástupkyně něžného pohlaví, mladá houslistka Klára.

 

Ivan Klánský & synové. Jubilejní koncert v Rudolfinu
Rudolfinum – Dvořákova síň, 23. listopadu 2018

Ivan Klánský – klavír

Lukáš Klánský -klavír

Adam Klánský – violoncello

Daniel Klánský – baryton

Klára Klánská – housle

Epoque Quartet

(David Pokorný- housle, Vladimír Klánský – housle, Vladimír Kroupa – viola, Vít Petrášek – violoncello)

Program:

Antonín Dvořák:

Rondo, op. 94

Slovanské tance op. 46 a op. 72 (výběr)

Cigánské melodie, op. 55

Klavírní kvintet č. 2, A dur, op. 81

Sonatina G dur, 4. věta

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat