Ivan Klánský & His Master’s Boys

Ivan Klánský a synové (zdroj ČF)

Jak jsem psal u příležitosti koncertu z Chopinových děl pořádaných k 70. výročí narození Ivana Klánského, jeho život mi připomíná Strom života, popisovaný v Hebrejské bibli v první knize Genesis. Pod plodivou sílou kořenů, kmene, koruny, mízy, květů i plodů lze najít rovněž lásku. Plody jubilantových aktivit neustále rostou a důkazem byl i včerejší koncert. Tentokrát se jednalo o plody rodinné. Na pódiu chyběly pouze hudební manželky, které mají zajisté velký podíl na uměleckém vývoji všech dětí, zejména v jejich mladém věku. Navíc jak píše Carl Flesch ve svém díle „Die Kunst des Violinspiels“ mimo obdaření talentem umělecká osobnost vyzařuje svým vnějším zjevem, temperamentem, charakterem, inteligencí i původem. Tyto atributy byly vidět a slyšet po celý večer v hluboce niterné hudbě Antonína Dvořáka.

Violoncellista Adam se ctí zvládnul ve svém mladém věku Rondo, které skladatel vytvořil na míru virtuózním schopnostem Hanuše Wihana. Čtyřruční klavírní hra byla z dob Dvořáka oblíbenou zábavou v měšťanských salonech a Ivanem a Lukášem provedený výběr Slovanských tanců byl milým muzicírováním s řadou možná až příliš opakujících se zvolnění, které mírně narušily tok tanečního charakteru. Danielovo podání Cigánských písní dalo nahlédnout do hudby plné spojení člověka s přírodou a zvuku ještě se formujícího hlasu. Klavírní kvintet A dur je jednoduše jedním z nejdokonalejších komorních hudebních děl, která existují. Jeho melodie v provedení intonačně i zvukově nevyrovnaného Epoque QuartetVladimírem u pultu 2. houslí, zaujaly nadšené publikum i díky kráse Dvořákovy hudby.

Bonbónkem rodinného večera byla poslední věta z Dvořákovy Sonatiny, kterou za doprovodu svého otce přednesla jediná zástupkyně něžného pohlaví, mladá houslistka Klára.

 

Ivan Klánský & synové. Jubilejní koncert v Rudolfinu
Rudolfinum – Dvořákova síň, 23. listopadu 2018

Ivan Klánský – klavír

Lukáš Klánský -klavír

Adam Klánský – violoncello

Daniel Klánský – baryton

Klára Klánská – housle

Epoque Quartet

(David Pokorný- housle, Vladimír Klánský – housle, Vladimír Kroupa – viola, Vít Petrášek – violoncello)

Program:

Antonín Dvořák:

Rondo, op. 94

Slovanské tance op. 46 a op. 72 (výběr)

Cigánské melodie, op. 55

Klavírní kvintet č. 2, A dur, op. 81

Sonatina G dur, 4. věta

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na